Hirdetés

Zsákutcába futhat az autópálya-építés

Megtörténhet, hogy januártól teljesen leállnak az észak-erdélyi autópálya építési munkálatai az elvégzett munkálatok ellenértékének késlekedése miatt. Az elbocsátás fenyegette alkalmazottak sztrájkra készülnek.

Balogh Levente

2008. december 12., 08:322008. december 12., 08:32

Sztrájkkal fenyegetőznek az észak-erdélyi autópályát építő amerikai Bechtel cég alkalmazottai, amennyiben a vállalat beváltja fenyegetését, és tömeges elbocsátásokat foganatosít. Mint arról csütörtöki lapunkban beszámoltunk, a Bechtel közleményben tudatta, hogy jelentősen csökkenti az építési munkálatok ütemét, mivel az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság 27 millió euróval, az elvégzett munkálatok ellenértékével, valamint 14,5 millió áfával tartozik a cégnek. A kommüniké szerint a döntés mintegy 2300 alkalmazottat érint, a munkások egy részét kényszerszabadságra küldik, a többiek azonban csoportos elbocsátásra számíthatnak.

Grigore Pop, a Bechtel szakszervezetének vezetője közölte, szerdán értesítette őket a Bechtel vezetősége arról, hogy január 12-ét követően csoportos elbocsátásokra lehet számítani, amelyek 2400 embert érintenek.

Szerződést bontana az útépítőkkel a szentgyörgyi polgármester

Elégedetlen a sepsiszentgyörgyi útépítők munkájával Antal Árpád. A város polgármestere csütörtökön sajtótájékoztatón panaszolta el, hogy amióta a város élére került, telepvezetői feladatokat is kénytelen ellátni: állandóan a helyszínen kell ellenőriznie az elvégzett munka minőségét, veszekednie a hiányosságok miatt. A Kovászna megyei útépítőkkel kötött szerződést az önkormányzat a vasútállomás előtti tér és egy út leaszfaltozására. Az egyezség értelmében a munkát az elmúlt hetekben kellett volna elvégezni, amikor tíz-tizenöt fok volt. Az útburkolásra azonban csak ezen a héten került sor, amikor fagypont alá süllyedt a hőmérséklet. Az új parkolók kialakításánál viszont a régi és az új aszfaltot nem sikerült azonos szintre hozni, pedig erre a polgármester felhívta a figyelmet. „Amikor megkérdeztem, hogy nekik ez így tetszik-e, azt válaszolták: ha jobban megnézik, nem” – idézte fel Antal Árpád. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat nagy összegeket fordít az utak javítására, karbantartására, ezek a megrendelések sok ember munkahelyét biztosítják. A kivitelezőktől minőségi munkát várnak el, ha ezt a helyi cégek nem tudják elvégezni, kénytelenek lesznek más megyéből szerződtetni kivitelezőt – hangsúlyozta az elöljáró, hozzátéve: a gazdasági válság már Kovászna megyében is érződik, ezért minden helyi munkahely megtartása fontos, viszont a minőségből nem engedhet. Borsai György, a Kovászna megyei útügyi igazgatóság vezetője megkeresésünkre elismerte, hogy vannak hiányosságok. „A versenytársainkhoz hasonlítva, mi még mindig alaposabb és jobb munkát végzünk, a hiányosságokat igyekszünk kiküszöbölni, ha valamit elrontunk, azt megjavítjuk” – mondta az igazgató. Borsai az év elején került a vállalat élére, és most szorgalmazza, hogy dolgozzanak ki minőségbiztosítási rendszert. „A vállalatnál általában idős emberek dolgoznak, akik az évtizedekkel ezelőtt megszokott hozzáállással dolgoznak, és nem találunk fiatal, jó szakembereket” – panaszolta az igazgató.

Bíró Blanka

Leállnak a munkálatok?

„A rendelkezésünkre álló adatok alapján ez azt jelenti, hogy a munkálatok teljesen leállnak. Most tárgyalásokat folytatunk a cég vezetésével, hogy kiderítsük, hogyan alakult ki ez a helyzet, és hogy hogyan akadályozhatjuk meg az elbocsátásokat” – nyilatkozta a szakszervezeti vezető. Pop szerint a Bechtel felelőssége, hogy az autópálya építése folytatódjék. „Ha mégsem teszik meg, és alkalmazottakat bocsátanak el, jelentős problémákra számíthatnak. Jómagam nem értem ezt a döntést. Azt hiszem, abból a megfontolásból született, hogy rákényszerítse a kormányt annak eldöntésére, mi legyen az építési munkálatok jövője, és milyen finanszírozási rendszerben megy tovább a projekt.

Nem tudom, mi a válasz ezekre, de bizonyos, hogy mi nem értünk egyet az elbocsátásokkal” – szögezte le a szakszervezeti vezető. Mint elmondta, az érdekképviselet a pénteki nap során tárgyal a Bechtel vezetőségével, a következő lépés pedig tiltakozó akciók szervezése lesz. Emellett az új kormány tagjaival is találkozót kezdeményeznek, hogy kiderítsék, mi a hamarosan megalakuló kabinet szándéka az autópálya-építés ügyében. „Amennyiben leállnak a munkálatok, az árát mi, a polgárok fizetjük meg az adókon és az illetékeken keresztül. Egyértelmű, hogy ebben a fázisban már nem lehet leállítani az építkezést” – mutatott rá Pop, aki szerint 2400 ember elbocsátása gazdasági szempontból rendkívül nehéz helyzetbe hozná Kolozs megyét.

Bechtel: üzleti alapú döntés

Daniel Don, a Kolozs Megyei Munkaerő-elhelyezési Ügynökség vezetője ugyanakkor azt közölte, hogy a Bechtel már el is küldte számukra az elbocsátásokról szóló tervezetet, amelynek értelmében a nyilvántartott 2400 alkalmazottból január 11-ét követően 2311-et elbocsátanak. Mindez azt jelenti, hogy összesen több mint 5000 alkalmazott veszítheti el állását, amennyiben ugyanis valóban leállnak a sztráda építési munkálatai, a Bechtel alvállalkozóinak mintegy 3000 alkalmazottja is munkanélküli lesz. Daniel Don szerint összesen mintegy 30 cégről van szó.

Bogdan Sgârcitu, a Bechtel szóvivője szerint a cég idén összesen három átiratot juttatott el a közútkezelő társasághoz, amelyekben a tartozás kiegyenlítését kérték. „Igaz, hogy korábban is voltak kinnlevőségeink, amelyek a mostaniaknál nagyobbak voltak, ám most más a helyzet. Azt az információt kaptuk, hogy az államkassza üres, és hogy a pénzügyminisztérium a közeljövőben nem tud fizetni, mivel a becslésekhez képest kisebb összeg gyűlt össze az államkasszában. A Bechtel döntése azonban üzleti jellegű, és nem büntetni akarjuk vele az államot” – mondta a szóvivő. Hozzátette, a munkálatok akkor sem folytatódhatnak a tervezett ütemben, mivel egyes területek kisajátításának késlekedése miatt nem tudnak új építőtelepeket nyitni. Radu Gaşpar, a közútkezelő projektigazgatója az Evenimentul Zilei című bukaresti napilap kérdésére elismerte: valóban tartoznak a Bechtelnek, és közölte, a 27 millió euró valós számadat.

Mint ismeretes, a Brassó és Bors közötti autópálya építési munkálatai még 2004-ben kezdődtek, az akkori kormány 2,2 milliárd eurós szerződést írt alá az amerikai Bechtel építőcéggel. A munkálatok 2005 közepén leálltak, mivel az új kabinet felülvizsgálta az elődje által megkötött szerződést, így a leállás miatt az eredetileg 2012-re kitűzött átadási határidőt egy évvel meghoszszabbították. Idén augusztusig a Bechtel öt kilométernyi sztrádát aszfaltozott le Kolozsvár közelében, a Gyalu és Aranyosgyéres közötti szakaszon.

Călin Popescu-Tăriceanu kormányfő novemberben ellátogatott az építkezés helyszínére, ahol nyugtalanságának adott hangot az építési munkálatok lassúsága miatt, és leszögezte, nem egyezik bele abba, hogy a kormány nagyobb ütemben fizessen, mint ahogy a Bechtel dolgozni képes. Rámutatott: az év elején a munkálatokhoz szükséges összeg 30 százalékát anélkül utalták át a Bechtelnek, hogy akár csak egyetlen centiméternyi autópálya is elkészült volna. Leszögezte: a Bechtelnek el kell végeznie a leszerződött munkálatokat, a kormány pedig nem hajlandó előre odaadni a pénzt, hogy azután várakozzék a kivitelezésre.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés