Hirdetés

Több szociális lakásra lenne igény – a szabadpiacról vásárolnak lakásokat, vagy építkeznek a helyi önkormányzatok

Sepsiszentgyörgy az elmúlt tíz évben két tömbházat vásárolt az Oltmező utcában •  Fotó: Bencze Melinda

Sepsiszentgyörgy az elmúlt tíz évben két tömbházat vásárolt az Oltmező utcában

Fotó: Bencze Melinda

Szabadpiacról vásárolt lakásokkal vagy építkezéssel szeretnék bővíteni a szociálislakás-állományukat az erdélyi önkormányzatok, miután szinte mindenhol hosszabb a várólista, mint ahány lakást ki tudnak utalni. Kilakoltatások is vannak, a folyamatot azonban a helyi vezetők elmondása szerint nehézkessé teszi, hogy törvényszéki végzésre van szükség.

Krónika

2019. június 23., 10:422019. június 23., 10:42

A szabadpiacról vásárol lakásokat a kolozsvári önkormányzat, és azokat szociális lakássá alakítja – erre a célra 1–1,5 millió eurós költségvetést különítettek el a keddi tanácsülésen, így próbálva kompenzálni, hogy nincsenek a város tulajdonában hasonló célra fordítható ingatlanok. A lakásállomány-bővítést Oláh Emese alpolgármester javasolta és az erre vonatkozó tanácsi határozatot is ő dolgozta ki. A városháza illetékeseinek tájékoztatása szerint

a városban évi átlagban 15 szociális lakást utalnak ki, miközben 400 kérést regisztrálnak.

Hirdetés

A most meghozott döntés értelmében a kolozsvári önkormányzat a szabadpiacról vásárol egy-, két-, valamint háromszobás lakásokat. Az idei évre előirányzott 1–1,5 millió eurós költségvetéstől azt remélik, hogy nagyjából 25 lakást tudnak vásárolni. Emil Boc polgármester ugyanakkor bejelentette, új lakásokat is tervez építeni az önkormányzat.

Hosszú a várólista Marosvásárhelyen is

Bár Marosvásárhely nem sorolható Erdély szegény városai közé, a szociális lakásokra mégis sokkal nagyobb az igény, mint a kínálat. Amint valaki elhagyja a lakást, máris új család költözik be. Jelenleg is hosszú a várólista,

az újabb lakások építésére vagy vásárlására pedig az esély csekély.

Idővel részben megoldódhat a gond, állítja Cosmin Blaga városházi szóvivő, aki a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy az önkormányzati testület egy meggyesfalvi, valamikori munkásszálló megvételéről és átalakításáról döntött. Azt azonban, hogy a vegyipari kombinát mögötti, teljesen lepukkant épületet mikor sikerül új rendeltetésének megfelelően felújítani, senki nem tudná pontosan megmondani. A városháza prioritása a kórházi negyed és az orvosi egyetem közelében épített szolgálati lakások befejezése volt, melynek az átvétele is megtörtént, most már csak a feliratkozott fiatal egészségügyi káderek lajstromára kell rábólintania a helyi tanácsnak.

Sepsiszentgyörgyön állapotfelmérés zajlik

Sepsiszentgyörgyön is tervezik, hogy a szabadpiacról vásárolnak lakásokat, melyeket rászorulóknak adnának bérbe – mondta el lapunk érdeklődésére Sztakics Éva alpolgármester. Jelenleg zajlik egy felmérés, feltérképezik a szociális lakásokban élők helyzetét, másrészt aktualizálják az igényléseket.

A város az elmúlt tíz évben két tömbházat vásárolt és újított fel az Oltmező utcában, ezekben a szociális lakásokban közel száz család lakik.

Az alpolgármester ugyanakkor rámutatott, nincsenek jó tapasztalataik, a lakók nagy elmaradásokat halmoztak fel a bérköltségek és közköltségek terén, a kilakoltatás nehézkesen zajlik, mivel törvényszéki végzésre van szükség. A rendőrség segítségével ellenőrzik, hogy pontosan kik és hányan laknak az önkormányzat tulajdonában levő ingatlanban, hiszen előfordul, hogy egy kis lakásban hatan is meghúzzák magukat, de olyan eset is van, hogy a kedvezményezett nem tartózkodik otthon, külföldön dolgozik, ahol akkora jövedelemre tesz szert, hogy nem lenne jogosult a lakásra, de ha feketén vállal munkát, ez nem bizonyítható. Többször ellenőriznek, hiszen egyetlen razzia nem mutat világos képet, megtörténhet, hogy valaki éppen akkor nem tartózkodik otthon. Azt is tervezik, hogy a költségeket, például a víz- és csatornadíjat ezentúl nem lakásra, hanem személyszámra számlázzák ki. Sztakics Éva rámutatott, a jelenlegi lakók helyzetének pontos felmérése, és az igénylések aktualizálása után döntenek a további lépésekről.

Antal Árpád polgármester korábban úgy fogalmazott, nem szociális lakásokra épülő várost szeretne, a rendszernek úgy kellene működnie, hogy ezeket a lakásokat meghatározott időre utalják ki, segítve a bajba jutottaknak, amíg sikerül talpra állniuk.

Udvarhelyen vizsgálják a helyzetet

Székelyudvarhelyen jelenleg zajlik a város tulajdonában levő ingatlanok felmérése, amellyel a városvezetés a tulajdonában lévő lakások helyzetét igyekszik tisztázni.

Összesen 275 lakás, egy garázs, egy pince, illetve egy irodahelyiség képezi Székelyudvarhely városának ingatlantulajdonát,

természetesen a köz- és más intézmények épületeit leszámítva. A „lakásvagyon” évekig a közművek, azaz az Urbana Rt. ügykezelésébe tartozott, az ingatlanok kezeléséért a cég felelt, tudtuk meg a hivatal sajtószóvivőjétől. „A vállalat feladata volt a lakások bérbeadása, illetve az ingatlanok állapotának megőrzése. Kijelenthető, hogy ezek nem jelentettek prioritást a tíz évre szóló szerződés ideje alatt” – hangsúlyozta Zörgő Noémi. Tehát a lakások sorsáról, arról, hogy pontosan kik használhatják azokat, közvetlenül nem dönthetett a helyi önkormányzati képviselő-testület. A tízéves szerződés lejártával azonban a jogviszony megszűnt ugyan, de az előző városvezetés nem vette vissza az ingatlanok ügykezelését.

„2018 óta a jelenlegi önkormányzat tanácshatározattal visszavette a szóban forgó ingatlanok kezelését. Ezzel egy időben elkezdődött ezeknek a lakásoknak a felmérése: a leltár mellett állapotfelmérés is történt. Kiderült például, hogy több olyan ingatlan van, amelyek lakhatásra nem alkalmasak, de olyanra is fény derült, hogy jogtalanul laknak ezekben az ingatlanokban” – válaszolt kérdésünkre a szóvivő. Bár a helyzetfelmérés már tavaly elkezdődött, a „megörökölt kusza helyzet” miatt lassan haladt a munka.

Továbbra is elsődleges szempont a jogi viszonyok tisztázása, illetve a lakások állapotának feljavítása:

minderre azért van szükség, mert több olyan ingatlan is van, amelynek más rendeltetést szán a hivatal.

A lakások zömében az elmúlt években is laktak, őket minden esetben tájékoztatta a hivatal – biztosított a sajtóosztály. „Több olyan eset van, amelyekben a városháza máshol biztosít majd lakást az érintetteknek. Ennek azonban elsődleges feltétele, hogy ezeknek a lakóknak ne legyen elmaradásuk a lakbért illetően” – fejtette ki az illetékes. Azonban óhatatlanul sor került és fog kerülni a jövőben is kilakoltatásokra – tudtuk meg –, amennyiben ugyanis tartozása gyűlt fel a bérlőnek (amely a 90 napos türelmi időt is meghaladta), illetve ha a lakó, bérlő nem vette figyelembe a lakóközösséggel szemben elvárt alapnormák betartását, akkor a hivatal lépett.

A városvezetés nem rejti véka alá, hogy az elmúlt időszakban valóban történtek kilakoltatások.

„Ugyanúgy, ahogyan több más területen sem volt korábban fontos a tiszta viszonyok megteremtése, ez a terület is elhanyagolt állapotban volt, nem volt gazdája. A jelenlegi városvezetés azonban a tiszta viszonyok megteremtését és a jogos használat elsődlegességét tartja szem előtt ebben a kérdésben is” – tolmácsolta a városvezetés álláspontját a sajtószóvivő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.

Gázolajdrágulást hozhat július
Gázolajdrágulást hozhat július
2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
Hirdetés