
Óriási nemzetközi botrányt kavart Sebastian Colțescu negyedik játékvezető a keddi esti BL-összecsapáson
Fotó: Ian Langsdon/EPA/Agerpres
Új játékvezetőkkel folytatják szerdán este az egyik román bíró rasszistának tulajdonított megjegyzése miatt előző nap félbeszakadt mérkőzést a Paris Saint-Germain és a török Basaksehir között a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörében. Románia sportminisztere bocsánatot kért a történtekért, az UEFA vizsgálatot indított.
2020. december 09., 12:042020. december 09., 12:04
2020. december 09., 15:212020. december 09., 15:21
A kedd esti összecsapást az Ovidiu Haţegan által irányított román bíróbrigád vezette, a nemzetközi szinten hatalmas port kavart botrányt pedig a 13. percben robbant ki, amikor a negyedik játékvezető, Sebastian Colțescu a török gárda másodedzőjére, a kameruni Pierre Webóra – annak állítása szerint – rasszista kijelentést tett, mielőtt kiállíttatta volna. A televíziós visszajátszások alapján Colțescu Webo reklamálásakor románul azt mondta Ovidiu Haţegan játékvezetőnek: „Az a fekete ott, menj és nézd meg, ki ő. Az a fekete ott, nem lehet így viselkedni.”
Kimpembe azt mondta: „Komolyan mondja? Akkor bemegyünk, ennyi volt, bemegyünk az öltözőbe.”
Hosszas vita után mindkét csapat elhagyta a játékteret, a mérkőzés félbeszakadt. Sajtóbeszámolók szerint Colțescu többször bizonygatta mindkét csapat tagjainak, hogy a fekete (negru) szó a román nyelvben nem bír rasszista töltettel. A francia és a török együttes azonban később sem volt hajlandó folytatni a mérkőzést, így az európai szövetség (UEFA) később jelezte: mindkét csapattal konzultálva a felek úgy döntöttek, hogy a találkozón teljesen új – holland és lengyel – játékvezetői gárda lesz.
Ovidiu Hațegan játékvezető (sárga felsőben) nem tudta meggyőzni a csapatokat, hogy folytassák a meccset
Fotó: Ian Langsdon/EPA/Agerpres
Az esetet, amiért a találkozó félbeszakadt, kivizsgálják. „A rasszizmusnak és a diszkriminációnak semmilyen formában nincs helye a labdarúgásban” – olvasható az UEFA közleményében. Megszólalt az ügyben Recep Tayyip Erdogan török elnök, aki Twitter-oldalán úgy fogalmazott, reméli, hogy az európai szövetség megteszi a szükséges lépéseket. „Feltétlenül ellenezzük a rasszizmust és a diszkriminációt a sportban, és az élet minden területén” – írta Erdogan. A Basaksehir később az UEFA „No to Racism” („Mondj nemet a rasszizmusra”) logóját tette ki a Twitter-oldalára, a bejegyzést pedig a PSG is megosztotta.
Ionuț Stroe, Románia sportminisztere szerdán a román sport nevében bocsánatot kért a történtekért. „Határozottan elítélünk bármilyen, rasszistaként és idegengyűlölőként értelmezhető nyilatkozatot. A sport teljesen másról szól. A román sportélet nevében bocsánatot kérek ezért a kellemetlen incidensért. A történtek nem jellemeznek bennünket, románokat vagy a román sportéletet” – nyilatkozta a tárcavezető a Digi24 hírtelevíziónak. Stroe előrebocsátotta: amennyiben az UEFA vizsgálata arra a következtetésre jut, hogy rasszista megjegyzés hangzott el, „meghozzák a szükséges intézkedéseket”.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke úgy vélte, hogy nem kell eltussolni az ügyet, de nem is kell keresztre feszíteni Colțescut, aki hibázott. De véleménye szerint nem szándékosan sértette meg a másodedzőt, hanem egyszerűen nem tudta, hogy ez a kifejezés sértő lehet. Asztalos szerint ugyanakkor a Colțescu által használt kifejezés rasszistának minősíthető, és értetlenségét fejezte ki, hogy ilyen magas szinten előfordulhat ilyesmi, amikor az UEFA, a FIFA és a román szövetség is évek óta harcol a rasszizmus ellen. Szerinte valaminek a nem ismerete nem jelenthet mentséget. Úgy vélte, hogy a román futballban is jelen van a rasszizmus.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci egykori tornászt abból az alkalomból, hogy 50 évvel ezelőtt a sporttörténelemben elsőként kapott 10-es pontszámot a gyakorlatára a montreali olimpián.
1 hozzászólás