
Népszerű célpont. Kolozsvár télen-nyáron szerepel a turisták bakancslistáján
Fotó: Biró István
Az erdélyi szálláshelyek kihasználtsága a téli szezonban ugyan 25,3 százalékos volt, ami enyhén elmarad az országos értéktől (25,9%), viszont 2 százalékponttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
2019. július 04., 14:332019. július 04., 14:33
2019. július 04., 15:402019. július 04., 15:40
Tovább nőtt az erdélyi turizmus a téli idényben – derül ki a megyei statisztikai hivatalok előzetes adataiból az Erdélystat által készített összesítésből, amely a 2018/2019-es téli (november–áprilisi) turisztikai szezont veszi górcső alá. Mint a Krónikához szerdán eljuttatott elemzésből kiderül,
A növekedés üteme meghaladja az országos átlagot (6,5%, illetve 8,7%). Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kihasználtsága 25,3 százalékos volt, ami 2 százalékpontos javulást jelent az előző évhez viszonyítva.
A növekedésből a két magyar többségű székely megye is kivette a részét: az előző évhez képest a 2018. november – 2019. április közötti időszakban 13,7 százalékkal több turista érkezett, és 10 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak.
Éves szinten, 2017-hez viszonyítva, 2018-ban Erdélyben a turisták száma 7,2 százalékkal, a vendégéjszakák száma pedig 4,9 százalékkal növekedett.
A hivatalosan bejegyzett turisztikai fogadóegységek 2 425 940 turistát regisztráltak 2018. november – 2019. április között Erdélyben, ami 204 632 fővel (9,2%-kal) magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban közel 5 millió volt (4 908 155), ami 449 733-mal (10,1%-kal) több, mint a 2017/18-as téli szezonban. Egy turista átlagosan 2 napot töltött el egy erdélyi szálláshelyen a téli időszakban. Országos összehasonlításban Erdély a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák közel felét adta (48,9% és 49,6%).
A havi szintű adatok alapján különben az év egészét tekintve az erdélyi turizmus a téli hónapokban teljesít a leggyengébben –
A téli időszakban az erdélyi turistaérkezések 40,8 százalékát és a vendégéjszakák 38,1 százalékát a dél-erdélyi megyékben regisztrálták. Brassó megye 622 660 turistaérkezéssel és 1 239 091 vendégéjszakával nemcsak Erdélyben, hanem országosan is az első helyen van a megyék rangsorában (Bukarestet nem számítva). További 19,1 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 16,2 százalékkal a Bánság.
E tekintetben Erdélyből a közép-erdélyi megyék teljesítettek a legjobban, 30 százalékos aránnyal, míg az észak-erdélyi megyék a legrosszabbul (16,5%).
Éves összevetésben az látszik, hogy Erdélyben 2018-ban is tovább folytatódott a turizmus 2010 óta tartó stabil növekedése. Erdélyben 2010 és 2018 között 144,1 százalékkal nőtt a turistaérkezések száma, és 98,1 százalékkal a vendégéjszakák száma. 2018 egészét tekintve az előző évhez viszonyított növekedés 7,2, illetve 4,9 százalékos volt.
A Székelyföldön a téli szezonban 139 415 turistaérkezést (amiből 48 732 Kovászna és 90 683 Hargita megyében) és 366 393 vendégéjszakát (172 432 Kovászna és 193 961 Hargita megyében) regisztráltak. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez 13,7 százalékos növekedést jelent a turisták számában, és 10 százalékos növekedést a vendégéjszakák számában. Különösen Hargita megye mutatott jelentős növekedést ebben az időszakban (16,5% és 14,9%). Ezzel a Székelyföld a teljes erdélyi turistaérkezések 5,7 százalékát és a vendégéjszakák 7,5 százalékát adta, ami enyhe növekedést jelent az előző évekhez mérten.
Növekvő tendenciát mutat a székelyföldi szálláshelyek kihasználtsága is az előző idényhez viszonyítva. Ez az érték a 2018/19-es szezonban 22,5 százalék, míg egy évvel korábban 19,7 százalék volt. Kovászna megye teljesítménye a tavalyihoz hasonlóan kimagasló, 30 százalék fölötti értékkel, miközben Hargita megyében az előző évi 14,7 százalékról nőtt 18,1 százalékra.
Ez elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető (542 041 vendégéjszaka).
Az előző év téli időszakához viszonyítva a régió jelentős növekedést mutatott a vendégéjszakák számában (14,3 százalék), és az erdélyi átlaghoz közelít a vendégek számában (8,6 százalék).
A szálláshelyek kihasználtsága itt is növekvő tendenciát mutatott, és az erdélyi és országos átlag fölött (28,8%) volt.
Az elmúlt téli időszakban a két közép-erdélyi megyében (Kolozs és Maros) volt a legmérsékeltebb a vendégforgalom-bővülés. A turistaérkezések száma 504 345 (ami 4,3%-kal több, mint egy évvel korábban), és a vendégéjszakák száma 935 490 volt, ami 3,6 százalékos növekedést jelent.
Ugyanakkor a régiót alkotó mindkét megye igen magas szálláshelykapacitás-kihasználtsággal büszkélkedhetett: Kolozs megye 28,6 százalékos, Maros megye pedig 31,6 százalékos, az elmúlt években folyamatosan növekvő kihasználtságot regisztrált.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!