
Várhelyen több éve kutatnak a régészek, ezúttal az érdeklődő diákok is részt vehetnek az ásatásban
Fotó: Facebook.com/I love Romania
Betekintést nyerhetnek az ásatások, kutatások folyamatába azok a középiskolások, akik jelentkeznek a Hunyad megyei Várhelyen első alkalommal rendezendő ingyenes régészeti táborba.
2019. június 24., 08:262019. június 24., 08:26
Első alkalommal szerveznek augusztusban ingyenes régészeti tábort középiskolás diákok számára a Hunyad megyei Várhelyen (Sarmisegetuza).
Többször találkoztunk hasonló kéréssel külsősök, nem régészek részéről, és úgy gondoltuk, a nyitást mindenképpen a fiatal generáció felé kell megtenni” – mondta el lapunknak Szeredai Norbert régész, szervező.
Hozzátette, a diákok a régészekkel és az egyetemi hallgatókkal közösen vesznek részt a táborban, így a szálláshely befogadóképessége korlátozza őket – egyszerre tíz diákot tudnak ellátni. Őket ideálisan kéthetes, viszont az igényekhez igazodva akár egyhetes periódusra is várják. Amennyiben az egyes időszakokra túljelentkezés lesz, a hosszabb időre jelentkezők élveznek előnyt. Az érdeklődők az augusztus 4–17., illetve 18–31. közötti időszakot választhatják, és legkésőbb július 10-ig jelentkezhetnek a szeredai.norbert@gmail.com e-mail-címen. További információkat az Antiquitas.ro oldalon és az említett e-mail- címen kaphatnak.
Szeredai Norbert szerint a tábor szakmai gyakorlatként is felfogható, hiszen a diákok a régészekkel közösen vesznek részt az ásatáson, minden hétköznap reggel 7-től délután 4-ig, egyórás ebédszünettel.
Délután pedig részt vehetnek a régészeti leletek tisztításában, pontos leírásában, előkészítve ezeket a múzeumi raktározáshoz. Hasonlóan délután nyílik lehetőség kisebb történelmi és régészeti bevezető előadások meghallgatására, és természetesen pihenésre, közös focizásra, tábortüzezésre.Hétvégenként kisebb kirándulásokat szerveznek a környék nevezetességeihez mint a vajdahunyadi vár, Kolcvár, Retyezát Nemzeti Park, dák erődítmények, Demsus, Őraljaboldogfalva.
Az egyik a római város központi terének, fórumának közvetlen közelében lévő közel-keleti (Palmyra) isteneknek szentelt templom kutatása lesz. Ezen a lelőhelyen rengeteg építkezési elemmel (oszlopokkal, oszlopfőkkel, márványlapokkal), római felirattal és hétköznapi használati tárggyal lehet találkozni. A második kutatási területük az ókori város temetője, ahol természetesen a sírok és azok tartalma (pénzérmék, kerámiatárgyak) jelentik a gyakori leleteket.
„Nagyon kíváncsian várjuk a jelentkezések eredményét, és bizakodóan nézünk a jövő felé is. Mindenképpen szeretnénk folytatni ezt a kezdeményezést, és bár az időtartam bővítése nem valószínű, azt szeretnénk, ha további szálláshelyeket tudnánk erre a célra biztosítani a jövőben” – fogalmazott a tábor egyik szervezője.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!