
Fotó: MTI
2009. március 16., 10:052009. március 16., 10:05
Ahogy a rendszerváltás óta minden évben, tegnap is az Országház elõtti zászlófelvonással kezdõdött a hivatalos megemlékezések sora. A Fidesz közlése szerint a párt politikusai, ahogyan korábban, most sem vettek részt az állami lobogó ünnepélyes felvonásán, és így döntött a KDNP is.
A Kossuth Lajos tér legnagyobb részét kordonnal zárta el a rendõrség, a térre egy helyen, a Vértanúk terén lévõ kapunál lehetett bejutni; a rendõrség mindenkit átvizsgált, mielõtt beengedte volna a területre. A kordonon kívülrõl bekiabálások hallatszottak, néhányan a „Hazaáruló!” jelzõt kiabálták Gyurcsány Ferenc kormányfõ láttán.
| Autók alá rejtett kockaköveket és ötliteres tartályokban ismeretlen összetételû folyadékot is találtak a rendõrök szombaton az ellenõrzések közben Budapesten. Az is kiderült, hogy ismeretlenek több helyen is megbontották a díszburkolatot. Ezekre akkor bukkantak, amikor a vasárnapra bejelentett rendezvények helyszíneit ellenõrizték. Délelõtt már bejelentették, hogy a Bazilika mellett egy szatyorban, újságpapírba csomagolva két üveget találtak, amiben valamilyen folyadék volt, és a tetejük rongydarabbal volt lezárva. A Bazilikától nagyjából száz méterre, az Arany János utcában egy üregbõl szintén két darab gyanús palack került elõ. A Bazilika elõtti területre egyébként – a korábbi tüntetésekrõl ismert – Budaházy György és Toroczkai László szervezett késõbb betiltott megmozdulást vasárnap délutánra. |
A Nemzeti Múzeumnál tartott délelõtti ünnepi rendezvény politikusok és beszédek nélkül, bekiabálásoktól és füttyöléstõl mentesen, békésen zajlott. Az ünnepség kezdetére az átvizsgálás miatt sokan nem jutottak be idõben a helyszínre. A Nemzeti Múzeum elé csak a fémdetektoros kapu átlépése után mehettek be az érdeklõdõk. A múzeum elõtti területre az Astoriánál és a Kálvin tér felõl lehetett bejutni a kordonon belülre, mindkét oldalon három-három átvizsgálókaput állítottak fel.
Zászlót nem vihetett be senki, csak ha egy méternél rövidebb és háromcentisnél vékonyabb a rúdja. Az ünnepi mûsor a Szózattal kezdõdött, ez idõ alatt a kordonon kívül többen skandálták, hogy „Vesszen a kordon!”, „Gyurcsány takarodj!” a „Beengedik a birkákat?” kérdésre pedig hangos bégetéssel válaszoltak az ott tartózkodók, akik ezután a Nemzeti dal szavalásába, majd Kossuth-nóta éneklésébe kezdtek. Az ott elvonuló rendõröket kifütyülték, és azt kiabálták, hogy „Egyszerűen senkik vagytok, hej, hej”. Nem sokkal késõbb a rendõrök megkezdték a bekiabálók igazoltatását.
Az ünnepségeket incidensek tarkították, és számos demonstráción kellett beavatkozniuk a rendfenntartóknak. Néhány száz radikális a Miniszterelnöki Hivatal elõtt tüntetett, Gyurcsány Ferenc kormányfõ távozását követelte, és Demszky Gábor budapesti fõpolgármester ellen is demonstráltak. A Hõsök terén a Magyar Gárda tartott tagavatót, a helyszínen legalább 300 készenléti rendõr állt beavatkozásra készen arra az esetre, ha elszabadulnának az indulatok. Az Andrássy utat teljes szélességében rendõrsorfal védte, hogy az esetleg meginduló tüntetõk ne a Belváros felé vegyék az irányt.
Egy, az Erzsébet-hídnál tartott rendezvényen a rohamrendõrök kiemelték a tömegbõl Budaházy Györgyöt, aki az elmúlt években számos kormányellenes megmozdulást szervezett. A nap folyamán tizenötnél is több embert állítottak elõ, többek között közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés miatt. Két, a Rákóczi útról elõállított személy közül az egyiknél gázspray-t, a másiknál kést találtak ruházatuk átvizsgálásakor. Korábban a Kossuth térrõl a zászlófelvonás után két embert állítottak elõ, mert „hangoskodással, kiabálással zavarták meg az állami ünnepséget”, további két személy ellen pedig szabálysértési feljelentést tesznek, õk transzparenseket tartottak maguknál.
A rendõrség betiltott két, Toroczkai László által bejelentett rendezvényt is. Nagy erõkkel biztosították a Jobbik rendezvényét is, a radikális jobboldali párt demonstrációján ezrek jelentek meg. Este a Bazilikánál gyülekezõ tömeget Toroczkay az Alkotmány utcába hívta tüntetni, ám a rendõrök útjukat állták. A tüntetõk és a hatóságok között kisebb összetûzések voltak.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.