2009. január 07., 14:022009. január 07., 14:02
Magyarországra továbbra sem érkezik gáz Ukrajna felől, a stratégiai készleteket felszabadították, és szerdán reggel az FGSZ Földgázszállító Zrt. elrendelte a második kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztók földgázellátási korlátozását is, emiatt már több magyarországi üzem is leállította a gyártást. Az első kategóriába tartozó nagyfogyasztók ellátását az FGSZ már keddenestétől korlátozta. A lakosság ellátásához elegendő földgáz van a magyarországi tárolókban, a szakemberek szerint azonban további korlátozások bevezetésére lesz szükség. A szakminiszter már engedélyezte a stratégiai gázkészlet felhasználását, a Mol pedig növeli a hazai kitermelést. Szakértők szerint néhány napos termeléskiesés még kezelhető, ha azonban a helyzet elhúzódik az óriási károkat is okozhat a magyarországi iparágaknak. Szerdán több magyarországi gyár csökkentette termelését, mások - köztük esztergomi Suzuki-gyár - teljesen leállította tevékenységét.
Szerbia eddig naponta 10 millió köbméter földgázt használt el, amelynek 95 százalékát Magyarországon keresztül érkező orosz importból fedezte, és csupán napi 500 ezer köbméter termelésére képes. A szerb Srbijagas gázellátó vezérigazgatója, Dusan Bajatovic szerdán Budapesten tárgyal arról, hogy tud-e Magyarország gázt kölcsönözni Szerbiának. A legnagyobb gond jelenleg az, hogy Szerbiának nincsenek tartalékai, mindössze 500 ezer köbméter gáz van az udvarnoki (Banatski Dvor) tározóban.
Szerda délelőtt Lengyelországban, a PGNiG gáztársaságnál is megerősítették, hogy Ukrajna felől nem érkezik többé orosz földgáz. Hozzátették, hogy Fehéroroszországon keresztül változatlan az orosz szállítás. Lengyelországban a fogyasztás felét fedezi az orosz import.
Az Oroszországból Csehországba és Nyugat-Európába vezető fő import- és tranzitvezetéken szerdára teljesen megszűnt a szállítás, közölték a cseh importot bonyolító RWE Transgasnál is szerda reggel, hozzátéve, hogy az RWE norvég forrásból igyekszik pótolni a veszteséget. A cseh tartalékok 40 napi fogyasztásnak felelnek meg.
Az orosz importra teljesen ráutalt Szlovákia tartaléka 2 milliárd köbméter, az éves fogyasztás egyharmadának felel meg, mondta a szlovák gazdasági miniszter, Lubomir Jahnatek szerdán. Szlovákiában kedden délután a gázszállítások terén szükségállapotot rendeltek el, ennek következtében már szerdától kezdve korlátozni fogják a nagyfogyasztóknak a gázszállítást, a lakossági gázszolgáltatás korlátozás nélkül működik
Az Ausztriába irányuló orosz gázexport teljes leállását jelentette az osztrák OMV olaj- és gázipari társaság is. Ausztriában évente hozzávetőleg 8 milliárd köbméter földgázt használnak fel. A fogyasztásnak csupán 18 százalékát tudják hazai forrásokból fedezni, a többit importból oldják meg. A földgáz 51 százaléka Oroszországból származik, egyharmada egyéb külső forrásból, köztük főleg Norvégiából.
Egyáltalán nem kapott orosz földgázt már kedden sem Bulgária, Horvátország, Bosznia és Macedónia.
Megszakadt a Törökországba a Balkánon keresztül továbbított orosz gáz szállítása is, akadálytalanul jutott viszont el az orosz gáz Törökországba a Fekete-tengeren át, a Kék áramlat vezetéken keresztül.
Németországban a gáztovábbításhoz szükséges nyomás csökkenéséről számolt be a Wingas, az orosz Gazprom gázvállalat és a német BASF vegyipari művek fele-fele arányú vegyesvállalata.Michael Glos gazdasági miniszter szerdai közlése szerint azonban az ellátás jelenleg még teljes mértékben biztosított. A miniszter ennek kapcsán utalt arra, hogy elegendő tartalékkészletek állnak rendelkezésre, s földgáz más forrásokból is beszerezhető.
Nagy-Britanniát, a világ negyedik legnagyobb földgáztermelőjét szinte egyáltalán nem érinti az orosz gázstop. Az éves termelés hozzávetőleg 100 milliárd köbméter. A szigetország télen már importra szorul, a felhasználás kielégítéséhez szükséges hányadot azonban jórészt Katarból és Norvégiából szerzi be.
Az Európai Bizottság azt ajánlotta szerdán Moszkvának és Kijevnek, hogy uniós megfigyelőket küld Ukrajnába az Oroszországból érkező, vezetéken szállított gáz mennyiségének mérésére. Az oroszok és az ukránok kölcsönösen egymást okolják az Európába Ukrajnán keresztül érkező gáz mennyiségének drámai csökkenéséért.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.