
Az ukránok harmadjára mértek csapást a Krími hídra
Fotó: kepernyőmentés / СБ України
Az ukrán erők víz alatti robbanószerkezetekkel felrobbantották kedden a Krími híd tartóoszlopait – közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).
2025. június 03., 20:552025. június 03., 20:55
A közlés szerint a hajnali órákban aktiválták azokat a robbanószerkezeteket, amelyeket a híd tartóoszlopai alá helyeztek. A titkosszolgálat adatai szerint a robbanóanyag, amely 1100 kilogramm TNT-nek megfelelő erejű volt, jelentős károkat okozott az alépítmények szintjén, a robbantás következtében a híd állapota veszélyessé vált – számolt be róla az MTI.
A tervezést és a művelet koordinálását személyesen Vaszil Maljuk SZBU-főnök irányította.
„Isten szereti a hármasságot, az SZBU pedig mindig véghez viszi, amit eltervez, és sosem ismétli önmagát. Korábban már kétszer is csapást mértünk a Krími hídra 2022-ben és 2023-ban. Ezért ma folytattuk ezt a hagyományt, ezúttal a víz alatt. Az Oroszországi Föderáció törvénytelen létesítményeinek nincs helyük államunk területén. A Krími híd tehát teljesen jogos célpont, különösen annak fényében, hogy az ellenség logisztikai ütőérként használja csapatai ellátására.
– jelentette ki Maljuk, akit az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A helyi hatóságok legfrissebb adatai szerint három ember halt meg és 25 sebesült meg kedden, miután az orosz erők rakéta-sorozatvetővel csapást mértek az északkelet-ukrajnai Szumi város központi részére. A sebesültek közül három gyerek és három felnőtt súlyos állapotban van.
Az előzetes adatok szerint úgyszintén rakéta-sorozatvetővel intéztek támadást az orosz csapatok a a Harkiv megyei Csisztovogyivka települése ellen, a támadásban legalább két ember életét vesztette, további hárman pedig megsebesültek – közölte Oleh Szinyehubov, a régió kormányzója.
Harkiv megyében egy orosz drón megtámadta az Avtosztrada vállalat útmunkásainak mobil lakókonténereit. A dolgozók a frontvonalhoz közeli utak javításán dolgoztak – közölte a cég tulajdonosa, Makszim Skil. Hozzátette, hogy a támadás következtében egy rakodógép-kezelő életét vesztette.
Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője az Ukrajinszka Pravdának adott interjújában elmondta, hogy a háború kezdete – 2022 februárja – óta az orosz stratégiai légierő repülőgépei összesen 2437 manőverező robotrepülőgépet lőttek ki Ukrajna területére.
Rusztem Umerov védelmi miniszter – az orosz féllel tárgyaló ukrán küldöttség vezetője – a Facebookon tett bejegyzésében úgy vélekedett, hogy mivel Oroszország csak a hétfői isztambuli találkozón tette közzé a tűzszünettel kapcsolatos saját „memorandumát”, úgy tűnik, mintha ismét csak időhúzásra játszana.
„Mi a dokumentumainkat előre átadtuk. Az orosz fél »memoranduma« viszont csak már a találkozó alatt jelent meg. Ez megalapozza azt a feltételezést, hogy a céljuk az volt, hogy a találkozó ne hozza meg azokat az eredményeket, amelyek a háború befejezéséhez szükségesek. Úgy tűnik, az oroszok ismét húzzák az időt, és csupán látszatdiplomáciát folytatnak az Egyesült Államok kedvéért valódi lépések helyett” – írta a miniszter.

Oroszország a béketárgyalásokon közölte Ukrajnával: csak akkor hajlandó beleegyezni a háború befejezésébe, ha Kijev újabb nagy területeket ad át, és elfogadja hadserege méretének korlátozását – derül ki az orosz média által ismertetett emlékeztetőből.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Újraválasztották George Simiont, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) alelnökévé – közölte az AUR.
Karol Nawrocki lengyel elnök pénteken megfosztotta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Sas Rend címétől.
szóljon hozzá!