
Fotó: Krónika
A JP Morgan szerdán megjelent új prognózisa szerint a korrekció már a következő néhány hónapban megindulhat, és 2010-re teljesedik majd ki, amikorra a napi globális kitermelési kapacitástöbblet kényelmes szintre, a jelenleg becsült 1–1,5 millió hordóról 5 millió hordóra bővülhet. A ház szerint legutóbb 2002–2003-ban állt rendelkezésre ilyen mértékű kapacitástöbblet, amikor átlagosan 30 dollár volt a nyersolaj hordónkénti ára. A JP Morgan szerint a jelenlegi, erős kilengésekkel jellemzett árkörnyezet annak lehet a jele, hogy az árfolyamfelfutás véget érhetett.
Hasonló következtetésre jutott szintén szerdán Londonban kiadott elemzésében a Centre for Economics and Business Research (CEBR). Az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű citybeli gazdaságelemző központ azt valószínűsíti, hogy a világgazdaság lassulása – amely már egyértelműen látszik Amerika és Európa teljesítményén, és amely várhatóan „Kelet felé terjed” –, valamint a gazdaságossá vált új lelőhelyek művelés alá vonása révén jövőre 100 dollár alá csökkenhet a nyersolajár. A Goldman Sachs befektetési bank viszont szintén jövőre 200 dolláros olajárat valószínűsít. A CEBR nem először jósol meredek olajárgyengülést jövőre, homlokegyenest szemben állva a citybeli konszenzussal. Negyedéves új világgazdasági előrejelzésében azt írta, hogy 2009-ben a kínai GDP-növekedés az eddigi, 10 százalék feletti éves ütemekről 7,4 százalékra lassul, ahogy az idei nyári olimpiai játékok után a kínai kormány visszafogja az állami költekezést, és figyelmét az infláció megfékezésére fordítja. A ház szerint ehhez járul, hogy az amerikai gazdaság 2008-ban és 2009-ben „gyakorlatilag nem fog növekedni”. A CEBR londoni elemzői az idei évre 0,6 százalékos, jövőre 0,7 százalékos egész éves amerikai GDP-reálnövekedéssel számolnak, és csak 2010-től várnak élénkülést, miután szerintük az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer, a Federal Reserve már az idén 1 százalékra csökkenti irányadó szövetségi napikamat-célját. Mindez hűteni fogja valamelyest az energiahordozó és nyersanyagpiacokat, és megvan a lehetőség arra, hogy az olajárak 2009 végéig akár 74 dollárig is csökkenjenek, állt a CEBR új világgazdasági prognózisában.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő befektetési háza szerdai elemzésében mindazonáltal azt írta: legutóbbi prognózisa óta a nyersolaj-határidők árfolyamgörbéje még magasabbra kúszott. A cég ezért 2008 egészére már 122,70 dolláros, 2009-re 137,70 dolláros hordónkénti globális olajárátlaggal számol, az eddigi 120,70, illetve 133,90 dolláros prognózis helyett. A cég egy múlt havi elemzésében is további meredek drágulást jósolt, azzal támasztva ezt alá, hogy akkoriban „drámai” mértékben a közeli határidők fölé emelkedett a távoli olajkontraktusok árfolyama. A befektetők ugyanis igyekeznek mindinkább előre biztosítani magukat a meredek drágulás közepette, és a folyamat önerősítővé vált azzal, hogy több befektetési ház minél távolabbi határidők lekötését javasolja a további áremelkedés fedezésére, miközben egyre magasabbra emelik az árprognózisokat.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?