
Fotó: A szerző felvétele
2009. május 20., 11:012009. május 20., 11:01
„Összeültünk a parókia garázsában és elkezdtünk zenélni. Mivel senki nem tudott dobolni, elvállaltam én, aztán végleg az ütőhangszereknél ragadtam” – mondja Gálfi. A második alpolgármesteri mandátumát töltő zenész 2004-ben állt fel a dobok mögül, amikor a korszerű japán billentyűs hangszerek fölöslegessé tették a dobosokat.
„Egy elektromos orgona ma már mindent megold. Bezzeg akkoriban… Egy Dacia árába került egy erősítő, és azt sem lehetett olyan könnyen beszerezni. Protekció, csúszópénz: hozzátartozott a ’89 előtti beszerzéshez” – meséli.
A fiúk minden, bálon vagy lakodalmon szerzett pénzüket hangszerekbe fektették. Gálfi Sándor ma is emlékszik arra, hogy első fellépésük alkalmával pontosan 24 lejt keresett, de elmondása szerint ez is jól jött, mert iskolásként addig csak a szülői zsebpénzre számíthatott.
Amikor a csapat már elismertségre kezdett szert tenni, váratlan segítség érkezett: a mezőpaniti néptanács nagyobb összeget költött a csittszentiváni kultúrotthon felszerelésére, és a hangszereket az együttes tagjai sajátjaikként használhatták.
Kérdésünkre, hogy a református pap édesapa és a kántor édesanya miként reagált Balogh Karcsika és barátai „dübörgésére”, a válasz: elfogadták, később pedig meg is szerették. A zenélés különben is nagy hagyományra tekint vissza a Balogh családban. Balogh Károly egyik nagyapja kántor volt, a másik pedig cimbalmos.
A csittszentiváni hívek többsége örül annak, hogy a közösség lelkipásztora zenebarát. A zenés ifjúsági bibliaórák is nagy sikernek örvendenek. „Reformátor őseink az orgonát hozták be a templomba. Nekünk is meg kell fogni valamivel a fiatal és a középnemzedéket” – indokolja sok más pályatársa szemében különös stílusát a szentiváni lelkész, aki a templomban sem fél kézbe venni a gitárt.
A huszonöt évvel ezelőtti tinédzserek azért választották a Mikró nevet, mert a marosmenti nagyfaluban más együttesek is zenéltek. „Az első próbákon még fazekakkal csörömpöltünk, utána vásároltunk nagy nehézségek árán hangszereket” – emlékszik vissza Balogh Károly, aki azt is elmeséli, hogy az első egy pionírdob volt, amit a helyi iskolából szereztek. A csittszentiváni bandák közötti rivalizálásnak megvolt a jó oldala is.
A falubeli együttesek egyre igényesebbé váltak, jobban odafigyeltek repertoárjukra és saját szerzeményekkel is próbálkoztak. Kezdetben vasárnapi táncdélutánokon zenélt a Mikró együttes, később elkezdték hívni őket bálokba meg lakodalmakba is.
„A repertoárt fellépés előtt meg kellett mutatni a néptanácsnál. Ezen kötelező módon húsz román nyelvű szám is szerepelt, de a mi színmagyar falunkban ezeket soha nem játszottuk. Csak akkor tértünk át a román zenére, amikor a kultúrházba betoppant a rendőr. Amint továbbállt, ismét átváltottunk magyar dalokra” – neveti el magát a jelenlegi alpolgármester.
Nemrég a mikrósok úgy döntöttek: ismét összeállnak. A Mikró együttes, vagyis Szilágyi Sándor (harmonika), Gálfi Sándor (dob) és Balogh Károly (ének és gitár), hoszszú szünet után újabb fellépéseket ígér Csittszentiván legnagyobb ünnepein.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.