
Szorít a határidő. Idén már március 15-éig be kell nyújtani az adófelajánlásokat
Fotó: Barabás Ákos
Változik április elsejétől a szponzorációs törvény, a regisztrált civil szervezetek tetemes összegekben részesülhetnek.
2019. február 21., 07:502019. február 21., 07:50
2019. február 21., 07:522019. február 21., 07:52
Április elsejétől változik a szponzorációs törvény, azt követően már csak az Országos Adóhatóság (ANAF) rendszerében szereplő civil szervezetek, egyházak támogatását írhatják le az adóból a cégek. Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő elmondta, ezzel a szigorítással valószínűleg
például nem újítják meg az elnök lejárt mandátumát, vagy nem szervezik meg a tisztújító ülést.
A gazdasági szakember azt tanácsolja a civileknek, még a törvény módosítása előtt pótolják a hiányosságokat, különben nem kerülhetnek be az adóhatóság regiszterébe, és nem kérhetnek adóból leírható támogatást a vállalkozóktól. Az eljárás különben nem bonyolult, a cég és a civil szervezet köt egy szponzorációs szerződést, ez alapján a vállalkozó utalja, vagy nyugta ellenében kifizeti az összeget, majd azt leírhatja az adóalapjából.
A mikrovállalkozások forgalmi adót fizetnek, ennek a 20 százalékával támogathatják a civileket, egyházakat. Az április 1-jétől életbe lépő törvénymódosítás ugyanakkor eltörli a jelenleg érvényben levő korlátozást, hogy a mikrovállalatok csak olyan szervezetet támogathatnak, melynek van bejegyzett szociális tevékenysége. „Április 1-től a szponzoráció összeghatárai nem változnak, viszont a vállalkozónak meg kell bizonyosodnia, hogy az általa támogatandó civil szervezet vagy egyház szerepel az adóhatóság jegyzékében, ellenkező esetben nem írhatja le az összeget az adóalapjából” – hívta fel a figyelmet Debreczeni László. A civilek úgy kerülhetnek be a jegyzékbe, ha kitöltenek egy nyilatkozatot, hogy azt a tevékenységet végzik, amire megalakultak, minden adójelentésük naprakész, nincs 90 naposnál régebbi adóhátralékuk, és leadták az éves mérleget. Aki mindezt elmulasztotta, április 1-ig még megteheti, szögezte le az adószakértő.
Debreczeni ugyanakkor azt is kiszámolta, hogy a vállalkozások hatalmas összegeket ajánlhatnak fel a civileknek, hiszen csak Kovászna megyében a tavaly 60 milliárd lejes forgalmat valósítottak meg a cégek, ennek a 0,5 százaléka 30 millió lej, tehát hozzávetőleg ekkora a háromszéki szponzorációs alap. Ebben a számításban ráadásul nincsenek benne a mikrovállalkozások, és nem veszi figyelembe a veszteséges cégeket, melyek nem ajánlhatnak fel adóból leírható támogatást. A szakértő szerint a természetbeni támogatás 19 százalékkal növeli a szponzoráció értékét, hiszen annak az áfavonatkozását is le lehet írni, mégis kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) igazgatója, Bereczki Kinga is felhívta a figyelmet, hogy
és arra kéri a cégeket, hogyha a költségvetésük engedi, még ebben az időszakban segítsék a civil szervezeteket.
Idén sietni kell a 2 százalékkal, de 3,5 százalék is felajánlható a civil szervezeteknek
Idén már március 15-ig be kell nyújtaniuk a munkavállalóknak az adófelajánlásról rendelkező 230-as űrlapot. A tavalyi határidőt jóval előbbre hozta a kormány, viszont az eddigi 2 százalék helyett, a 3,5 százalék is felajánlható olyan civil szervezetnek, amely pótolhatatlan, akkreditált szociális tevékenységet folytat. Annak, aki a fizetésen kívüli jövedelmet valósít meg, nem kell kitöltenie a 230-as űrlapot, az egységes adónyilatkozaton belül rendelkezhet a felajánlásról. Idén az is megváltozott, hogy postán már nem lehet elküldeni az adóhatósághoz az adóbevallást, vagy a felajánlást, azt csak személyesen a kirendeltségeken vagy online nyújthatjuk be. Tavaly az adóhatóság minden adófizetőnek postán kiküldte az adóazonosító számot, ezzel lehet létrehozni a saját online fiókot, és ezen belül lehet interneten kitölteni a 230-as adóívet. Aki nem kapta meg, vagy nem találja a számát, a kirendeltségeken újra kérheti. A civil szervezetek ugyanakkor idén is összegyűjthetik az adófelajánlási íveket, hogy egyszerre eljuttassák az adóhivatalba, ám az adatvédelmi szabályozás miatt felhatalmazást is kérniük kell azoktól, akik felajánlják a 2 vagy 3,5 százalékot. Az államkincstárnak a felajánlástól számított 90 napon belül át kell utalnia az összeget a kedvezményezettnek. Debreczeni László ugyanakkor emlékeztetett, április 1-jétől a törvény úgy változik, hogy egységesen minden civil szervezetnek 3,5 százalékot lehet felajánlani, de ez már csak jövő évre vonatkozik, mert az idei adományokról még a törvénymódosítás életbe lépése előtt kell rendelkezni.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!