Hirdetés

Válságkezelés, nem politizálás – Bajnai Gordon az új kormányfő

Miniszterelnökké választotta Bajnai Gordont a budapesti Országgyűlés kedden. A magyar parlament 53 százalékos többséggel, azaz 204 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 8 tartózkodással fogadta el a Magyar Szocialista Párt által Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen benyújtott konstruktív bizalmatlansági indítványt, amely egyben Bajnai kormányfővé választásáról is szólt. A Fidesz képviselői nem szavaztak. Parlamenti felszólalásában Bajnai Gordon leszögezte: nem politizálni kíván, hanem válságot kezelni. A szavazás után Bajnai letette a hivatali esküt a parlamentben, ahol Sólyom László köztársasági elnök is jelen volt.

Hírösszefoglaló

2009. április 14., 18:062009. április 14., 18:06

„Nem politizálni akarok az ország élén, hanem válságot kezelni az országért. Ezért a válságkezelő kormányom egyes meghatározó posztjain is olyan nemzetközileg elismert, és ami talán Magyarországon még nagyobb dolog: idehaza is egyöntetűen elismert szakemberek dolgoznak majd, akiknek szintén nincs politikai ambíciójuk” – mondta Bajnai Gordon felszólalásában. Hozzátette: változás és folyamatosság egyszerre jellemzi a válságkezelő kormányt.

Hat régi és hat új miniszter

A folytonosságot az új kormányban Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter, Gráf József, az agrártárca vezetője, Hiller István oktatási miniszter, Szabó Imre környezetvédelmi tárcavezető, Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Székely Tamás, az egészségügyi tárca vezetője képviseli majd – fűzte hozzá.

Bajnai Gordon – életrajz
Bajnai Gordon 1968. március 5-én született Szegeden.
1991-ben a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem nemzetközi gazdasági kapcsolatok szakán szerzett diplomát.
1991 és 1993 között a Creditum pénzügyi tanácsadó cég munkatársa volt.
1993-ban Londonban, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál (EBRD) volt szakmai gyakorlaton, majd az Eurocorp Nemzetközi Pénzügyi Rt tanácsadójaként dolgozott.
1995-től a CA-IB Értékpapír Rt. ügyvezető igazgatója volt, 1999-től vezérigazgató-helyetteseként közreműködött több nagy cég tőzsdére vitelében.
2000-2005-ben a Wallis Rt. vezérigazgatója volt, eközben 2001-2004 között részt vett a Graboplast Rt., 2003-2005 között a Rába Rt. igazgatóságának munkájában.
2005-től a Budapest Airport Zrt. igazgatóságának elnöke, a Corvinus Egyetem Gazdasági Tanácsának tagja.
2003-ban a Menedzserek Országos Szövetsége az Év fiatal menedzserének választotta.
2006 júliusától a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetője, a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos volt.
2007-2008 között önkormányzati és területfejlesztési miniszterként dolgozott.
2008. május 15-től az akkor létrehozott Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium vezetője volt.
2009. március végén mind az MSZP képviselőcsoportja, mind az SZDSZ ügyvivői testülete elfogadta kormányfő-jelöltségét, majd április 5-én az MSZP kongresszusa hivatalosan is párt miniszterelnök-jelöltjévé választotta.

A változás jegyében a Bajnai-kormánynak hat új tagja lesz: Oszkó Péter a pénzügyminisztériumot, Vahl Tamás a nemzeti fejlesztési és gazdasági tárcát, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztériumot Hónig Péter, a szociális és munkaügyi tárcát Herczog László, a külügyminisztériumot Balázs Péter, az önkormányzati minisztériumot Varga Zoltán  vezeti majd. A miniszterelnöki hivatal vezetése a Molnár Csaba feladata lesz,  Kiss Péter pedig társadalmi egyeztetésért felelős tárca nélküli miniszterként a kormányfő politikai helyetteseként folytatja munkáját.

„Kormányom tagjai közül azok, akik szakértőként vállalnak felelősséget, és jómagam is, egy év múlva egyetlen párt színében sem indulunk a választáson. Nem veszünk majd részt a politikai vetélkedésben, nem leszünk vetélytársai senkinek. Ezt írásba is adjuk” – szögezte le Bajnai Gordon.

Egy év, egy kormány, egy forint

A miniszterelnök-jelölt a keddi parlamenti beszédében közölte: vállalja, hogy megválasztott kormányfőként a válság gyorsabb tempója miatt a legrövidebb határidőkhöz tartja magát, és a héten már a nyilvánossággal is megismerteti a válságkezelő program részleteit.

A program négy fő célja: az azonnali válságkezelő lépések megtétele, az egyensúly visszaállítása, a gazdasági növekedés újbóli beindítása és a bizalom visszaszerzése – sorolta.
A bizalom visszaszerzése érdekében konkrét célkitűzéseket neveznek meg, átlátható és nyomon követhető végrehajtási rendszerrel – közölte.

Bajnai Gordon célkitűzését meghatározva úgy fogalmazott: „egy év, egy kormány, egy forint”.Úgy fogalmazott: amíg a program végrehajtásához biztosítható a stabil parlamenti többség, addig a válságkezelő kormány jobb megoldás Magyarország számára, mint az előre hozott választás „Mindaddig és csak addig” – tette hozzá.

„Nem politizálni akarok, hanem dolgozni, az ajtóm nyitva áll, nincs az a személyemet érő támadás, amely becsukatná”; a személyem sokadlagos, az ország érdeke az első – fogalmazott.

Az ezt követően megtartott szavazást követően Gyurcsány Ferenc azonnal felállt a miniszterelnöki bársonyszékből, és a leghátsó sorban foglalt helyet, Bajnai pedig letette a kormányfői esküt.

Fidesz: az új választások jelentik a megoldást

A jelen helyzetben csak az új választások jelenthetnek megoldást, nem pedig a konstruktív bizalmatlansági indítvány – mondta Navracsics Tibor kedden a parlamentben. A Fidesz frakcióvezetője arra kérte Bajnai Gordon miniszterelnök-jelöltet, hogy a vita végén jelentse be az új választásokat.

A politikus közölte, hogy a demokrácia a választópolgárok aktív támogatásán alapul, és a választás az a megoldás, amelynek segítségével meg lehet oldani egy válságot. Megjegyezte, hogy új választások nélkül nincsen hatékony válságkezelés.

Az ellenzéki frakcióvezető a szocialisták hétéves kormányzati idejét úgy összegezte, hogy az ország éllovasból vált sereghajtóvá. Navracsics Tibor meglátása szerint ma a bal- és a jobboldal is egyetért abban, hogy ez így nem mehet tovább, és kormányváltásra van szükség. Hozzátette, hogy a technikákban vannak különbségek, mert a baloldal szerint az a legjobb, ha megbeszélik egymás között, ki veszi át a kormányzást.

Forrongás a Kossuth téren

A voksolást megelőzően újabb incidensek történtek a parlament előtti Kossuth téren, ahol mintegy ezer jobboldali tüntető követelt előrehozott választásokat. A rendőrség távozásra szólította fel a tömeget, majd kiszorította a tüntetőket a térről.

A téren 1200-1300 ember gyülekezett, árpádsávos és nemzeti színű lobogókat lengettek, folyamatos volt a kiabálás, fütyülés. A tömegből többen leültek a villamossínekre, mivel nem voltak hajlandóak elhagyni a teret. A rendőrség néhány tüntetőt előállított. Ezt követően a mintegy négyezer fősre duzzadt tömeg az Alkotmány utcában gyülekezve követelte a parlament feloszlatását, Fricz Tamás politológus, a Civil Összefogás Fórum elnöke egy erre vonatkozó petíciót is átnyújtott Semjén Zsoltnak, a KDNP elnökének.

A Magyar Gárda tagjai a fórum nagygyűlésére teherautóval hatvan élő libát vittek, majd a libákat a kordon által lezárt területen elengedték. A libák a Néprajzi Múzeum és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium előtti üres területen sétáltak. (Bajnai korábban vezetője volt egy, a Hajdú-Bét baromfifeldolgozó többségi részvényeit birtokló cégnek. A Hajdú-Bét csődbe ment, miután pedig a libatenyésztők nem kapták meg a nekik járó pénzeket, közülük többen öngyilkosok lettek). A hangszórókból Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét sugározták felvételről. Többször felhangzott: „Börtönbe, börtönbe! Vesszen a kormány!”

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Újabb földrengés volt Venezuelában, ahol meghaladta az ezret az áldozatok száma

A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.

Újabb földrengés volt Venezuelában, ahol meghaladta az ezret az áldozatok száma
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott, Teherán válaszul Bahreint lőtte

Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).

Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott, Teherán válaszul Bahreint lőtte
2026. június 26., péntek

Sandu szerint irreleváns a Moldova és Románia egyesüléséről hallgatólagosan elfogadott törvény

Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.

Sandu szerint irreleváns a Moldova és Románia egyesüléséről hallgatólagosan elfogadott törvény
2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
Hirdetés