
Javuló összeköttetés. Sorin Grindeanu és Szijjártó Péter a határon átvezető közlekedés javításáról egyeztetett
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Románia schengeni csatlakozása és az állandó határátkelőhelyek számának növekedése után is bővíteni szeretnék a két ország közötti átkelők számát, emellett egy híd újjáépítése és egy új vasútvonal is szerepel a közös magyar-román projektek között – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bukarestben.
2025. január 20., 15:002025. január 20., 15:00
2025. január 20., 15:022025. január 20., 15:02
Mint arról beszámoltunk, a tárcavezető találkozott a román kormány két magyar miniszterével, Tánczos Barnával, a pénzügyi és Cseke Attilával, a fejlesztési tárca vezetőjével, majd ezt követően Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel és Sebastian Burdijával, az energiaügyi tárca vezetőjével is tárgyalt.
A magyar-román együttműködésre és kapcsolatrendszerre különösképpen igaz az a magyar mondás, amely úgy szól, hogy sokkal jobb jobban lenni, mint rosszban. Magyarország és Románia, amikor jól tudott együttműködni, akkor abból mindkét ország sokat profitált, és ebből a szempontból most nagyon jó kilátásaink vannak, hiszen a román kormány is hasonlóképpen gondolkodik, a román kormány is elkötelezett a kétoldalú együttműködés fejlesztése mellett, és ennek egyik fontos garanciája az RMDSZ részvétele a bukaresti kormánykoalícióban. Az RMDSZ ráadásul két nagyon fontos tárcát is kapott, hiszen a Pénzügyminisztériumot és a Fejlesztési Minisztériumot az RMDSZ politikusai vezetik” – fogalmazott Szijjártó.
A miniszter szerint
így Magyarország és Románia határán is megszűnt a határellenőrzés, így a hosszú várakozási időkből fakadó bizonytalanságokat kiiktathatjuk mind a kereskedelemből, mind a gazdaságból, mind a közösségek, baráti társaságok, családi kapcsolatok tekintetében.
A legnagyobb magyar vállalatok, mint a Mol, a Richter, a Wizz Air vagy éppen a Hell fontos piacvezető szereplői a saját területüknek Romániában” - emlékeztetett.

Fejlesztjük a gazdasági együttműködést és a határmenti kapcsolatokat – írta közösségi oldalán hétfőn Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter annak apropóján, hogy Zsigmond Barna Pál államtitkár kíséretében Bukarestben tárgyalt.<
Szijjártó felidézte, hogy a két ország közötti energiaegyüttműködés nagymértékben hozzájárul a két ország energiabiztonságához.
„Így ma megerősítettük azt az elkötelezettségünket, hogy még szorosabbra fűzzük az energetikai együttműködésünket. A két ország közötti földgáz interkonnektoron tavaly 1,7 milliárd köbméternyi földgáz érkezett Magyarországra. Ez nagymértékben hozzájárult a magyar földgázellátás biztonságához. Itt Romániában most egy új tengeri földgázmező kitermelését készítik elő. Ha minden jól megy 2027-re, ez újabb földgázmennyiségeket tud a közép-európai piacra dobni.
Az ezt előkészítő vegyesvállalat székhelye itt van Bukarestben, a vállalatot most jegyzik be. Itt Bukarestben kineveztük a vezérigazgatót is. Ennek a nagy beruházásnak a következő miniszteri tanácsülésére pedig márciusban majd Budapesten kerül sor” – közölte Szijjártó.
„A schengeni tagságából Romániának adódott az is, hogy január elsejétől 12 helyett immár 22 közúti átkelési pont van a két ország között, így 20 kilométerre csökkent 37 kilométerről az átlagos távolság a határátkelési pontok között, így számos helyen meg tudtuk szüntetni azokat a méltatlan állapotokat, hogy lehetett látni a határ túloldalán szemben lévő falut, de ahhoz, hogy meglátogassák a rokonokat, barátokat, ahhoz hosszú tíz kilométereket kellett kerülni. Most ennek vége,
– hangsúlyozta Szijjártó.
Az új román kollégájával, Emil Hurezeanuval folytatott találkozó kapcsán megjegyezte: jó benyomásokat szerzett, „az új román kollégával is, a praktikus együttműködésre helyezzük a hangsúlyt”.
Végül pedig azt szeretném mondani, hogy nagyon büszkék vagyunk a romániai, tehát erdélyi, székelyföldi magyarság képviselőire. Nagyon büszkék vagyunk az RMDSZ-re, amelynek teljesítményét és az RMDSZ-es miniszterek teljesítményét itt hatalmas elismerés övezi, tehát Romániában, a román politikai elitben nem is kérdés, hogy meg lehet bízni az RMDSZ politikusaiban, akik komoly hozzáadott értéket képviselnek a román kormányzati teljesítmény szempontjából. Ezt jó volt hallani, ezt jó volt megtapasztalni. Kelemen Hunor elnök úrnak is gratuláltam ahhoz, hogy nemcsak hogy nagyon jól szerepelt az RMDSZ itt a parlamenti választáson, hanem sikerült a romániai kormánykoalíció meghatározó részévé válni” – zárta nyilatkozatát Szijjártó Péter, aki Bukarestben egy földgázstratégiával kapcsolatos fórumon is részt vesz.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!