Hirdetés

Tánczos a szennyező autók adójáról: a vásárlóerőt is figyelembe kell venni

szennyező autók

Új adó a láthatáron. Várhatóan éves adót vetnek ki a szennyező autókra

Fotó: Orbán Orsolya

Elrajtoltak már a nyilvános viták a gépjárművek szennyezési adójáról – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter egy, az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban. Mint mondta, az elv az, hogy aki többet szennyez, fizessen is többet, de a szennyező autók adójának kivetésekor figyelembe kell venni a polgárok vásárlóerejét is.

Krónika

2025. február 21., 12:582025. február 21., 12:58

Tánczos Barna emlékeztetett: Románia 2021-ben, az országos helyreállítás terv (PNRR) keretében vállalta, hogy a szennyező közlekedési eszközök megadóztatását is megreformálja.

„Románia 2021-ben ígéretet tett a PNRR-en keresztül arra, hogy a mobilitás megadóztatását, vagyis a szennyező, szén-dioxidot és üvegházhatású gázokat kibocsátó közlekedési eszközök megadóztatását is meg fogja reformálni, és arányosan a kevesebbet kibocsátókra alacsonyabb adót fog kiróni. Itt a közlekedési minisztérium feladata minden, ami zöld mobilitást jelent, minden, ami a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését jelenti a mobilitás oldalán. A minisztérium már számos javaslatot, számos tervezetet készített a teherszállítás megadóztatására vonatkozóan, például a távolság, a súly szerint, több lehetőség is van.

Hirdetés
Idézet
Megkezdődtek a nyilvános viták arról is, hogy a polgárok személyes közlekedési eszközeinek adóztatása a szennyezési szabvány szerint történjen, a nyilvántartásba vételük dátuma szerint”

– avatott be a részletekbe a pénzügyi tárca RMDSZ-es vezetője.

Helyi adó lesz a szennyező autók adója

Mint mondta, ezen a téren „újra meg kell vitatni a dolgokat az elkövetkező 7–10 évre”.

„Megbeszéléseket kell folytatni a helyi hatóságokkal is, mert ők azok, akik ezeket az adókat kivetik – a közlekedési eszközökre kivetett adó például a helyi hatóságok bevétele –, és a dolgokat úgy kell kitalálni, hogy azok,

Idézet
akik többet szennyeznek, többet fizessenek, azokat pedig, akik nem szennyező autót, új autót használnak, ne ugyanúgy kezeljék, mint azt a polgárt, aki külföldről hoz egy hét-nyolc éves autót.

Természetesen a polgárok vsárálóerejét, azt, hogy mekkora adót bírnak elviselni, mert nem lehet megfosztani az alacsony jövedelmű polgárokat attól, hogy autót vegyenek, még akkor sem, ha az egy régebbi autó, olcsóbb, de környezetszennyezőbb” – magyarázta Tánczos Barna.

szennyező autók Galéria

Nagyon sok szennyező autó került Nyugat-Európából a romániai utakra

Fotó: Orbán Orsolya

Hozzátette: „egyensúlyba kell hozni a dolgokat”, hogy még a kiszolgáltatottak se jussanak oda, hogy nem engedhetik meg maguknak az autót, ugyanakkor „ne legyenek több ezer köbcentis autók”, amelyeknek nálunk a nyugat-európai országokhoz képest nagyon alacsony, szinte jelképes az adója.

„Mert ott pontosan azokat az autókat adják el alacsony áron, amelyek után a környezetszennyezés miatt sok adót kell fizetni, és ezért válunk a használt autók célországává” – mutatott rá a pénzügyminiszter.

Hangsúlyozta, hogy több lehetőség is van erre az adóra, a teherszállítás esetében valószínűleg az útadó vagy az adó kombinációja lesz a távolságtól, mennyiségtől stb. függően.

„A magánszemélyek esetében nem lehet mindig a megtett kilométerek alapján adóztatni, mert ez nagyon bonyolult. Ott valószínűleg a szennyezési norma, az autó kora és a helyi hatóságokkal közösen kialakított filozófia alapján kell eljárni” – mondta Tánczos Barna.

Az adó összegéről azt mondta, nem akar számokról beszélni,

mert korai lenne, hiszen még nem készültek el a számítások, és nem körvonalazódtak a lehetőségek.

Szennyező autók adója: meglebegtetett számok

Amint arról korábban írtunk, a bukaresti illetékesek az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalták, hogy adót vetnek ki a szennyező járművekre, és amennyiben nem teszik meg, úgy elúszhat a Románia rendelkezésére álló európai uniós források egy része. Ez a 4. kifizetési kérelem 2,7 milliárd euró értékű, és ha Románia nem teljesíti az elfogadott mérföldköveket, az 300–600 millió euró uniós forrásba kerülhet.

Az új adó várhatóan 2026. január 1-jén lép hatályba.

Marcel Boloș, a beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter szerint az adónak „elég nagy hatása lesz, több mint 8 millió közlekedési eszközről van szó”.

Mihai Bordeanu, a Dacia ügyvezető igazgatója is beszélt január végén arról, hogy közös tanulmányt készítettek a Price Waterhouse Coopers tanácsadó céggel, amely azt javasolja, hogy a jelenség megfékezése érdekében adóztassák meg a régi autók vásárlását és birtoklását.

Később egy televíziós interjúban konkrét összegekről is beszélt.

„Egy 20 éves, EURO 2-es szennyezési kategóriába besorolt autó után valahol 350–400 euró között kell fizetni. Ez nem 100 százalékosan végleges, a vásárlásról beszéltünk” – idézte a Pro Tv honlapja a Dacia-vezér nyilatkozatát. „Ma az összeg valahol 160–170 lej körül van évente.

Idézet
Holnaptól szeretnénk, ha figyelembe vennék a szennyezési szabványt, és attól függően, hogy EURO 2-es vagy EURO 3-as az autó, valószínűleg 1800–1900 lejről beszélünk évente”

– fejtette ki Mihai Bordeanu.

Mint ismeretes, a Tăriceanu- és a Ponta-kormány is adóval próbálta megakadályozni, hogy Románia legyen a használt nyugati autók temetője, de ezeket a kezdeményezéseket később a bíróságon elvetették, a befolyt összegeket pedig vissza kellett fizetni.

Jelenleg csak a gépkocsik birtoklására kivetett adó van érvényben, amelyet a motor hengerűrtartalma alapján számolnak ki, függetlenül attól, hogy mennyire szennyez a jármű.

A gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivatal (DRPCIV) adatai szerint 2024 végén Romániában 3,037 millió, 20 évnél idősebb autó volt, ami a legnagyobb arányt jelenti a forgalomba levő autók körében.

korábban írtuk

Küszöbön a szennyező autók adója. Mit lehet tudni a sofőrök millióira lesújtó intézkedésről?
Küszöbön a szennyező autók adója. Mit lehet tudni a sofőrök millióira lesújtó intézkedésről?

Sofőrök millióinak kell mélyebben a zsebükbe nyúlniuk, ha a kormány valóban kivet egy új típusú adót a szennyező járművekre. Márpedig nagyon kevés a valószínűsége, hogy ne lépjék meg.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés