
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező külhoni magyarok idén is levélben szavaznak az országgyűlési választáson
Fotó: Veres Nándor
Miután szerdán lezárult a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok regisztrációja az áprilisi országgyűlési választásra, az utolsó szavazási levélcsomagok is elindulnak a külhoni magyarokhoz. Mivel nőtt a regisztrált külhoni magyar választópolgárok száma, a Demokratikus Koalíció (DK) immár azzal riogat, hogy négy listás országgyűlési mandátum sorsáról is dönthetnek a külhonui magyar választópolgárok.
2026. március 19., 17:002026. március 19., 17:00
2026. március 19., 17:192026. március 19., 17:19
A Nemzeti Választási Iroda csütörtöki adatai szerint összesen 496 318, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár szerepel a levélben szavazók névjegyzékében, ami bő 40 ezres növekedést jelent a 2022-es országgyűlési választásokra regisztrált, nagyjából 456 ezres szinthez képest. A www.valasztas.hu oldalon megtekinthető adatsorok szerint a névjegyzékbe vett 496 318 választópolgárból
Szerbia eközben a második 85 326 értesítési cím szerinti és 68 385 lakóhely szerinti regisztrációval. Magyarországot 2928-an, Németországot 5899-en, az Amerikai Egyesült Államokat 1759-en, Nagy-Britanniát és Észak-Írországot 1528-an, Kanadát 1326-on, Svájcot 1200-an, Ausztráliát 745-en, Svédországot 718-an jelölték meg értesítési címként.
Mint ismeretes, a tavaszi országgyűlési választáson a külföldön élő, magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok levélben szavazhatnak, ehhez azonban előbb regisztrálniuk kellett a Nemzeti Választási Irodánál (NVI), a szakhatóság pedig ezt követően levélben juttatja el a szavazási iratcsomagot – köztük az országgyűlési választás szavazólapját – a választópolgárhoz, aki a voksát levélben adhatja le. Az NVI arra a címre küldi meg a szavazási levélcsomagot, amelyet a választópolgár a regisztrációs kérelemben megjelölt, de a választó dönthet a szavazási levélcsomag személyes átvétele mellett is.

Még néhány óráig kérhető a levélben szavazók névjegyzékébe vétele az áprilisi magyarországi országgyűlési választásra.
A választási iroda korábban azt közölte, hogy március 17-én megkezdte a 2026. évi általános országgyűlési választásra az addig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását. Akkor arról tájékoztattak, hogy az utolsó napokon regisztráltak számára a szavazási levélcsomagokat várhatóan március 19-én adja postára az NVI.
Fontos felhívást is intéztek egyúttal a választásra regisztráltakhoz:
Ha pedig valaki a szavazási levélcsomagot személyes átvételre kérték, akkor a magyarországi szavazást megelőző tizenötödik naptól, azaz március 28-tól kezdve, akár még a választás napján is átvehetik azt a regisztrációkor megjelölt országgyűlési egyéni választókerületi székhely település választási irodájában, külképviseleten, vagy egyéb település választási irodájában.
Az RMDSZ pedig a Facebook-oldalán máris közzétett egy videót „Bölöni kis híján mellélőtt. Te ne hibázz!” szöveggel, amelyben rámutat, mennyire fontos odafigyelni voksoláskor, hogy ne vesszen kárba egyetlen levélszavazat sem.
Közben úgy tűnik, a külhoni magyarok és a levélszavazás ügye a DK meghatározó kampánytémája marad a választásokig. Molnár Csaba, a korábban a kettős állampolgárság megadását hevesen ellenző Gyurcsány Ferenc exkormányfő nevével fémjelzett alakulat európai parlamenti képviselője a regisztráció szerda délutáni lezárulta után rögtön posztolt is Facebook-oldalán a témában.
A „gyászos” bejegyzésben fekete alapon fehér betűkkel ezt írta:
A poszthoz fűzött hozzászólásában pedig még közölte: „Ma lejárt a határidő: 492 122 határon túli regisztrált levélszavazásra. Ez kétszer annyi regisztráló, mint ahányan négy éve szavaztak a határon túlról. Ebből 309 079 Romániából fog szavazni. Négy és nyolc éve a Fidesz 94 és 96%-ot kapott a határon túlról. Most sem várható más, a levélszavazást a Fidesz erdélyi szatelitszervezetei szervezik. Ők gondoskodni fognak róla megint, hogy csak a Fideszre jöjjenek szavazatok”.

Nyíltan felsorakozott a Demokratikus Koalíció (DK) mögé Lakatos Péter, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének egykori elnöke, aki egyetért Dobrev Klára ellenzéki alakulatával, hogy a határon túli magyaroknak nem kellene szavazniuk az anyaországi választáson.
Kijelentése összhangban van Dobrev Klára pártelnök – Gyurcsány Ferenc korábbi felesége – aznapi, de még a regisztráció lezárulása előtt megtartott sajtótájékoztatóján elhangzottakkal.
– mondta Dobrev a DK által az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint.
492 ezer regisztrált szavazóval számolt, ami – mint fogalmazott – majdnem kétszerese a négy évvel ezelőtti tényleges részvételnek. A Demokratikus Koalíció elnöke hangsúlyozta, hogy ezek a levélszavazatok nagy valószínűséggel a Fideszre és Orbán Viktorra fognak menni, így akár közel négy parlamenti mandátumot is befolyásolhatnak. „Ez a választási csalás melegágya” – jelentette ki újfent, emlékeztetve vesszőparipájára, miszerint a levélszavazatokat senki nem tudja ellenőrizni.
Dobrev azt hangsúlyozta egyúttal, hogy a Fidesz legyőzéséhez és a határon túli szavazatok ellensúlyozásához minden támogatásra szükség van, és kiemelte a parlamenti egyensúly fontosságát is. „Minden mi hazánkos képviselőt legalább egy DK-s képviselőnek kell ellensúlyoznia, hogy ne engedjük Orbán Viktornak a hatalmat” – szögezte le, hozzáfűve: a DK soha nem tárgyalna Orbán Viktorral; céljuk kizárólag az Orbán-rendszer bukása, és minden DK-s képviselő kormányváltó szerepet fog betölteni az új parlamentben.
Mint ismeretes, a DK kampányának már az első perctől fő pillérét képezi a határon túli magyarok elleni uszítás, az sulykolják, hogy meg kellene vonni a határon túli magyarok szavazati jogát. Dobrev Klára egyebek mellett azt állítja, hogy a külhoni magyar szavazók egy olyan levélszavazási rendszerrel tarthatják hatalomban a Fideszt, amely tömeges választási csalások elkövetésére is alkalmas.

A gyurcsányizmus nem szűnt meg, és át sem alakult – ezt a következtetést vonhatjuk le Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció elnöke bejelentéséből, miszerint hadjáratot indítanak a határon túli magyarok szavazati joga ellen.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!