
A romániai lakosság több mint hatvannégy százalékának jó véleménye van Ceaușescuról
Fotó: Bernard Bisson/Sygma/Corbis
Nicolae Ceaușescut tartják az eddigi legjobb államfőnek a románok, azok nagy része is így vélekedik, akik nem is éltek a kommunista rendszerben – derül ki egy friss felmérésből. Petre Mihai Băcanu ismert újságíró szerint az egykori diktátort azért végezték ki, mert a forradalomkor az ország élére került csoport attól félt, Ceaușescu visszatérhet a hatalomba.
2018. december 29., 17:262018. december 29., 17:26
Bár halálának évfordulóján egyre kevesebben visznek virágot bukaresti sírjára, huszonkilenc évvel a kommunista rendszert megbuktató forradalom után még mindig jó, illetve nagyon jó véleménnyel van Nicolae Ceaușescu exdiktátorról a megkérdezettek többsége.
A Társadalmi Tanulmányok Intézetének friss felmérése arra kereste a választ, miként vélekednek az eddigi államfőkről a románok. Mint kiderült, a romániai lakosság több mint hatvannégy százalékának jó véleménye van Ceaușescuról.
Különösen meglepő, hogy utóbbiak körében közel ötven százalékot tesznek ki a 49 évnél fiatalabbak, akik gyerekként vagy nagyon fiatalon élték át az előző rendszert, vagy a „Kárpátok géniuszának” kivégzése után születtek, azaz csak hallomásból ismerhetik az 1989 előtti világot. Az Adevărul napilap által ismertetett felmérés szerint
Ami a többi államfőt illeti, a jelenleg regnáló Klaus Johannis követi a kommunista vezetőt kicsivel több mint ötvenszázalékos pozitív megítéléssel. A legrosszabb eredményt az államelnöki tisztséget 1990 és 1996, majd 2000 és 2004 között betöltő Ion Iliescu érte el, az ő elnökségéről a nagy többség negatívan vélekedik.
Sokan abban is kételkednek, hogy megfelelően jártak-e el a forradalom után hatalomra jutottak, amikor egy gyors és jogilag szinte értelmezhetetlen bírósági eljárás nyomán kivégezték a Ceaușescu házaspárt. Petre Mihai Băcanu, az 1989-es rendszerváltást követő időszak egyik legismertebb újságírója, a România Liberă egykori lapigazgatója szerint
„Megtudhattunk volna tőle sok mindent, ahogyan a kommunista párt más vezetőitől is megtudtunk egyet s mást” – véli az újságíró, aki annak idején, az ítélet megszületése után nem sokkal egy cikkben is megfogalmazta megdöbbenését a kivégzéssel kapcsolatban. „Ceaușescut ezer olyan tett miatt elítélhették volna, amelyben érintett volt. A gyilkosságokért, amelyeknek részese volt, az erőszakos szövetkezesítéskor megölt parasztok, a Temesvárról autóbusszal menekülni próbáló meggyilkolt fiatalok, a büntetett abortusz miatt vérmérgezésben életüket vesztő tízezer nő miatt. A lista nagyon hosszú” – mondta a România Liberă hétvégi lapszámában megjelent interjúban Băcanu. Arról is beszélt, hogy a Ceaușescu-per szellemi atyja Silviu Brucan volt, ő győzte meg az ország irányítását megkaparintó csoport többi tagját arról, hogy amennyiben nem ölik meg a diktátort, az visszatérhet a hatalomba.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!