
Fotó: Rompres
2008. május 30., 00:002008. május 30., 00:00
Tiltakozó megmozdulásokat tartanak még Bretagne-ban, az Alpok közelében található Annecyban, több normandiai kikötővárosban, valamint Toulouse, Dijon és Montpellier környékén. A gazdák szerint Franciaországban az üzemanyagárak átlagosan hetven százalékkal emelkedtek 2003 óta. A kormány segítségét követelő több száz gazda négy megyében reggel óta összesen hat olajraktárt foglalt el: traktoraikkal eltorlaszolják a tárolókhoz vezető utakat, illetve megakadályozzák az olaj kiszállítását. Nemcsak a magas benzinár ellen, hanem egyéb költségeik növekedése miatt is tiltakoznak a gazdák. Gérard Berthaut, a mezőgazdasági termelők szakszervezetének (FDSA) képviselője a France Info hírrádióban elmondta: miközben az üzemanyagárak és a takarmánynövények ára, azaz a költségek folyamatosan növekednek, az állattenyésztésből származó termékekért a termelőknek közvetlenül kifizetett összegek stagnálnak vagy egyenesen csökkennek.
A két hete tiltakozó halászoknak szerdán sürgősségi támogatást jelentett be a kormány, így egy részük, nevezetesen La Rochelle-ben és Saint Malóban felfüggesztette a kikötői blokádot, újraindult a munka Calais-ban és Dunquerque-ben is. A Le Havre-ban található Total-olajfinomítót is elhagyták a halászok. Más bretagne-i és normandiai városokban és a Földközi-tenger vidékén viszont szintén olajraktárak elfoglalásával folytatódott a megmozdulás. Christine Lagarde gazdasági miniszter csütörtökön úgy vélte, hogy a francia kormány nem tud „varázs megoldással” szolgálni az üzemanyagár emelkedésére a nehéz nemzetközi helyzetben. Miután a közúti teherszállítók jelezték, hogy ők is csatlakozni kívánnak a megmozduláshoz, Dominique Bussereau közlekedési államtitkár bejelentette: a kormány olyan törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé, amelynek alapján a teherszállítóknak az üzemanyagár emelkedése miatti pluszköltségeit a megrendelők kötelesek lesznek ezentúl kifizetni. A magas benzinárak elleni tiltakozás azonban már túllépett Franciaország határain: péntektől sztrájkot hirdettek a portugál, spanyol és olasz halászok is. A portugál halászok szakmai szövetsége jelezte, péntektől határozatlan ideig nem veszik fel a munkát. A spanyol halászok szövetsége hasonló okból szervezett tiltakozó akciót péntekre, és péntektől sztrájkolnak az olasz halászok is.
Európa-szerte egyre több szakma képviselői fejezik ki nemtetszésüket a drága üzemanyag miatt: kedden minden eddiginél nagyobb tiltakozó felvonulást szerveztek Angliában és Walesben a kamionosok. Emiatt már a kormányzó Munkáspárt képviselői is azonnali adócsökkentéseket, illetve a tervezett útadóemelések törlését követelik. A tüntetések az öreg kontinensen túlra is kiterjedtek: csütörtökön az indonéz fővárosban, Dzsakartában szintén utcai demonstrációt tartottak a magas üzemanyagárak ellen. Szerdán több száz teherautó-sofőr tüntetett Bulgáriában országszerte azért, hogy elérje az üzemanyagadó visszatérítését, illetve a kormány támogatását az egyre magasabb benzinárak miatt. Az emelkedő olajár egyre nagyobb gondot jelent, jelenleg a világgazdaságnak 130 dollár körüli hordónkénti árfolyammal kell szembenéznie.
Hírösszefoglaló
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.