
Fotó: MTI
2008. november 03., 00:002008. november 03., 00:00
Tettlegességig fajult az elmúlt hónapokban egyre feszültebbé váló magyar–szlovák viszony: szombaton a magyar többségű Dunaszerdahelyen a helyi első osztályos labdarúgóklub, a DAC és a pozsonyi Slovan Bratislava mérkőzésén a szlovák rohamrendőrök behatoltak a magyar szurkolók szektorába, és több drukkert is bántalmaztak. A DAC és a Slovan mérkőzését botránysorozat kísérte, a találkozóra Magyarországról is érkeztek drukkerek, mintegy ezren. A meccsre – amelyet 4-0 arányban a pozsonyi gárda nyert meg – mindkét csapat hívei és a rendfenntartó erők is „rákészültek”, a hatóságok ideiglenes alkoholárusítási tilalmat rendeltek el, több mint ezer rendőrt vezényeltek ki, akiket biztonsági őrök is segítettek, s készültségbe helyezték a vasúti rendőrséget is. A meccs során a két szurkolótábort elkülönítették, nem verekedhettek össze, de szócsata és dobálózás azért volt. A játék első negyedórájának elteltével azonban a szlovák rohamrendőrség benyomult a hazaiak szektorába, és rátámadt az emberekre. A meccs 15 percre félbeszakadt. A hivatalos közlés szerint „takarásban bűncselekmény” történt, ezért léptek közbe a rendőrök.
Több mint húsz sérült
Az Új Szó című pozsonyi lap szerint több mint húszan megsérültek, s közülük többet kórházba is kellett szállítani. Megsebesült egy rendőr is. Elterjedt az a hír is, hogy egy szurkoló belehalt a verésbe, de ezt a stadion műsorközlője cáfolta. A mérkőzés után a szlovák rendőrség 16 magyar és 15 szlovák állampolgárt állított elő, de Farkas Géza magyar konzul tájékoztatása szerint valamennyi előállított magyar állampolgárt pár órán belül elengedtek. A konzul szerint közülük csak egy személy ellen indítanak eljárást kábítószer birtoklása miatt. A dunaszerdahelyi kórházban egy magyar állampolgárt ápolnak. Farkas Géza konzul tegnap arról számolt be: a sérült azt mondta, semmi baja sincsen, de az orvosok a biztonság kedvéért mégis benn tartották, és azt ígérték, hogy még vasárnap folyamán elengedik. A szlovák média idézte Stanislav Jankovic szlovák országos főkapitány-helyettest, aki szerint a rendőrség őrizetbe vett egy Szlovákiában körözött magyar állampolgárt, továbbá egy szurkolót, aki hamis okmányokkal érkezett Magyarországról. Farkas Géza konzul azt feltételezi, hogy a Jankovic által említett egyik őrizetbe vett személy az, aki ellen eljárás indult kábítószer birtoklása miatt. A konzul a hallomásokból ítélve úgy sejti, hogy a másik őrizetbe vett személy okmányait hamisnak vélték, de a diplomatát a szlovák hatóságok erről az esetről egyelőre nem tájékoztatták.
Rendőri túlkapás?
Az ügyben a politikusok is megszólaltak. Pázmány Péter, Dunaszerdahely polgármestere indokolatlannak tartja a szlovák rendőrség fellépését a magyar szurkolók ellen. Az elöljáró szerint a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) képviselői ki fogják kérni a rendőrségtől az eseményekről készült videofelvételt. Pázmány Péter jelen volt a mérkőzésen, és az ott látottak alapján azt mondta, hogy megítélése szerint a rendőrök beavatkozása indokolatlan volt. „Én semmilyen okát nem láttam a beavatkozásnak. Amennyiben úgy gondolták, hogy a (magyar) szektorból megjegyzések érkeztek, akkor a szektort körbe kellett volna venni (...) A rendőrség benyomult a szektorba, ütötte-verte az embereket. Én az ilyenfajta beavatkozásnak az okát nem láttam” – mondta Pázmány. A polgármester szerint a szlovák rendőrség azt állítja, hogy atrocitások történtek a szurkolók részéről, de az MKP jelen lévő képviselői ezt nem észlelték. Pázmány Péter úgy látta, hogy a Slovan-szurkolók táborából érkeztek a petárdák, de ezt – mondta – a szlovák hatóságok „mintha meg se látták volna”. Szerinte a dunaszerdahelyi szurkolótábornak köszönhetően nem történt nagyobb baj, ők ugyanis a szektorukban maradtak, amikor a rendőrök rátámadtak a Magyarországról érkezett mintegy kétszáz szurkolóra. Pázmány Péter elmondta, hogy az MKP jelen lévő képviselői és Berényi József alelnök – aki ugyancsak ott volt a mérkőzésen – ki fogja kérni a rendőrségtől az esetről készített videofelvételt, és elemezni fogják a történteket. Jelen volt a mérkőzésen Dusan Caplovic szlovák miniszterelnök-helyettes, aki előzőleg a szlovákiai magyar politikusok „minősíthetetlen viselkedését” jelölte meg a feszültség okaként. „A csúcsszintű szlovák–magyar kapcsolatok folyamatos lehűlését, de mindenekelőtt a Magyar Koalíció Pártja (MKP) egyes képviselőinek minősíthetetlen viselkedését kihasználhatják a különféle szélsőséges csoportok arra, hogy szándékosan szítsák a szenvedélyeket a két ország közvéleményében. A sport az egyik olyan dolog, amellyel vissza lehet élni” – nyilatkozta a politikus szóvivőjén keresztül. A dunaszerdahelyi atrocitás nem maradt visszhang nélkül: szombaton este mintegy ötvenen demonstráltak a budapesti szlovák nagykövetség előtt, és egy szlovák zászlót is elégettek. A magyar kormány magyarázatot kért a szlovák hatóságoktól.
Hírösszefoglaló
Megrongált községtáblák
Rongálás vétsége miatt ismeretlen tettes ellen indult nyomozás annak felderítésére, hogy tegnapra virradóra ki, vagy kik festették le Pilisszentkereszt és Pilisszántó út menti községtábláinak szlovák feliratát. Reggel érkezett a bejelentés, amely szerint a szlovák kisebbség lakta Pilisszántó községtáblájának szlovák Szantov nevét szórták be fekete festékkel, a szomszédos Pilisszentkereszt határában pedig az oda vezető utak mentén hasonló módon három táblát is megrongáltak, egyiket pedig a Pilisszentkereszt és a szlovák nevet hordozó Mlinki közös oszloppal kidöntötték. Ugyancsak festékkel „Nácik” feliratot pingáltak a községháza falára. Az ügyben a szentendrei rendőrkapitányság emberei folytatják a vizsgálatot.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.