
2008. december 05., 10:212008. december 05., 10:21
A csütörtökön elfogadott kormányrendelet visszatér arra a korábbi rendelkezésre is, amivel az Euro 4-es szabványnak megfelelő, új autók esetében ideiglenesen eltörli a regisztrációs illeték helyét átvevő környezetvédelmi adót. Ennek felfüggesztésére is december 15-én kerül sor – ismertette a kabinet döntését Camelia Spătaru kormányszóvivő. A határozatnak – mint ismeretes – december elsejétől kellett volna életbe lépnie, azonban európai bizottsági visszajelzés hiányában a kabinet elodázta a hatálybaléptetést.
| A francia kormány ezer eurót térít vissza az úgynevezett tiszta üzemű új kocsik árából a vásárlóknak, amennyiben magánszemélyek – jelentette be csütörtökön a francia államfő. Az ezereurós jutalmazási rendszert a jövő év végéig tartják fenn. A jutalom kritériuma, hogy a vásárló egy kilométerenként legfeljebb 160 gramm szén-dioxid-kibocsátású motorral rendelkező autóra „cserélje” legalább tízéves régi járművét. Az új támogatás nem az év eleje óta már érvénybe lévő rendszert váltja le, hanem kiegészíti azt. Ez a rendszer árkedvezményt ad a kis szennyezőanyag-kibocsátású autókra, viszont felárat kell fizetni a nagy kibocsátású járművekre. Nicolas Sarkozy az új kedvezmény bejelentése kapcsán elmondta, hogy a járműipart a felhalmozódott készletek csökkentésének gyorsításával akarják segíteni. Másrészt az árengedmény ösztönözheti a vásárlókat, akik sokkal nehezebben tudják most finanszírozni az autóvételt, jóllehet a járműipari cégek finanszírozói is kedvezményezik októbertől a vásárlókat. |
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a használt autók romániai beíratásakor kért adó értékének kiszámítási algoritmusát legutóbb idén júliustól módosította a Tăriceanu-kabinet. Az előző gyakorlathoz képest a második félévtől sokkal kedvezményesebben lehet forgalomba íratni a külföldről behozott régi járműveket, miközben az új autók esetében jóval többet kell fizetni. A jogszabály hatálybalépését követően pedig drasztikus mértékben megugrott a külföldről behozott gépkocsik száma, ami az új autók eladásának a rovására ment. A megrendelések viszszaesése miatt a Dacia kénytelen kényszerszabadságra küldeni dolgozóit. Az Adevărul országos napilap csütörtökön megjelent cikke szerint a helyzet az eddig elővetítettnél is súlyosabb: az ismertetett forgatókönyvek közül a legborúlátóbb szerint az Argeş megyei üzem 6 ezer alkalmazottja kerülhet jövőre utcára, ha az üzleti forgalom nem bővül. Az idén sorra kerülő elbocsátásokról várhatóan a jövő hét elején dönt a vállalat vezetősége és a szakszervezet képviselői. A későbbi kényszerszünetekről vagy személyzeti leépítésekről annak függvényében határoznak, hogy a kormány által elfogadott, a hazai gépjárműipari alkalmazottak munkahelyeinek megtartását célzó csomag mennyiben fogja fellendíteni az eladásokat. Novemberben ugyanis a tavalyi év hasonló periódusához viszonyítva 50 százalékkal kevesebb Dacia gépkocsi talált gazdára.
Első lépésként még az idei év végéig 700 dolgozó kerül utcára, valamenynyiükkel korábban csak meghatározott időre kötött szerződést a vállalat, s ez a hónap végén jár le. További 2300 alkalmazottnak van ilyen szerződése, de a dokumentum még jövő év elején is érvényes. A menedzsment várhatóan csak januárban dönt sorsukról, annak függvényében, hogy nőnek-e időközben az eladások. Ha semmiféle előrelépést nem tapasztalnak, akkor még ennél is drasztikusabb döntést hoznak, a termelést napi 1300 egységről 1100-ra csökkentik, így pedig a teljes harmadik váltást el kell majd bocsátani, ami 3000 dolgozót jelent.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.