Hirdetés

Országgyűlési választások: érkezik a szavazási levélcsomag, a DK nem áll le a külhoniak elleni uszítással

országgyűlés

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező külhoni magyarok idén is levélben szavaznak az országgyűlési választáson

Fotó: Veres Nándor

Miután szerdán lezárult a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok regisztrációja az áprilisi országgyűlési választásra, az utolsó szavazási levélcsomagok is elindulnak a külhoni magyarokhoz. Mivel nőtt a regisztrált külhoni magyar választópolgárok száma, a Demokratikus Koalíció (DK) immár azzal riogat, hogy négy listás országgyűlési mandátum sorsáról is dönthetnek a külhonui magyar választópolgárok.

Krónika

2026. március 19., 17:002026. március 19., 17:00

2026. március 19., 17:192026. március 19., 17:19

A Nemzeti Választási Iroda csütörtöki adatai szerint összesen 496 318, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár szerepel a levélben szavazók névjegyzékében, ami bő 40 ezres növekedést jelent a 2022-es országgyűlési választásokra regisztrált, nagyjából 456 ezres szinthez képest. A www.valasztas.hu oldalon megtekinthető adatsorok szerint a névjegyzékbe vett 496 318 választópolgárból

legtöbben romániai (206 385) értesítési címet adtak meg a regisztráció során, és ami a lakóhely szerinti besorolást illeti, szintén Románia „vezet” 310 646, névjegyzékben levő választópolgárral.

Hirdetés

Szerbia eközben a második 85 326 értesítési cím szerinti és 68 385 lakóhely szerinti regisztrációval. Magyarországot 2928-an, Németországot 5899-en, az Amerikai Egyesült Államokat 1759-en, Nagy-Britanniát és Észak-Írországot 1528-an, Kanadát 1326-on, Svájcot 1200-an, Ausztráliát 745-en, Svédországot 718-an jelölték meg értesítési címként.

  • Kettős állampolgárságot tiltó országot 19 782-en adtak meg értesítési címként,
  • 180 703-an pedig e-mailes elérhetőséget jelöltek meg.

Mint ismeretes, a tavaszi országgyűlési választáson a külföldön élő, magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok levélben szavazhatnak, ehhez azonban előbb regisztrálniuk kellett a Nemzeti Választási Irodánál (NVI), a szakhatóság pedig ezt követően levélben juttatja el a szavazási iratcsomagot – köztük az országgyűlési választás szavazólapját – a választópolgárhoz, aki a voksát levélben adhatja le. Az NVI arra a címre küldi meg a szavazási levélcsomagot, amelyet a választópolgár a regisztrációs kérelemben megjelölt, de a választó dönthet a szavazási levélcsomag személyes átvétele mellett is.

korábban írtuk

Még néhány órájuk maradt a külhoni magyar választópolgároknak regisztrálni az országgyűlési megmérettetésre
Még néhány órájuk maradt a külhoni magyar választópolgároknak regisztrálni az országgyűlési megmérettetésre

Még néhány óráig kérhető a levélben szavazók névjegyzékébe vétele az áprilisi magyarországi országgyűlési választásra.

Küldik az első szavazási levélcsomagokat

A választási iroda korábban azt közölte, hogy március 17-én megkezdte a 2026. évi általános országgyűlési választásra az addig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását. Akkor arról tájékoztattak, hogy az utolsó napokon regisztráltak számára a szavazási levélcsomagokat várhatóan március 19-én adja postára az NVI.

Fontos felhívást is intéztek egyúttal a választásra regisztráltakhoz:

amennyiben a választópolgár 2026. április 5-ig nem kapja meg a kérelmében megjelölt postacímre a szavazási levélcsomagot, bármely külképviseleten vagy bármely országgyűlési egyéni választókerületi választási irodában személyesen kérheti annak pótlását.

Ha pedig valaki a szavazási levélcsomagot személyes átvételre kérték, akkor a magyarországi szavazást megelőző tizenötödik naptól, azaz március 28-tól kezdve, akár még a választás napján is átvehetik azt a regisztrációkor megjelölt országgyűlési egyéni választókerületi székhely település választási irodájában, külképviseleten, vagy egyéb település választási irodájában.

Az RMDSZ pedig a Facebook-oldalán máris közzétett egy videót „Bölöni kis híján mellélőtt. Te ne hibázz!” szöveggel, amelyben rámutat, mennyire fontos odafigyelni voksoláskor, hogy ne vesszen kárba egyetlen levélszavazat sem.

A DK nem áll le az uszítással

Közben úgy tűnik, a külhoni magyarok és a levélszavazás ügye a DK meghatározó kampánytémája marad a választásokig. Molnár Csaba, a korábban a kettős állampolgárság megadását hevesen ellenző Gyurcsány Ferenc exkormányfő nevével fémjelzett alakulat európai parlamenti képviselője a regisztráció szerda délutáni lezárulta után rögtön posztolt is Facebook-oldalán a témában.

A „gyászos” bejegyzésben fekete alapon fehér betűkkel ezt írta:

Idézet
Sajnos bejött, amit előre mondtunk: 500 ezer határon túli regisztrált a mai határidőig.
Ezen akár 4 mandátum is múlhat”.

A poszthoz fűzött hozzászólásában pedig még közölte: „Ma lejárt a határidő: 492 122 határon túli regisztrált levélszavazásra. Ez kétszer annyi regisztráló, mint ahányan négy éve szavaztak a határon túlról. Ebből 309 079 Romániából fog szavazni. Négy és nyolc éve a Fidesz 94 és 96%-ot kapott a határon túlról. Most sem várható más, a levélszavazást a Fidesz erdélyi szatelitszervezetei szervezik. Ők gondoskodni fognak róla megint, hogy csak a Fideszre jöjjenek szavazatok”.

korábban írtuk

A DK mellett, a külhoni magyarok szavazati joga ellen kampányol az RMDSZ volt honatyája
A DK mellett, a külhoni magyarok szavazati joga ellen kampányol az RMDSZ volt honatyája

Nyíltan felsorakozott a Demokratikus Koalíció (DK) mögé Lakatos Péter, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének egykori elnöke, aki egyetért Dobrev Klára ellenzéki alakulatával, hogy a határon túli magyaroknak nem kellene szavazniuk az anyaországi választáson.

Kijelentése összhangban van Dobrev Klára pártelnök – Gyurcsány Ferenc korábbi felesége – aznapi, de még a regisztráció lezárulása előtt megtartott sajtótájékoztatóján elhangzottakkal.

Idézet
Ezen a napon (vagyis szerdán – szerk. megj.) utoljára jelentkezhetnek azok, akik soha nem éltek, nem adóztak Magyarországon, és nem viselik döntésük következményét, de részt vehetnek a magyar választáson”

– mondta Dobrev a DK által az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint.

492 ezer regisztrált szavazóval számolt, ami – mint fogalmazott – majdnem kétszerese a négy évvel ezelőtti tényleges részvételnek. A Demokratikus Koalíció elnöke hangsúlyozta, hogy ezek a levélszavazatok nagy valószínűséggel a Fideszre és Orbán Viktorra fognak menni, így akár közel négy parlamenti mandátumot is befolyásolhatnak. „Ez a választási csalás melegágya” – jelentette ki újfent, emlékeztetve vesszőparipájára, miszerint a levélszavazatokat senki nem tudja ellenőrizni.

Dobrev azt hangsúlyozta egyúttal, hogy a Fidesz legyőzéséhez és a határon túli szavazatok ellensúlyozásához minden támogatásra szükség van, és kiemelte a parlamenti egyensúly fontosságát is. „Minden mi hazánkos képviselőt legalább egy DK-s képviselőnek kell ellensúlyoznia, hogy ne engedjük Orbán Viktornak a hatalmat” – szögezte le, hozzáfűve: a DK soha nem tárgyalna Orbán Viktorral; céljuk kizárólag az Orbán-rendszer bukása, és minden DK-s képviselő kormányváltó szerepet fog betölteni az új parlamentben.

Mint ismeretes, a DK kampányának már az első perctől fő pillérét képezi a határon túli magyarok elleni uszítás, az sulykolják, hogy meg kellene vonni a határon túli magyarok szavazati jogát. Dobrev Klára egyebek mellett azt állítja, hogy a külhoni magyar szavazók egy olyan levélszavazási rendszerrel tarthatják hatalomban a Fideszt, amely tömeges választási csalások elkövetésére is alkalmas.

korábban írtuk

A DK és a magyarellenes uszítás mint kampányeszköz
A DK és a magyarellenes uszítás mint kampányeszköz

A gyurcsányizmus nem szűnt meg, és át sem alakult – ezt a következtetést vonhatjuk le Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció elnöke bejelentéséből, miszerint hadjáratot indítanak a határon túli magyarok szavazati joga ellen.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
Hirdetés
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
Hirdetés
Hirdetés