Hirdetés

Elnökválasztás: elismerte vereségét Harris, Moszkva kész együttműködni Trumppal, de nem tesz le háborús céljairól Ukrajnában

Gratulált. Kamala Harris veresége elismerése után azt is közölte, hogy a békés hatalomátadásról is beszélt Trumppal •  Fotó: X/Kamala Harris

Gratulált. Kamala Harris veresége elismerése után azt is közölte, hogy a békés hatalomátadásról is beszélt Trumppal

Fotó: X/Kamala Harris

Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.

Hírösszefoglaló

2024. november 07., 08:302024. november 07., 08:30

Harris, aki szerdán, kelet-európai idő szerint nem sokkal éjfél előtt nyilvános beszédet is tartott, „megvitatta Trumppal a békés hatalomátmenet fontosságát” – közölte az alelnök egyik magas rangú munkatársa.

Idézet
Trump köszönetet mondott Harris alelnöknek eltökéltségéért, szakmaiságáért és kitartásáért végig a kampány során, és a két vezető megegyezett, hogy egyesíteni kell az országot”

– írta közleményében Steven Cheung, a republikánus jelölt szóvivője.

Hirdetés

Harris beszéfében elismerte a fájdalmas vereséget, miközben elkötelezte magát a hatalom békés átadása mellett, és megígérte, hogy „harcolni” fog, méghozzá egészen más módon, mint ahogyan azt négy évvel ezelőtt ígérte.

„A mai nap folyamán beszéltem a megválasztott Trump elnökkel, és gratuláltam neki a győzelméhez. Azt is elmondtam neki, hogy segíteni fogunk neki és csapatának az átmenetben, és hogy részt veszünk a hatalom békés átadásában” – mondta alma materében, a washingtoni Howard Egyetemen tartott beszédében.

Idézet
Az amerikai demokrácia egyik alapelve, hogy ha elveszítünk egy választást, elfogadjuk az eredményt. ... Ugyanakkor a mi nemzetünkben nem egy elnöknek vagy egy pártnak tartozunk hűséggel, hanem az Egyesült Államok alkotmányának, valamint a lelkiismeretünknek és Istenünknek.

Mindháromhoz való hűségem miatt vagyok itt, hogy elmondjam: bár elismerem ezt a választási eredményt, nem adom fel a harcot, amely ezt a kampányt táplálta” – mondta.

korábban írtuk

Amerika választott: Trump visszatér a Fehér Házba, előnyben a republikánusok a kongresszusban
Amerika választott: Trump visszatér a Fehér Házba, előnyben a republikánusok a kongresszusban

Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.

Száznyolc nappal kampánya kezdete után az önmagát „örömteli harcosnak” nevező politikus határozottan beszélt a vereségéről, miközben igyekezett megnyugtatni az amerikai népet.

„Tudom, hogy az emberek most sokféle érzelmet élnek át. Megértem. De el kell fogadnunk a választás eredményét” – mondta.

Idézet
Ne essetek kétségbe. Ez nem az az idő, amikor fel kell tennünk a kezünket. Itt az ideje, hogy feltűrjük az ingujjunkat. Itt az ideje, hogy szervezkedjünk, mozgósítsunk és elkötelezettek maradjunk a szabadság és az igazságosság érdekében, és a jövőért, amelyet mindannyian tudjuk, hogy együtt építhetünk”

– mondta 12 perces beszédében.

Megfogadta, hogy ezt a harcot „a szavazófülkében, a bíróságokon és a nyilvánosság előtt”, valamint „csendesebb módokon” is folytatni fogja: azzal, hogy kedvesen és tisztelettel bánunk egymással, mindig arra használjuk erőnket, hogy felemeljük az embereket.

Gratulált Donald Trumpnak Joe Biden elnök is, és meghívta a Fehér Házba – közölte az elnöki hivatal.

A 81 éves demokrata párti politikus csütörtökön intéz „üzenetet a nemzethez”, hogy szóljon a választás eredményekről és az átmeneti időszakról” – tette hozzá a Fehér Ház.

Trump Észak-Karolina, Georgia, Pennsylvania és Wisconsin billegő államokban aratott győzelmével biztosította a győzelmet szerda reggel, ezekhez csatlakozott később Michigan állambeli győzelme is.

A csütörtök reggeli állás szerint Trump 295 elektori szavazatot gyűjtött össze a győzelemhez szükséges 270 helyett, míg Harris 226-ot.

A száztagú szenátusban a republikánusok biztosan átveszik az irányítást, miután 52 mandátumot már biztosan elnyertek, míg a képviselőházban még nem dőlt el a verseny, de itt is a republikánusok állnak jobban: 208 mandátumuk van a többséghez szükséges 218-ból, míg a demokratáknak 191.

Eközben az orosz külügyminisztérium szerdán közleményben tudatta:

Oroszország együtt fog működni az új amerikai adminisztrációval, amikor az „berendezkedik” a Fehér Házban, miközben szilárdan megvédi az orosz nemzeti érdekeket, és a „különleges hadművelet” valamennyi kitűzött céljának elérésére összpontosít.

„Feltételeink változatlanok és Washingtonban jól ismertek” – hangzott az állásfoglalás.

A moszkvai külügyminisztérium közölte, hogy nincsenek illúzióik az Oroszországban jól ismert, megválasztott amerikai elnököt és az új összetételű kongresszust illetően, ahol a republikánusok kerülnek fölénybe. Az orosz diplomáciai tárca szerint

az Egyesült Államok uralkodó politikai elitje pártállástól függetlenül ragaszkodik az oroszellenes alapállásához és a „Moszkva feltartóztatásának” irányvonalához.

Ez nem függ az amerikai belpolitikai barométer ingadozásától, „legyen szó akár az Amerika az első D. Trump és hívei általi értelmezéséről, akár a szabályokon alapuló világrendről, amelyre a demokraták fixálódnak”.

A közleményben hangot adtak álláspontjuknak, amely szerint a Fehér Házba négy év szünet után visszatérő

Trump győzelme az amerikaiak elégedetlenségét tükrözi mind Joe Biden kormányzásának eredményeivel, mind pedig a Demokrata Párt választási programjával szemben,

amelyet a hivatalban lévő államfő helyébe jelöltként „sebtében állított” Kamala Harris alelnök hirdetett. Rámutattak, hogy a demokratáknak a liberális média támogatásával, adminisztratív erőforrásokkal élő, erőteljes propagandakampánya dacára Trump, első elnökségének tapasztalataira támaszkodva, a Fehér Ház globalista kurzusával szemben a tétet gazdasági és illegális migrációs kérdésekre tette fel, amelyek a választókat valóban foglalkoztatják. Ilyen körülmények között az sem segített az uralkodó csoportnak megakadályozni Harris vereségét, hogy az amerikai demokrácia a közlemény szerint krónikus hiányosságokkal küzd, archaikus és ellentmond a közvetlen, tisztességes és átlátható választások korszerű normáinak.

Ez azonban a tárca szerint nem szünteti meg az Egyesült Államok polgárainak mély megosztottságát, a demokrata és a republikánus államok, valamint a „progresszív” és a hagyományos értékek támogatói közötti szembenállást.

korábban írtuk

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek
Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Várható, hogy D. Trump visszatérése felszítja a belső feszültségeket és a szembenálló táborok kíméletlenségét”

– hangzott a közlemény.

Közben a fehérorosz elnöki hivatal azt közölte, hogy Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök gratulált Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez szerdán.

„Szívből gratulálok a visszatéréséhez az Amerikai Egyesült Államok elnöki tisztségébe. A példa nélküli harc közepette zajló idei választások eredményei az ön személyes hőstettének a megtestesítői” – áll az üdvözletben.

Lukasenka hozzátette, hogy ezt Trump mindenekelőtt az Egyesült Államok és annak állampolgárai nevében tette. „Kívánok önnek jó egészséget, eredményes politikai döntéseket, amelyek újra naggyá teszik Amerikát” – fogalmazott az elnök.

Telefonon beszélt Orbán Viktor és Donald Trump
Megválasztását követően máris telefonon egyeztetett Donald Trump leendő amerikai elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Erről maga a magyar kormányfő számolt be közösségi oldalán szerdán késő este. Részleteket nem árult el, cszpán a beszélgetés tényét rögzítette.
„Mar-a-Lago hívja Budapestet! Megvolt a választások utáni első telefonbeszélgetésünk Trump elnökkel. Nagy terveink vannak!” – olvasható a bejegyzésben.
Mint ismeretes, Orbán Viktor szoros viszonyban áll Trumppal, azt követően is rendszeresen egyeztettek, hogy Trump négy éve elvesztette az elnökválasztást.
A magyar miniszterelnök szerda reggel az elsők között üdvözölte Trump újraválasztását.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
Hirdetés