Hirdetés

Újabb hitelrészlet, újabb elbocsátások

Románia teljesítette a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezmény hatodik, 914 millió eurós részletének folyósítási feltételeit, az összeg kiutalásáról az IMF igazgatótanácsának kell döntenie – jelentette ki tegnap Jeffrey Franks, a nemzetközi pénzintézet romániai küldöttségének vezetője.

Krónika

2010. augusztus 04., 13:232010. augusztus 04., 13:23

Hasonlóan nyilatkozott Laurent Moulin, az Európai Bizottság (EB) képviselője is, aki szerint teljesültek annak feltételei, hogy Románia megkapja az EB-hitel harmadik, 1,2 milliárd eurós részletét. Az IMF, az EB és a Világbank küldöttsége tegnap zárta le a Romániával kötött nemzetközi hitelegyezmény ötödik felülvizsgálatát. A Bukarest által az IMF-nek küldött szándéknyilatkozatból ugyanakkor kiderül: a további hitelrészletek folyósítása fejében a kormány vállalta, hogy idén összesen több mint hetvenezer közalkalmazottat bocsát el, és jövőre is folytatódnak a leépítések.

Jeffrey Franks szerint a hatodik hitelrészlet folyósításának feltételei teljesültek, kivéve az állami hiteltartozások csökkenését. „Eredményeket tapasztaltunk a helyi önkormányzatok szintjén, ahol lépések történtek az újabb hiteltartozások megakadályozására, azonban az adósságok nem csökkentek. Ahhoz, hogy az IMF igazgatótanácsa jóváhagyja a hitelegyezmény ötödik felülvizsgálatát, a kormánynak mintegy 2 milliárd lejjel kell csökkentenie hiteltartozásait” – mondta Franks.

Románia fenntartható gazdasági növekedésének kulcsa a strukturális reformok gyakorlatba ültetése, hogy a közszféra hatékonyabban működhessen, és hogy a befektetések, valamint a termelékenység növekedjen – szögezte le az IMF képviselője.

Jeffrey Franks hangsúlyozta: a bukaresti vezetés emelheti a közalkalmazotti béreket a jövő évben, de csak ha gyorsítja a leépítések folyamatát. Azonban az IMF azt javasolja, hogy a július 1-jén alkalmazott 25 százalékos általános bércsökkentés után 2011-ben inkább ne történjen fizetésemelés a közszférában. Ezzel Emil Boc kormányfő azon ígéretére utalt, hogy a bércsökkentés csupán ez év végéig marad hatályban, januártól visszaáll a közalkalmazottak bérezése a korábbi szintre.

Franks megtartaná a kormány által a deficithiány csökkentése érdekében tett másik intézkedést is: a pénzügyi szakember szerint a kormánynak le kell mondania jövőre az esetleges adócsökkentésről, ha tartani akarja a 2012-re kitűzött 3 százalékos hiánycélt. Leszögezte: ahhoz, hogy a költségvetési deficit két év múlva 3 százalékos legyen, jövőre is meg kell tartani a 24 százalékos áfát. Mint ismeretes, a kabinet múlt hónapban emelte 19-ről 24 százalékosra az általános forgalmi adót, miután az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette a tervezett 15 százalékos nyugdíjcsökkentést.

Jön a tanügyi leépítés

Jeffrey Franks hangsúlyozta, hogy a bukaresti kabinetnek a következő két-három hónapban végre kell hajtania a közalkalmazotti bérezési rendszer reformjának második szakaszát is, aminek célja a közkiadások további csökkentése. „Szeptemberben a tanügyi rendszer átszervezésére számítunk, amikor csökkenteni fogják a tanárok számát. Az év végéig további átszervezésekre kell számítani” – mondta Franks. Az IMF azt is kérte, hogy a parlament legkésőbb szeptember végéig fogadja el az új nyugdíjtörvény-tervezetet, ami a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságát biztosítja.

Az IMF álláspontja szerint a jegybanknak nem kell szigorítania monetáris politikáját az áfaemelés miatt, mivel ez az intézkedés csak átmeneti, hatása pedig eltűnik 2011 második felében. „Becslésünk szerint az infláció a következő két hónapban eléri maximális szintjét, a jövő év végére pedig 3 százalékra lassul a drágulás” – mondta Franks.

Laurent Moulin, az EB képviselője ugyanazon a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Románia teljesítette minden feltételét annak, hogy az EB folyósítsa a hitel harmadik, 1,2 milliárd eurós részletét. Erre várhatóan szeptemberben kerül majd sor – tette hozzá Moulin. Az első, 1,5 milliárd eurós részlet tavaly júliusban érkezett meg az EU-tól, a második, egymilliárd eurós összeget pedig idén márciusban folyósították. Az EB-misszió megállapította, hogy Románia képes tartani az idei 6,8 százalékos, és a 2011-es 4,4 százalékos költségvetési hiánycélt. Az EB-delegáció vezetője szerint a román gazdaság idén 1,9 százalékkal zsugorodik a belső kereslet csökkenése és az idei árvizek miatt, de 2011-ben legalább 1,5 százalékos GDP-növekedésre lehet majd számítani.

Hasonló mértékű gazdasági csökkenéssel számol az IMF is, Jeffrey Franks szerint idén 1,9 százalékos csökkenéssel, 2011-ben azonban 1,5-2 százalékos, 2012-ben pedig még nagyobb gazdasági növekedéssel lehet számolni. Az IMF úgy értékeli, hogy a román gazdaság a jövő év második felétől áll felszállópályára. Éppen ezért Franks szerint korai lenne még egy újabb hitelmegállapodásról beszélni, előbb meg kell várni, hogyan teljesít a román gazdaság a következő hónapokban.

Boc: lesz béremelés, de nem lesz 13. havi fizetés

A növekedésnek és a további IMF-támogatásnak azonban nagy ára van: a kormány által a IMF-nek küldött szándéknyilatkozatból kiderül, a Boc-kabinet vállalta, hogy év végéig összesen 74 ezer közalkalmazottat bocsát el, miután idén már 27 ezer állami alkalmazottnak kötött útilaput a talpára. Az elbocsátási hullám ráadásul nem áll meg: a kormány azt is vállalta, hogy jövőre további legkevesebb 15 ezer közalkalmazottól válik meg. Mindez ahhoz szükséges, hogy tartani tudják az idén 6,8, jövőre pedig 4,4 százalékosra tervezett hiánycélt.

A kormány vállalja, hogy a 25 százalékos bércsökkentést nem alkalmazza a jegybank, a biztosítási felügyelet, az ingatlan- és a magánnyugdíj-felügyelet alkalmazottai esetében, mivel ez ezen intézmények „függetlensége megsértésének minősül.” Azt is megígéri, hogy augusztus végéig kidolgoz egy rendeletet, amely jelentős adót vet ki a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyekre, egyúttal 2,5-ről 3 százalékra növeli a magánnyugdíj-hozzájárulás mértékét. A levél ugyanakkor arra is kitér, hogy amennyiben mindezen vállalások teljesülése esetén sikerül 39 milliárd lej alá szorítani a közalkalmazotti bérkiadásokat, kismértékű béremelés sem kizárt.

Emil Boc miniszterelnök ennek kapcsán tegnap a közszolgálati rádióban elmondta: az idén 25 százalékkal csökkentett közalkalmazotti bérek a pénzügyminisztérium elemzése szerint átlagosan tíz százalékkal nőhetnek az év elejétől, de csak azzal a feltétellel, hogy megszüntetik a 13. havi fizetést. Ezt követően a további emelés annak függvénye, hogy sikerül-e hatékonyan végrehajtani a közalkalmazotti szféra átalakítását. Boc azt is közölte, hogy az augusztus 20-áig megejtendő költségvetés-kiigazítás révén a kormány törleszti az állam legnagyobb tartozásainak egy részét, főként az egészségügyi szektorban. Mint arról beszámoltunk, az IMF és az EB missziója július 26-án érkezett Romániába, hogy felülvizsgálja a 2009 márciusában kötött, 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelegyezményt.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés