
Rákász Gergely orgonaművész 15 évesen adta első hangversenyét. Egyedi látásmódja fi atalos lendülettel tölti meg a komolyzenét
Fotó: Kovács Róbert
Vivaldi-, Bach-, Holst- és Berlioz-műveket szólaltat meg erdélyi koncertkörútja során Rákász Gergely orgonaművész. A magyarországi előadó nemcsak a játékával, de a zenetörténetből vett érdekes háttértörténetekkel is rabul ejti közönségét.
2019. április 26., 14:182019. április 26., 14:18
Rákász Gergely magyarországi orgonaművész Lords of the Organ című sorozatának harmadik évadával érkezik több erdélyi városba a következő napokban. Koncepciója:
Bach természetesen az asztalfőn ül, és minden évben azok kerülnek a repertoárba, akik valamilyen módon kötődnek az adott esztendőhöz. Idén Vivaldi- és Bach-művek, Gustav Holst legendás Bolygók szvitjéből a Jupiter, Berlioz Rákóczi-indulója, illetve francia romantikusok kaptak helyet a műsorban, mindegyik Rákász saját átiratában.
A művész így ír a Lords of the Organ III. – Bach, Vivaldi, Italy sorozat műsoráról: Bach és Vivaldi társaságában utazunk a korabeli Weimarba, ahová a fiatal, belevaló német mester a divat miatt átköltözteti Itáliát. Bach szinte még kölyök, imponálni akar a munkaadójának, látja továbbá, hogy Vivaldi a hölgyek körében az elalélás határáig népszerű, hát tőle megkapják – gondolja. Csak azzal nem számol, micsoda változásokon megy át ő maga is eközben. Vivaldi zenéjével ismerkedve a gáláns olasz modor és a formák észrevétlenül belesimultak az alapos német keretei közé. Szellem találkozott itt érzékiséggel. Bach mindig intellektuális kihívásként tekintett a zenére, Vivaldit viszont elsősorban az érdekelte, hogy a zenéje elbűvölő legyen.
A turné következő állomása másnap 18 órakor a kézdivásárhelyi Vigadó művelődési ház, vasárnap 19 órakor pedig a segesvári református templom lesz. A koncertkörút április 29-én 19 órakor a csíkszeredai Márton Áron utcai református templomban, 30-án ugyanabban az órában a gyergyószentmiklósi örmény templomban folytatódik. Május elsején a marosvásárhelyi Kultúrpalotában lép fel Rákász, másnap a székelyudvarhelyi Stúdió moziban, május 17-én pedig a nagyszebeni református templomban zárja erdélyi turnéját. Utóbbi három koncert 19 órakor kezdődik.
Rákász Gergely 15 évesen, Magyarország legfiatalabb koncertorgonistájaként adta első hangversenyét. 2005-ig az Egyesült Államokban tanult és koncertezett, ez idáig több mint 1000 fellépése volt Magyarország, Európa és Amerika nagyvárosaiban – Erdélyben is több alkalommal adott koncertet. Egyedi látásmódja fiatalos lendülettel tölti meg a komolyzenét.
Egy Koncert Kékben című műsorát közel 30 ezren nézték meg szerte Európában. Bachalley nevű projektjében, a világon először a művészi paletta két talán legtávolabbi végét kapcsolta össze, Bach fúgáit és a street dance-t. VíziZene című produkciója a Dunán, a Rajnán és a Szajnán, minden évben kultúrakedvelő utazók vágyott úti célja. Jótékonysági projektjeiben közönségével együtt számos nemes célt támogat, melyek közül a legjelentősebb a Böjte Csaba testvér tusnádi gyermekotthonában élők jobb sorsa. A koncertjein nemcsak a játékával, de a zenetörténetből vett érdekes háttértörténetekkel is rabul ejti közönségét. Nyolc szólóalbuma jelent meg. Szülővárosa, Győr kulturális nagykövete, templomos lovag.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!