
Új helyszínen lépnek fel a magyar zenei élet legkiválóbb előadói Szatmárnémetiben a vasárnap kezdődő, tizenhatodik alkalommal szervezett Partiumi Magyar Napokon.
2017. augusztus 19., 13:182017. augusztus 19., 13:18
2017. augusztus 20., 11:362017. augusztus 20., 11:36
Gazdag zenei kínálattal, színes kulturális és gyermekprogramokkal, illetve új helyszínnel várják a résztvevőket Szatmárnémetiben az augusztus 20–27. között szervezendő, 16. Partiumi Magyar Napokon.
Az eredetileg a Széchenyi utcába tervezett színpadot a 16. Partiumi Magyar Napok szervezői átköltöztették a Szatmárnémeti Református Gimnázium udvarára. Most újabb helyszínmódosításokat voltak kénytelenek a szervezők eszközölni, ezúttal a meteorológiai szolgálat figyelmeztetését szem előtt tartva. A szakemberek előrejelzése szerint ugyanis vasárnapra és hétfőre egyaránt jelentős mennyiségű csapadékra van kilátás Szatmárnémetiben, emiatt pedig a szabadtéri előadásokat zárt helyekre költöztetik. Ezek szerint a Református Gimnázium udvaráról a Farmacenter színpad ideiglenesen a Dinu Lipatti Filharmónia nagytermébe költözik, ahol agusztus 20-án, vasárnap este 21 órától a Bohém Ragtime Jazz Band készül egy fergeteges koncerttel. Belépés természetesen ingyenes.
Augusztus 21-én, hétfő délelőtt szintén az időjárás-előrejelzésben szereplő eső miatt a Tűzoltótorony melletti CBA színpad az Északi Színházba költözik, ahová 11 órától a kicsiket várja a Vojtina Bábszínház Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála című előadással. A történetet paravános bábos játékban keltik életre duda, mandolin, kaval, kantale és egyéb hangszerek kíséretében. Az előadást 3 éves kortól ajánlják. A belépés természetesen ez esetben is ingyenes.
A szervezők remélik, hogy az esti filmvetítéseket és a további proramokat már nem érinti az időjárás. Részletes program és a legfrissebb információk a rendezvény web- és Facebook-oldalát, illetve a FestivApp mobiltelefonos alkalmazást.
Stier Péter főszervező sajtótájékoztatón ismertette a változtatásokat és a részletes programot, a szervezők a rendezvény nyolc napja alatt közel 70 ezer látogatóra számítanak. Mint kifejtették, egyeztettek a közlekedésrendészettel, és tekintettel vannak a Szatmárnémetiben kialakult közlekedési nehézségekre. Nem szeretnék jobban megnehezíteni a gépkocsivezetők helyzetét, így
a programok dátumai, kezdési időpontjai változatlanok maradnak. Szőcs Péter, az Identitas Alapítvány elnöke, a rendezvény társszervezője elmondta, azt tűzték ki célul, hogy a szatmári magyar közösség megmutassa értékeit, valamint a minőségi rendezvényekkel és az együttlét révén megerősödjék.
2002-ben szervezték meg először a Partiumi Magyar Napokat, amely akkor csak néhány ezres tömeget mozgatott meg, de mára ez a szám elérte a közel 70 ezret, és a régió legnagyobb kulturális rendezvényévé nőtte ki magát. Az alapítványi elnök kiemelte a kezdés időpontját: a rendezvénysorozat augusztus 20-án, Szent István király napján, a keresztény magyar állam alapításának ünnepén indul, ami kifejezi a rendezvény jellegét és céljait.
Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, a Partiumi Magyar Napok egyik megálmodója elmondta,
Mint Kereskényi Gábor polgármester kifejtette, az esemény felpezsdíti a város életét, valamint turisztikai szempontból is kedvező a megyeszékhelynek, mert a partiumi napok évről évre egyre több látogatót vonz a színes programkínálattal. A polgármester szerint a rendezvény igazi értékeket és minőséget képvisel, amely Szatmárnémeti minden lakosának szól.
Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a rendezvény társszervezője szerint a partiumi napok abban is értéket képvisel, hogy megmozgatja és cselekvésre ösztönzi a fiatalokat, mert több mint száz önkéntes segíti a szervezők munkáját. A képviselő elmondta, mindig is szükség volt egy olyan rendezvényre, amely a helyi termelőket is támogatja.
A Partiumi Magyar Napokon számos zenei stílust képviselő együttes lép fel öt színpadon. A nemzetközileg is elismert Bohém Ragtime Jazz Band koncertje nyitja vasárnap 21 órai kezdettel a rendezvényt a Farma Center-színpadon, ahol a húszas-harmincas évek New Orleansának dzsessztől fülledt éjszakái is megelevenednek, amikor a banda nyolc tagja több mint húsz hangszeren játszik.
Egy szintén nyolc zenészből álló együttes, az Ocho Macho folytatja a rendezvény koncertsorozatát hétfőn, a reggae, ska, punk és a latino keveredéséből létrejött, általuk csak „huppogásként” definiált zenei előadásával.
a Nagy Norbert Symphonic Live opera, operett és klasszikus zenék egyvelege, egyedülálló műsor minden korosztály számára. A szervezők „stíluskavalkádot” ígérnek szerdára is, amikor a 2002-ben alakult Balkán Fanatik együttes lép színpadra. Az idei partiumi napok programjában a fiatalok által legjobban várt koncert a Children of Distanc, akik csütörtökön lépnek színpadra.
A rendezvénysorozat egyik sztárvendége Geszti Péter lesz, aki jövő pénteken az új központi Tarr Beton-színpadon adja elő Létvágy című produkcióját. A nagykoncert után pedig 22 órától a Kossuth-kerti színpad körül a Retromania együttessel lehet bulizni az elmúlt évtizedek legjobb slágereire.
A klasszikus magyar rock- és metálbandák közül idén a Pokolgép, illetve a kolozsvári Knock-Out fokozza majd a hangulatot: a rockzene kedvelői jövő szombaton 18 órától gyülekezhetnek a Kossuth-kerti nagyszínpad előtt, valamint nagysikerű koncertjük után pár évvel visszatér Szatmárnémetibe az Ed Philips and the Memphis Patrol. Minden idők egyik legnépszerűbb magyar zenekara, a Republic jövő vasárnap 18 órától lép fel a Kossuth-kertben, a Partiumi Magyar Napokat pedig a legendás Omega együttes koncertje zárja az új központi Tarr Beton - színpadon 21 órától.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!