Hirdetés

Szolgáltatói „szélhámosság”? – Az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke szerint odafigyeléssel kivédhető a túlszámlázás

A miniszter átverést kiált. Virgil Popescu azt mondja, sokan keresték meg túlszámlázásra panaszkodva •  Fotó: Pinti Attila

A miniszter átverést kiált. Virgil Popescu azt mondja, sokan keresték meg túlszámlázásra panaszkodva

Fotó: Pinti Attila

Bírságot helyezett kilátásba Virgil Popescu energiaügyi miniszter azokra az energiaszolgáltatókra, amelyek túl magas árat tüntetnek fel a számlán azokban a hónapokban, amikor nem az óra állása alapján számláznak, hanem megsaccolják a fogyasztást. Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke megkeresésünkre azt mondta, nem általános jelenség a tárcavezető által felvetett probléma, ám ha panasz érkezik hozzájuk, kivizsgálják, és ha valóban túlkapásról van szó, akkor büntetnek.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. február 05., 14:052021. február 05., 14:05

2021. szeptember 10., 12:112021. szeptember 10., 12:11

Egyes energiaszolgáltatók túl nagy összeget tüntetnek fel a számlákon, amikor nem az óra állása alapján számláznak, hanem megsaccolják a fogyasztást, ez pedig „egyfajta szélhámosság” – jelentette ki egy televíziós interjúban Virgil Popescu energiaügyi miniszter. „Nagyon sokan kerestek meg. Meg akarom kongatni a vészharangot: vannak olyan szolgáltatók, amelyek forgalmazók is egyben, és nagyon nagy becsült összeget számláznak, ami nagy számlákat eredményez.

Idézet
Gyakorlatilag előleget vesznek el egy olyan fogyasztás fejében, ami nem létezik, használják az emberek pénzét”

– idézi a B1.ro portál a tárcavezető nyilatkozatát.

Hirdetés

Virgil Popescu arra kérte az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságot (ANRE) és az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatalt (ANPC), hogy lépjenek közbe.

Nem fordulhat elő, hogy megterhelik a lakosság számláját becsült fogyasztással, aminek semmi köze az előző évek fogyasztásával, ami alapján látszik, hogy az ügyfél mennyit fogyasztott egy hasonló időszakban.

Idézet
Ez egyfajta szélhámosság, létezik bírság a hasonló gyakorlatra. Szerintem ez átverés a forgalmazók és szolgáltatók részéről”

– szögezte le az energiaügyi miniszter.

ANRE: mindössze elszigetelt esetek

Elképzelhetetlennek tartja Nagy-Bege Zoltán, hogy a villanyáram-ke­reskedők mesterségesen a valós vagy a fogyasztó által becsült árammennyiség két-háromszorosát számlázzák ki csak azért, hogy az így befolyt összegből előre finanszírozzák a tevékenységüket. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, Virgil Popescu energiaügyi miniszter nyilatkozata után egyeztetett munkatársaival, és kiderült,

a hatóságnál nem iktattak tömeges panaszokat erre vonatkozóan, tehát arra a következtetésre jutottak, nem jelenség, hogy a kereskedők túlbecsülik a számlát.

„Elszigetelt esetekből nem lehet következtetni, 9 millió háztartási fogyasztó helyzetére általánosítani. Nyilván minden, a hatósághoz beérkező panaszt kivizsgálunk, ha beigazolódik, bírságolunk” – mondta az alelnök.

A hatósághoz különben elektronikus levélben, postán és személyesen is lehet fordulni panasszal. Ebben az időszakban még kisebb a túlszámlázás veszélye, hiszen kereskedők vállalták, hogy kedvezményt biztosítanak az általános fogyasztói árra, ha nagyobb mennyiséget tüntetnek fel, több a kedvezmény.

A fogyasztó ellenőrzés alatt tarthatja a számlázást

Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta,

a fogyasztónak rengeteg lehetősége van, hogy a számlázást ellenőrzés alatt tartsa, érdemes élni ezekkel a jogokkal.

Az ANRE rendelettel hagyta jóvá a villamos energia és a végső fogyasztók közötti kapcsolattartás szabályzatát. Ebben az áll, nem kötelező havonta leolvasni a villany­óra állását, de legalább félévente ezt meg kell tenni, és ez alapján kell elszámolni a különbözetet pluszban vagy mínuszban.

Ugyanakkor a szabályzat szerint a szerződésben foglaltaktól függetlenül a fogyasztónak joga van ahhoz, hogy leolvassa a saját villanyóráját.

Minden számlán fel van tüntetve egy telefonszám, ahová a megadott, általában tíznapos időintervallumban be lehet mondani az aktuális óraállást.

Ha ez megtörténik, a szolgáltatónak kötelező módon figyelembe kell vennie. „Elsősorban a hathavonta esedékes hivatalos leolvasás alapján állítják ki a számlát, a második opció a fogyasztó által bemondott adat, ha egyik sem történik meg, a megbecsült villamosenergia-mennyiség alapján számláznak. Viszont ez sem lehet légből kapott, erre is szabályok vannak” – húzta alá Nagy-Bege Zoltán.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy lehetőség van a szolgáltató és a fogyasztó közötti, úgynevezett fogyasztási egyezmény megkötésére, amelyben havi lebontásban szerepel a becsült energiamennyiség. A táblázatban különbségek lehetnek a téli és a nyári hónapok között. Ez bármikor módosítható, ha a fogyasztó egy hét után ráébred, tévesen becsülte meg az elhasznált villamosenergia mennyiséget, kérheti az egyezmény megváltoztatását. Ez az egyezmény opcionális, de ha nincs ilyen, a szolgáltató a korábban elhasznált mennyiségek, a fogyasztói profil alapján állítja ki a becsült számlát. Tehát visszanézi például, hogy a fogyasztó az elmúlt két-három év januárjában mennyi villamosenergiát használt, és kiszámlázza az átlagot.

„Mindenkit arra buzdítok, éljen a jogaival. Ha valaki úgy érzi, túl magas a havonta kiszámlázott becsült mennyiség, telefonáljon, mondja be az óraállást, vagy kössön fogyasztási egyezséget, ami a számára megfelelő havi árammennyiséget rögzíti”

– tanácsolja a hatóság alelnöke. Felhívta egyúttal a figyelmet, hogy ilyen körülmények között félévente történik meg az elszámolás.

Ha valakinek a bemondott óraállás vagy az egyezmény alapján havonta 100 kilowattórát számláznak, de valójában 300-at fogyasztott, hat hónap után kell kifizetnie a több mint ezer kilowattórás különbözetet.

Ha a hatósághoz panasz érkezik, kivizsgálják, megtörtént-e a félévente kötelező leolvasás, figyelembe vette-e a szolgáltató, ha az ügyfél telefonon jelentette az óraállást, létezik-e egyezmény, azt alapul vette-e a számlázáskor, vagy ha egyik sincs, a valós korábbi fogyasztás átlaga alapján állította-e ki a számlát. „Bármilyen visszaélés van, megtaláljuk, és büntetjük” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.


Költséges a gyakori óraleolvasás

Az európai irányelv tizenkét havonta kötelező villanyóra-leolvasást ír elő, a romániai szabályzatban féléves kötelezettség szerepel. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke felhívta a figyelmet, hogy minél gyakoribb a leolvasás, annál magasabbak a költségek. Az óra leolvasása nem a kereskedők, hanem a hálózatokat üzemeltető leosztók feladata, ezek közlik a kereskedőkkel a leolvasott értékeket akkor is, ha nem ugyanahhoz a cégcsoporthoz tartoznak. Az ANRE számításai szerint egy leolvasás átlagosan 3 lejbe kerül, ez az országos átlag, mert a költség városokon kisebb, falvakon, gyéren lakott területeken magasabb. Ha havonta történő leolvasásra köteleznék az elosztókat, az a kilencmillió hazai lakossági fogyasztóval számolva havi 27 millió lejes, évente pedig durván 330 millió lejes pluszköltséget generál. „A havonta történő leolvasás nem indokolt, ezt a pénzt értelmesebb beruházásokra is el lehet költeni, de azzal is számolni kell, hogy esetleg megnöveli a számla értékét” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés