
Fotó: Krónika
2007. augusztus 22., 00:002007. augusztus 22., 00:00
A Ziua de Cluj napilap információi szerint egyebek mellett a Kolozs megyei Nemeszsukon készülő Tetarom 3 ipari park iránt is érdeklődnek, de brassói helyszín kapcsán is folytatnak tárgyalásokat. Ám ha az ajánlatok nem felelnek meg várakozásaiknak, akkor az is előfordulhat, hogy végül Bulgáriában keresnek megfelelő területet. A Kolozs megyei napilap információi szerint a készülő beruházás összértéke elérné az 500 millió eurót.
Ha nem Kolozs, akkor Brassó
A lap úgy értesült, hogy az Opel, Chevrolet, SAAB, Corvette, Cadillac, Hummer, Buick, Pontiac, GMC, Vauxhall, Holden, Saturn és Daewoo márkákat gyártó amerikai konszern 100 hektár területről tárgyal a Kolozs megyei tanáccsal. A telek a Tetarom 3 ipari parkban van, ahol többek között a mobiltelefon-gyártó finnországi Nokia cég és beszállítói is megtelepednek. A General Motors Zsukon az Opel gépkocsik végső összeszerelését végezné, és négyezer személy számára biztosítana munkahelyet.
Lapinformációk szerint a General Motors képviselői első ízben augusztus 8–9-én tárgyaltak a Kolozs megyei önkormányzat megbízottjaival, a megbeszélésen pedig egy nemzetközi tanácsadói cég képviselői is részt vettek. A megyei tanácsnak októberig kell választ adnia az amerikaiaknak, akik időközben egy brassói és egy bulgáriai telephely kapcsán is tárgyalásokat folytatnak.
„A General Motors képviselőinek eredeti terve az volt, hogy a brassói traktorgyár területén alakítják ki öszszeszerelő üzemüket. Ám ehhez meg kellett volna vásárolniuk az üzem egész területét. Továbbá tárgyaltak még a szintén Cenk alatti városban található Roman teherautó-gyártó képviselőivel is, de nem sikerült egyezségre jutniuk ennek tulajdonosával, Ioan Neculaie helyi üzletemberrel. Ekkor esett választásuk Kolozs megyére, és kértek területet a készülő Nokia-falu mellé” – nyilatkozták meg nem nevezett források a Ziua napilapnak.
Máris népszerű a GM
Marius Nicoară megyei tanácselnök egyelőre nem kívánta megerősíteni a tárgyalásokról szóló információt. Ioan Pojar, Zsuk ideiglenes polgármestere – mint nyilatkozta – nem hivatalos forrásokból értesült arról, hogy a General Motors gyártóüzemet, javítóműhelyt vagy képviseletet akar kialakítani a Tetarom 3 ipari parkban, ahol a Nokia-falu mellett még 1000 hektárnyi szabad terület van. A készülő létesítmény munkálatainak előremenetele kapcsán közölte, jelenleg a régészeti feltárás folyik. Zsuk polgármestere továbbá azt is elárulta, hogy a Tuborg sörgyár szintén az ipari park területén tervez lerakatot.
„Jó lesz az országnak, ha ez a gyár valóban létrejön. A gépkocsieladások idén 20 százalékkal nőttek a tavalyi statisztikákhoz képest. Opelből például júliusig 9175 kelt el, míg Chevroletet 7 ezret értékesítettek” – jelentette ki Marius Tudor, az Autógyártók és -importőrök Egyesültének főtitkára.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a General Motors régi terve egy romániai telephely kialakítása. A vállalat európai szárnyának vezetője, Carl-Peter Foster januárban viszont még úgy nyilatkozott, hogy a privatizációra kiírt craiovai Daewoo-gyárat vásárolják meg, ám menet közben visszaléptek. Döntésüket azzal indokolták, hogy egyes kérdésekben nem sikerült megállapodásra jutniuk az Állami Vagyonértékesítő Hatósággal (AVAS).
Így – mint arról már beszámoltunk – csupán a szintén amerikai Ford autóipari konszern indult a egykori Oltcit-üzem privatizálásáért.
A General Motors autóipari konszern a világ legnagyobb autógyártó cége, amely 75 éve vezeti a világ teljes iparági eladásait. Az 1908-ban alapított vállalat ma közel 280 ezer munkavállalót foglalkoztat szerte a világon. A detroiti központtal rendelkező General Motors 33 országban gyárt személygépkocsikat és haszongépjárműveket, és 200 országban foglalkozik ezek értékesítésével. Európában 8 országban 11 gyára működik, ezekben közel 60 ezren dolgoznak. 2006-ban a General Motors 9,1 millió gépjárművet adott el az egész világon.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.