
Fotó: Mediafax
2009. július 06., 09:382009. július 06., 09:38
Több mint százmillió eurót folyósít a kormány év végéig az országban több helyszínen zajló infrastrukturális beruházások befejezésére – jelentette be tegnap Emil Boc miniszterelnök. A kormányfő a Kolozsvárt elkerülő körgyűrű Bányabükk és Apahida közötti szakaszának építőtelepére látogatott el, itt jelentette be, hogy az említett százmillió eurót több nagyváros körgyűrűje, egyes főutak, valamint az észak-erdélyi autópálya építésére fordítják. „Célunk az, hogy a megkezdett munkálatokat befejezzük” – hangsúlyozta a kormányfő. A tervek szerint év végéig elkészül az észak-erdélyi sztráda első, 42 kilométeres szakasza Aranyosgyéres és Gyalu között, Kolozsvár, Temesvár és Szamosújvár körgyűrűje, valamint a Kolozsvár–Beszterce, Kolozsvár–Suceava és Arad–Lugos főutak.
„Előteremtettük az építkezésekhez szükséges anyagi forrásokat, hogy véget vessünk a volt oktatásügyi miniszter által meghonosított gyakorlatnak, amely szerint egyszerre kezdtek el építeni 4000 iskolát, mindegyik kapott néhány lejt, ennek nyomán pedig félig készen állnak még ma is. Ez ostobaság. Arra kell pénzt fordítani, amit éppen építünk, majd amikor befejeztük, belefoghatunk egy másik munkába. Nem lehet egyszerre három munkát elkezdeni, hiszen ha nem jut mindegyikre pénz, tönkremennek” – fejtegette a miniszterelnök. Boc bizonyosra vette, hogy a kormány képes lesz év végéig befejezni a szóban forgó munkálatokat. A kolozsvári körgyűrű kapcsán kifejtette, szeretné, ha karácsonyra már használhatnák is az autósok. A miniszterelnök ezt követően az észak-erdélyi autópálya építkezési munkálatait tekintette meg.
Emil Boc a Nagyvárad–Brassó-nyomvonalon kiépítendő autópálya építőtelepén közölte: hamarosan 48 millió eurót fizetnek ki a sztráda építőjének. Ez az összeg a már elvégzett munkálatokért járó tartozás, amelyet még július folyamán megkap a kivitelező amerikai Bechtel cég. A miniszterelnök biztosította Michael Mixet, a Bechtel igazgatóját, hogy nem kell aggódnia az adósság kifizetése miatt. „Nincsenek komoly gondok a finanszírozással. A negyedik negyedévre előirányzott keretet előrehozzuk a harmadik negyedévre, így elég pénz jut arra, hogy a hét minden napján dolgozzanak” – ecsetelte Boc.
Az Emil Boc által tegnap meglátogatott Aranyosgyéres–Gyalu-sztrádaszakasz már 75 százalékban elkészült, így várhatóan sikerül befejezni év végére. Amint arról beszámoltunk, az észak-erdélyi autópálya építési munkálatai 2004-ben kezdődtek el, az akkori kormány 2,2 milliárd eurós szerződést kötött a kivitelező Bechtellel. Az építkezés azonban 2005 közepén félbeszakadt, mivel az új kormány újra kívánta tárgyalni a szerződés feltételeit. A szünet miatt az eredetileg 2012-re kitűzött átadási időpontot egy évvel kitolták.
Egy februárban a kormány és a Bechtel által megkötött megállapodás értelmében a Bechtel vállalta, hogy idén elkészül az Aranyosgyéres és Gyalu közötti 42 kilométeres szakasz, valamint a Bihar megyei szakaszon a Berettyószéplak melletti viadukt. Emil Boc májusban azt mondta, idén 119 millió euót szánnak az autópályaszakasz megépítésére. A közlekedési tárca a februári megállapodás értelmében idén öszszesen 420 millió eurót fizet az amerikai cégnek.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.