
Tanfolyamot tart szeptember 12–14. között Gyergyóremetén a sepsiszentgyörgyi László Kálmán Gombászegyesület azok számára, akik alaposabban szeretnék megismerni a gombákat. Az egyesület elnökével, Zsigmond Győző gombaszakértővel beszélgettünk.
2016. szeptember 08., 13:092016. szeptember 08., 13:09
– Úgy képzelnénk, hogy Gyergyóban minden családban van legalább egyvalaki, aki ismeri a gombákat, vagy gyakran fellapozza a gombaismertető könyvet. Hogy sokan jelentkeznek az önök által meghirdetett tanfolyamra, azt bizonyíthatja, hogy mégis foghíjas a gombaismeret mifelénk. A László Kálmán Gombászegyesület tapasztalatai szerint mennyire ismerjük a környezetünkben fellelhető gombákat?
– Gyergyóban minden családban akadhat legalább egy ember, aki jobbacskán, legalábbis a vidék átlagos gombaismeretének megfelelően ismeri a gombákat. Ez nem kevés, hiszen a vidék a jobb gombaismerő tájegységeink közé tartozik a Kárpát-medencében. Hogy jelentkeznek tanfolyamunkra, inkább azt jelenti, hogy szeretnének alaposabban megismerkedni a gombák világával, amely sok jót tud nyújtani a hozzáértőknek, s kellemetlenséget elsősorban annak okoz, ki alig vagy keveset tud róluk. A legjobb gombász is csak hiányos ismeretekkel rendelkezhet a gombákat illetően, de ez inkább lelkesítő kéne legyen, mint lesújtó.
A gombászat (mikológia) oly rendkívüli módon fejlődő tudomány, mint például az informatika, sok még a felfedezni való, az ismeretlen elem. Sepsiszentgyörgyön, ahol egyesületünk székhelye is van, azt tapasztaljuk, amikor gombavizsgálatot tartunk, hogy azokkal van a legtöbb a gond, akik azt képzelik, hogy minden gombát ismernek. Holott ez lehetetlen, közel milliónyi fajt különböztet meg jelenleg a szakma. És azokkal is gond van, akik nem elég óvatosak a gombaszedéskor, s hasonló, mérgező fajjal tévesztik össze az ehetőt. Világszerte és nálunk is változó, hogy hol mennyire ismerik a gombákat: nem csupán a földrajzi környezettől, de kulturális beállítódástól, örökségtől is függ. Bennünket, magyarokat a jobb gombaismerők között tartanak számon a nagyvilágban.
– Vannak-e olyan gombák, amelyektől annak ellenére ódzkodunk, hogy könnyen azonosíthatók és ehetők?
– Vannak. Általában legkevésbé félünk a termeszthető gombáktól – de ezek kevésbé értékesek étkezés és gyógyhatás szempontjából. Indokolt tartani a nem ismert, bár könnyen azonosítható fajoktól is, ugyanis nemegyszer olyan gombákat tévesztenek össze egyesek, amelyeket mások nem is tartanak hasonlóknak.
– Milyen gyakori kérdések, esetleg tévhitek hangzanak el tanfolyamaikon?
– Sepsiszentgyörgyön és Marosvásárhelyen is sokan érdeklődtek tanfolyamaink és a gombák iránt, gyakori kérdések közé tartoznak a tévhitekkel összefüggők. Sokan hiszik, hogy ha a csiga megrágja, vagy ha jól megfőzik, minden gomba ehető. Nem így van, a legsúlyosabb mérgezést okozó gyilkos galóca gyakran csigarágott, s hő hatására a mérge nem bomlik le, mint a csak nyersen mérgezőek esetében. S az sem igaz, hogy egyik napról a másikra az ehetőből mérgező lesz mutáció révén, vagy a méreg egyik gombáról a másikra átkerülhet.
– Mi az a három legfontosabb dolog, amit minden gombászónak tudnia kell?
– Csak biztosra szabad menni gombaszedéskor, csak megbízhatóan azonosított gombát együnk, tartsuk meg tisztán a gomba környezetét. Nem utolsósorban törekedjünk elsajátítani a legbiztosabb módját a gombamérgezések elkerülésének, azaz próbáljunk megtudni minél többet színes, változatos világukról. Kár lenne kihagyni az étrendből, hiszen rengeteg a finom ízű gomba, fogyasztásuk pedig egészséges.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
szóljon hozzá!