
Fotó: Krónika
Fotó: Gov.ro
jövő év végére pedig eléri a 3500-at – jelentette ki a hivatalos átadást megelőző rövid sajtótájékoztatón John Guerry, a Nokia Románia ügyvezető igazgatója. Mint mondta, hetente átlagban 100 munkavállalót alkalmaznak, bérezésükről azonban nem kívánt részleteket közölni.
A rendezvényen jelen volt Anssi Vanjoki, a mobiltelefon-gyártó vállalat alelnöke is, aki a sajtó érdeklődésére elmondta: a Kolozsvár melletti ipari parkban megvalósított beruházás értéke várhatóan növekedni fog az elkövetkező egy-két évben, ugyanis a beszállítókkal együtt a befektetések összköltsége eléri majd a 120 millió eurót. Hozzátette: a vállalat elképzelései szerint a Nokia beszállítói várhatóan még az év végén vagy legkésőbb 2009 tavaszán elkezdik csarnokaik felépítését az úgynevezett Nokia-faluban. A Nokia alelnöke kitérő választ adott ugyanakkor arra a kérdésre, hogy a vállalat mennyi ideig kívánja működtetni nemeszsuki üzemét. „A Nokia 30 évre szóló szerződést kötött a helyi hatóságokkal. Ennek értelmében a vállalatnak ennyi ideig nem kell ingatlanadót fizetnie, de ha a Nokia vezetősége a határidő előtt dönt a nemeszsuki gyár elköltöztetéséről, akkor köteles visszamenőleg is fizetni. Nem vagyok jövőbelátó, de ezt mi természetesen nem akarjuk” – mondta Vanjoki. Hozzátette: a Nokia mobiltelefon-gyártó vállalat jelenleg 10 országban működtet fióküzemeket, termelőegységeikből másodpercenként 17 telefon kerül üzemkész állapotban a csomagolórészlegekre. A Kolozsvár melletti Nemeszsuk község határában létesített üzemben eddig közel 5 millió maroktelefont szereltek össze. „Piacvezetők vagyunk a mobiltelefon-gyártásban, ezt a felmérések is igazolják: jelenleg több mint 1 milliárd ügyfelünk van a világon” – közölte az alelnök.
A gyár hivatalos felavatásán jelen volt Călin Popescu-Tăriceanu kormányfő is. Beszédében kihangsúlyozta, a kormány szemszögéből a Nokia hozzájárul Románia korszerűsödéséhez, a mobiltelefon-gyártó cég ugyanis nem csupán munkahelyeket teremtett, hanem lehetőséget is nyújt ahhoz, hogy Románia a gazdasági fejlődés homlokterébe kerüljön. „A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a továbbiakban is támogassa a hasonló kezdeményezéseket, mivel meggyőződésünk, hogy a modern ipari központ alapot biztosít a kutatásfejlesztéshez is Romániában” – fogalmazott a kormányfő.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a nemeszsuki üzem február 11-én kezdte meg tevékenységét, akkor indult be első termelőegysége. Aznap mutatták be a Kolozs megyei üzemben legyártott első Nokia 1200-as, entry-level típusú telefonkészüléket, melyet Marius Nicoară, a megyei önkormányzat korábbi elnöke birtokol.
A Nokia Kolozs megyei beruházása különben a rendszerváltás óta az egyik legnagyobb romániai befektetésnek számít. Azáltal, hogy a 159 hektáros nemeszsuki ipari parkban a mobiltelefon-gyártó 34 000 hektáron fekvő gyárán kívül a Nokia beszállítói is üzemeket alakítanak ki, mintegy 15 ezer új munkahely jöhet létre az elkövetkező két-három évben. Pénzügyi szakértők előrejelzései szerint 2010-ig az államkasszába 59 millió euró folyik majd be a Nokia és beszállítói alkalmazottainak jövedelemadójából.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.