
Fotó: Pixabay.com
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter bejelentése szerint elkezdődhet a napelemprogram decentralizációja: januártól több mint 3000 önkormányzat kapcsolódhat be az áramtermelő egységek lakossági beszerzését támogató új kiírásba. Eközben a pályázók dolga is egyszerűsödik, csupán két-három dokumentum benyújtására lesz szükségük.
2022. október 13., 11:312022. október 13., 11:31
2022. október 13., 11:312022. október 13., 11:31
Az RMDSZ-es tárcavezető szerda este a Digi24 hírtelevízió műsorában bejelentette, aznap aláírta a rendeletet, miszerint bevonják az önkormányzatokat a korábban Zöld ház néven futó program lebonyolításába.
Elmondása szerint megkezdik a technikai részletek kidolgozását célzó tárgyalásokat a polgármesteri hivatalokkal, a város- és községvezetések képviselőivel, hogy a lehető legegyszerűbb módon vonják be a helyi hatóságokat a pályázatok feldolgozásába, illetve a kifizetések folyamatába.
„A pénzalapokat előre rendelkezésükre bocsájtjuk, tehát először nem az önkormányzatoknak kell saját költségvetésükből kifizetniük az igénylőket, hogy utána kérjék az elszámolást a Környezetvédelmi Alaptól. A legátfogóbb decentralizált támogatási program lesz, amely január elsején indul” – jelentette ki a Digi24 műsorában Tánczos Barna. Hozzátette: törvényi, költségvetési és tervezési szempontból készen állnak az új lebonyolításra, már csak a polgármesteri hivatalokkal kell átbeszélni a részleteket.
Éppen ezért több százezer igénylőre számítanak, és több mint 3000 önkormányzat részvételével számolnak. Tánczos szerint a következő kiírásban a legnagyobb problémát már az jelentheti, hogy a szakcégeknek lesz-e az igényeknek megfelelő felszerelési kapacitásuk, illetve lesz-e elég eladó napelem az országban.
A miniszter kitért a jelenleg is futó, hónapokon keresztül „haldokló” kiírásra is. Elmondása szerint
Mint ismeretes, az áramfejlesztő napelemek szerelésére, legtöbb 20 ezer lejes állami támogatásra a legutóbb az elmúlt év végén volt kiírás, a benyújtott pályázatok ellenőrzése még nem zárult le.
Tánczos Barna szeptemberben a Krónikának úgy fogalmazott, a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap nem egy jól működő intézmény, „ezt nem titkolta soha senki”; a jelenlegi energiaválságban még nagyobb nyomásnak van kitéve, hiszen hatványozott az érdeklődés a napelemrendszerek iránt. Mindezt nagyszámú új munkatárs felvételével, illetve a munka részleges kiszervezésével próbálták eddig ellensúlyozni.
A tárcavezető szerint a program új kiírásának a lebonyolítását pontosan kell megtervezni, hiszen számításaik szerint ezúttal nem több tízezer, hanem több százezer kérés lesz. A hatványozott igényt óriási erőforrások mozgósításával lehet kielégíteni, vélte a miniszter. Jelezte egyúttal: a Környezetvédelmi Alapnak van pénze, hogy mintegy 200 ezer áramfejlesztő napelemrendszer felszerelését megfinanszírozza, az adminisztratív kapacitást kell fejleszteni annak érdekében, hogy a program működjön.
A konkrét lebonyolításon is változtatnának: a korábbi tervek szerint a programba való beiratkozást a kedvezményezettekre bíznák, nem a kivitelező cégekre, mint eddig. Vagyis hasonlóképpen működne, mint a háztartási gépek roncsprogramja: a pályázó magánszemélynek regisztrálnia kell, és amint megkapja az értesítést, hogy kérését jóváhagyták, ki kell választania egy engedélyezett céget, amely felszereli a rendszert.

Miközben az előző kiírás még mindig nem zárult le, a romániai lakosság a Zöldház program új kiírására vár. A lezáratlan programról, illetve a jövőben tervekről Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!