
Márki-Zay Péter az ellenzéki előválasztás eredményét értékelő vasárnap esti budapesti sajtóértekezletén
Fotó: Képernyőfelvétel
Márki-Zay Péter nyerte az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztást – jelentették be az előválasztás hivatalos Facebook-oldalán vasárnap este.
2021. október 18., 08:362021. október 18., 08:36
2021. október 18., 09:312021. október 18., 09:31
A Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje 371 560 (56,71 százalék) szavazatot, míg ellenfele, Dobrev Klára (DK) 283 677 (43,29 százalék) voksot kapott.
A második fordulóban 662 353-an vettek részt személyesen vagy online, közülük 655 237-en adtak le érvényes szavazatot.
Dobrev Klára Facebook-bejegyzésben gratulált a győztesnek.
– írta a DK jelöltje.
„Az előválasztáson ellenzéket is váltottunk, leváltottuk azokat, akik üzleteltek a hatalommal” – jelentette ki Márki-Zay Péter az ellenzéki előválasztás eredményét értékelő vasárnap esti budapesti sajtóértekezletén.
– közölte a politikus. Szerinte a Fidesz intézkedései, a pártkatonák bebetonozása az intézmények élére azt jelzi, hogy a Fidesz már csomagol, készül a bukásra.
„A kijárat nem jobbra és nem balra van, csak felfelé” – tette hozzá Márki-Zay Péter.

Az első fordulóban a Demokratikus Koalíció (DK) által jelölt Dobrev Klára nyerte meg a baloldali előválasztás miniszterelnök-jelölti versenyét – közölte az előválasztás hivatalos honlapja pénteken hajnalban.
Közlése szerint a választáson nem csak Orbán Viktort akarják leváltani, hanem egy új kultúrát kívánnak teremteni Magyarországon.
– fogalmazott. A továbbiakban arra kért mindenkit, hogy az elmúlt hetek lendületének ne legyen vége. Tudja – folytatta –, hogy lejárató kampányok indulnak ellene, olyan információt kapott, hogy máris 50 millió forintot tettek félre a lejáratására, illetve kapni fog a gyűlöletből a 106 ellenzéki jelölt is, hiszen Orbán Viktor szabadsága forog kockán.
– mondta. Arra is ígéretet tett, hogy nyilvánosságra hozzák az ügynökaktákat, illetve olyan alkotmányt dolgoznak ki, amelyben fékek és ellensúlyok akadályozzák meg, hogy kisiklassák a demokráciát, mint Orbán Viktor.

Visszalép az ellenzéki miniszterelnök-jelöltségért folytatott versenyből Karácsony Gergely főpolgármester, aki ezt pénteken, az Országháznál tartott sajtótájékoztatón jelentette be.
Mint ismeretes, a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd úgy döntött, közösen indul a 2022-es országgyűlési választáson, a közös ellenzéki miniszterelnök-jelöltet és egyéni képviselőjelölteket előválasztáson választják meg. Az előválasztás első fordulóját szeptember 18. és 28., míg a második fordulót, ahol a szavazók már csak a versenyben maradt két kormányfőjelölt között dönthettek, október 10. és 16. között rendezték meg.
Az előválasztás első fordulójában 633 811-en adták le szavazatukat személyesen vagy online. Az első körben még Dobrev Klárára szavaztak a legtöbben, DK jelöltje 214 319 szavazattal 34,76 százalékot szerzett. A második helyen Karácsony Gergely, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP jelöltje végzett 168 396 szavazattal (27,31 százalék), míg Márki-Zay Péter a harmadik lett 123 453 szavazattal (20,02 százalék).
A második fordulóban végül csak ketten vettek részt, mert a főpolgármester visszalépett.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
szóljon hozzá!