
Szimatmester. Teba több gyilkosság elkövetőjét is elkapta
Fotó: Ministerul Afacerilor Interne
Gyilkossági ügyek megoldásában, rablók előkerítésében játszik meghatározó szerepet Teba, a Máramaros megyei rendőrség nyomkövető kutyája. A koromfekete németjuhász kiképzője, Bandi Zoltán rendőrügynök a sikeres bevetésekről, kitüntetésekről beszélt lapunknak.
2019. december 20., 09:282019. december 20., 09:28
Mindössze négy óra alatt sikerült elvezetnie a nyomozókat a szatmári kettős gyilkosság gyanúsítottjához a Máramaros megyei rendőrség nyomkövető kutyájának, Tebának. A Felsőberekszón múlt héten történt emberölés idején Bandi Zoltán, a szóban forgó eb kiképzője épp szabadságon volt. A hírekből értesült arról, hogy a nyomozó hatóságok előbb magyarországi házaló árusokat, majd egy helybeli visszaeső bűnözőt gyanúsítottak a bűncselekmény elkövetésével.
– mondta el a Krónika megkeresésére Bandi Zoltán. Hozzátette, a sikeres bevetések után Teba jutalomként a piros kislabdájával játszhat, amelyet még kiskorában kapott, és nagyon megszeretett.
A koromfekete német juhász számos alkalommal szimatot fogott. 2017 novemberében a Szatmár megyei Apán történt hármas gyilkosság elkövetőjének felderítésében segített. A szüleinek és nagymamájának életét kioltó férfit életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. A nyomkövető kutya szintén egy gyilkossági ügy megoldásához járult hozzá tavaly januárban a Máramaros megyei Felsővisón, ahol a padláson talált rá a tettesre. Apátiban 2018-ban egy idős férfit tizenévesek kiraboltak, majd szinte halálra vertek – Teba még aznap a cigánynegyedbe vezette a nyomozókat, ahol azonosították mindhárom elkövetőt, akik bevallották tettüket.
Bandi Zoltán három és fél éve foglalkozik Tebával, azóta számos sikeres bevetésben volt részük
Fotó: graiul.ro
Tebát egyéves korában a nagyszebeni kutyakiképző központban idomították, Bandi Zoltán három és fél éve naponta négy-öt órát foglalkozik vele. Mint mondta, a nyomkövető kutyák sokkal több figyelmet igényelnek, többet kell őket tanítani, mint az átlagos ebeket. „Csak úgy fejlődik a szaglása, ha mindennap foglalkozom vele. Esőben, viharban nehéz a nyomkövetés, de vannak erre vonatkozó szabályok” – részletezte a rendőrség munkatársa. Kifejtette, a nagyszebeni intézetben évente tesztelik a kutyákat, Teba idén minden kategóriában tízes minősítést érdemelt ki. „Nagyon okos kutya. Ezüst- és bronzérmet kapott 2017, illetve 2018-ban, akkor még fiatal volt, néha hibázott. Mindent nagyon gyorsan akart csinálni, többször megjegyezték, hogy amikor elkapta a tolvajt, nem akarta elengedni. Olyankor néhány pontot lehúztak, de hát az nem sokat számított. Teba nyomkövetésre szakosodott, és ott száz pontból százat ér el” – mutatott rá a nagybányai edző.
Arról is beszámolt, hogy
Bandi Zoltán több mint harminc éve foglalkozik kutyákkal, tizennégy éves korában tanították nyomozni. „Mindig is kutyákkal voltam körülvéve. Sok türelem kell hozzájuk, mert nem mindig azt teszik, amit mondunk nekik. De a kutyákat nem lehet becsapni, mert szinte mindent megéreznek” – fogalmazott a rendőrügynök.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!