
Hazatérhetnek. A román zsoldosok elhagyhatták Kongót
Fotó: Videófelvétel
Biztonságban elhagyták a konfliktusövezetet a katonai konfliktus miatt Kongóban, Észak-Kivu tartományban rekedt román állampolgárok – jelentette be a román külügyminisztérium.
2025. január 30., 10:052025. január 30., 10:05
2025. január 30., 10:052025. január 30., 10:05
Azokról a román zsoldosokról van szó, akiket a kongói kormány bérelt fel, hogy a kormányerők ellen harcoló, M23 nevű lázadócsoport ellen küzdjenek.
A tárca közölte, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság észak-kivui régiójában fekvő Goma városának biztosítása, majd a kimenekítés és a konfliktusövezetből való biztonságos távozás a külügyminisztérium és az illetékes román intézmények képviselőiből álló intézményközi válságstáb erőfeszítéseinek eredménye.
A külügyminisztérium azonnal összehívta a válságstábot, amint a konfliktushelyzet romlani kezdett a térségben, ahol román állampolgárok, a KDK kormányának magánalkalmazottai, „egy katonai kiképző misszióban vettek részt”.
A válságstáb a régió államaival és az ENSZ illetékeseivel is egyeztetett, a külügyminisztérium állandó kapcsolatban állt a regionális és nemzetközi partnerekkel, valamint az ENSZ/MONUSCO békefenntartóival.
Gomát, Kelet-Kongó legnagyobb városát a hét elején foglalta el az M23-as csoport. A zsoldosok, a kongói hadsereg maradványai és a velük szövetséges milíciák a Kivu-tó és a ruandai határ között szorultak sarokba. Mivel nem volt hová visszavonulniuk, a zsoldosok megadták magukat az ENSZ békefenntartóinak Gomában, akik aztán a szomszédos Ruandán keresztül gondoskodtak a hazatérésükről.
– vallotta be az egyik román zsoldos, aki közel két éve tartózkodott Gomában.
„Goma lepusztult a ruandaiak és a kongóiak közötti háború miatt” – mondta a Reutersnek, miközben átlépte a ruandai határt.
A Goma és a ruandai határváros, Gisenyi közötti határátkelőhelyen a Reuters riporterei több tucatnyi jól megtermett férfit láttak, sokan szakállasak, néhányan egyenruhában voltak. A férfiak sorban álltak, hogy a rendőrség átvizsgálja őket és kutyák vizsgálják meg a csomagjaikat.
A határátlépés előtt az egyik zsoldost Willy Ngoma, az M23 szóvivője újságírók egy csoportja előtt megdorgálta, mondván, hogy „nem kellett volna kalandozni jönnie Kongóba” – derül ki a ruandai New Times újság által közzétett videóból.
„Nagyon gazdag országunk van. De kapzsi vezetőkkel. Téged leszerződtettek, 8000 dollárt kapsz havonta, és etetnek, míg (a kongói katonák) kevesebb mint 100 dollárt kapnak” – mondta Ngoma.
Arra a kérdésre, hogy hol képezték ki, a zsoldos azt válaszolta, hogy a Francia Idegenlégióban.
Mint arról beszámoltunk, a több száz – egyes források szerint akár ezer – román zsoldost az a Horațiu Potra egykori légiós és zsoldosvezér toborozta, aki az utóbbi időben az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő Călin Georgescu biztonsági főnökeként ismert.
A zsoldosok a kongói kormánnyal kötött szerződés értelmében a kormánycsapatok oldalán harcoltak a lázadók ellen, de a kormányellenes erők sikeres offenzívája láttán inkább megadták magukat, hogy megkíméljék az életüket.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!