Hirdetés

Szabadulnak ügyfeleiktől a földgázszolgáltatók – A fogyasztók érdekeit védő szabályzatmódosítás készül

Nincs ok aggodalomra. Egyetlen fogyasztó sem marad gáz nélkül, ha csődbe megy a szolgáltatója •  Fotó: Veres Nándor

Nincs ok aggodalomra. Egyetlen fogyasztó sem marad gáz nélkül, ha csődbe megy a szolgáltatója

Fotó: Veres Nándor

Példátlan helyzet alakult ki a földgázszolgáltatók piacán, egyre több kisebb kereskedő mond le az engedélyéről, a fogyasztóknak védőhálót jelentő végső szolgáltatói státus is inog, a nagyok sem akarnak újabb ügyfeleket, inkább arra összpontosítanak, hogy a meglévőket kiszolgálják. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint a végső szolgáltatói státus és annak intézménye szavatolja, hogy egyetlen fogyasztó esetében sem lesznek fennakadások az ellátásban, és egy tervezett módosítással is a fogyasztók érdekeit próbálják védelmezni.

Bíró Blanka

2021. november 23., 08:192021. november 23., 08:19

2021. november 23., 08:222021. november 23., 08:22

Viszonylag rövid idő, az elmúlt két hónap leforgása alatt romániai viszonylatban 31 ezer ügyfél maradt földgázszolgáltató nélkül. A Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint az árak befagyasztásáról szóló törvény vezetett oda, hogy a kisebb szolgáltatók kivonulnak a piacról, ám Romániában még így is jobb a helyzet, ellenállóbbak a kereskedők, mint például Nagy-Britanniában, ahol tömegesen mennek csődbe a szolgáltatók a nagybani földgázpiacon tapasztalható árrobbanás következtében. Bár most egyre több kérés fut be a hatósághoz az engedély visszavonásáért, az év első felében a 80 kiadott földgáz-forgalmazói engedélyből tízet kellett visszavonni, a szintén 80 elektromosenergia-forgalmazói engedélyből pedig négyet.

Senki nem marad gáz vagy villany nélkül

Aggodalomra – mint ismeretes – nincs okuk ezeknek a fogyasztóknak, hiszen a földgázpiac árliberalizációjáról rendelkező jogszabály értelmében

Hirdetés

senki sem marad szolgáltatás nélkül egyetlen napra sem,

mivel azonnal átveszi a végső szolgáltatói státussal rendelkező nagy cég.

A fogyasztó szempontjából ezeknek a piaci mozgásoknak az egyetlen kellemetlen része az árak alakulása, ám jövő év áprilisáig ennek sem érzik meg a hátrányát, hiszen az árakat befagyasztották,

a földgáz kilowattóráját legtöbb 37 baniban köteles számlázni a szolgáltató, ami tartalmazza az összes járulékot, tarifát, hálózathasználati díjat és áfát is.

Függetlenül attól, hogy a szolgáltató nélkül maradt fogyasztókat melyik céghez osztják vissza, az árbefagyasztást esetükben is alkalmazzák, a kompenzáció is jár nekik, ha beletartoznak a törvény által előírt fogyasztástartományba. Ugyanakkor ezek az ügyfelek a végső szolgáltatói áron kapják a földgázt, ami a kompenzáció és az árbefagyasztás lejárta után, tehát jövő áprilistól jelent veszélyt. „Számukra ugyanis a szolgáltató a rövid távú piacokról kénytelen beszerezni a földgázt, jelenleg a magas kereslet miatt ezeken a piacokon a legmagasabbak az árak, ezt tükrözi a végső szolgáltatói ár” – magyarázta a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

Aláhúzta: egyértelműen nem tesz jót a fogyasztó szempontjából, hogy egyre több kereskedő adja vissza a működési engedélyt, kevesebb szereplő marad, a verseny csökken, a piac koncentrációja nő.

Idézet
Abban reménykedhetünk, hogy a bizonytalanság az árak alakulása terén, ha korábban nem is, de legalább a tél végére megszűnik, és akkor újra vonzó lesz bizonyos piaci szereplőknek ez az ágazat”

– mutatott rá a hatóság alelnöke. Emlékeztetett egyúttal, hogy a szabályzat értelmében, akitől visszavonták a licencet, a következő öt évben nem kérhet újabbat, de lehet más cégek számára is vonzó ez  a lehetőség, ha stabilizálódik a piac.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Nem kapkodnak az ügyfelek után

„Várható volt, hogy a piaci árnövekedés után elsősorban a kisebb szolgáltatók pénzügyi nehézségekkel szembesülnek, ezért van az, hogy egyre több kereskedő vonul ki a piacról, nem hajlandó tovább szolgáltatni, megtartani az ügyfeleit” – hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán. Elmondása szerint

a visszalépő szolgáltatók azzal indokolták a működési engedély visszavonására, felfüggesztésére vonatkozó kérésüket, hogy a nagybani piacon megemelkedtek az árak, a vásárlásra vonatkozó kéréseikre nem kaptak választ a termelőktől, forgalmazóktól, vagy azt közölték velük, hogy nincs elegendő mennyiség eladásra.

Ilyen körülmények között a központosított platformokról, egyre magasabb áron tudták beszerezni a földgázt, ami egyre nagyobb veszteséget generált.

Az ilyen esetekre van kitalálva a végső szolgáltatói státus és annak az intézménye, ami biztosítja, hogy senki ne maradjon földgáz vagy villamos energia nélkül, mutatott rá a hatóság alelnöke. Jelen pillanatban hat cég rendelkezik a végső szolgáltatói státussal, ám közülük is három már kérte ennek a visszavonását. „A végső szolgáltató státus önkéntes kellene hogy legyen, vagyis nem volna szabad ráerőltetni arra, aki ezt nem akarja, ám a hatóság arra az esetre is fel van készülve, ha senki nem akarja majd ezt a szerepet” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, a piac alakulását figyelembe véve egyre valószínűbb, hogy egy kereskedő sem kíván magának egyik napról a másikra több ezer új ügyfelet, amikor egyre bonyolultabb a földgáz beszerzése a nagybani piacon. A szolgáltatók most arra összpontosítanak, hogy a meglevő ügyfeleiket kiszolgálják.

korábban írtuk

Megközelítette a 8 százalékot az éves infláció októberben Romániában; az áram, a földgáz és az étolaj drágult a leginkább
Megközelítette a 8 százalékot az éves infláció októberben Romániában; az áram, a földgáz és az étolaj drágult a leginkább

A szeptemberi 6,3 százalékról 7,9 százalékra nőtt az éves infláció októberben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.

Több ezer ügyfelet kell újraosztani

Jelenleg a szabályzat azt írja elő, hogy ha nincs legalább három végső szolgáltató, akkor a hatóság a piaci részesedés függvényében olyan cégeknek is visszaoszthatja a szerződés nélkül maradt ügyfeleket, amelyek nem rendelkeznek ezzel a státussal. Az ANRE a múlt héten kezdeményezte a szabályzatmódosítást, hogy ezt a számot emeljék fel ötre, tehát ha már december folyamán több ezer, vagy több tízezer fogyasztó marad szolgáltató nélkül, tudják visszaosztani olyan cégeknek, amelyek képesek rá, hogy egy ekkora ügyfélbázist átvegyenek. „Bízom benne, hogy a szabályzat egy-két héten belül módosul, és a fogyasztók egyáltalán nem érzik meg a piaci mozgások hatását” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

„Stabilizálódik a gázár tavaszra” – Antal Lóránt szenátor a távhő-gondokról, a hálózatbővítésről és az árkompenzálásról
„Stabilizálódik a gázár tavaszra” – Antal Lóránt szenátor a távhő-gondokról, a hálózatbővítésről és az árkompenzálásról

A technológiai újítások elmaradása és a szolgáltató cégek rossz menedzsmentje miatt vannak gondok a távhő rendszerekkel, de ezekről leválni csak azoknak érdemes, akik elégedetlenek a szolgáltatással.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

A családi büdzsét megterhelő számlák, alulfogyasztás: mélyül az energiaszegénység Romániában

Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.

A családi büdzsét megterhelő számlák, alulfogyasztás: mélyül az energiaszegénység Romániában
Hirdetés
2026. június 12., péntek

ROBOR-ügy: magyarázatot várnak és perelni készülnek a bankok, szerintük „hamis reményekkel kábítják” a hiteleseket

A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.

ROBOR-ügy: magyarázatot várnak és perelni készülnek a bankok, szerintük „hamis reményekkel kábítják” a hiteleseket
2026. június 12., péntek

Lecsapott az adóhatóság a valutaváltókra, közel 3,5 millió lejre bírságoltak és koboztak el pénzt

Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.

Lecsapott az adóhatóság a valutaváltókra, közel 3,5 millió lejre bírságoltak és koboztak el pénzt
2026. június 12., péntek

Csaknem 100 lejjel csökkent az átlagbér áprilisban az előző havi prémiumok után

Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csaknem 100 lejjel csökkent az átlagbér áprilisban az előző havi prémiumok után
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben

Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben
2026. június 11., csütörtök

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI

Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI
2026. június 11., csütörtök

Válság? Még soha nem tartottak ennyi pénzt a romániai polgárok a bankokban

Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.

Válság? Még soha nem tartottak ennyi pénzt a romániai polgárok a bankokban
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik az új bértörvényről az ügyvivő munkaügyi miniszter szerint

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik az új bértörvényről az ügyvivő munkaügyi miniszter szerint
2026. június 11., csütörtök

Tanárfizetések: kinek mennyi jár az új bérterv szerint?

Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.

Tanárfizetések: kinek mennyi jár az új bérterv szerint?
2026. június 10., szerda

Vesztettek a bankok: a versenyhivatal megnyerte a ROBOR-ügy pénzintézetei által indított pereket

A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.

Vesztettek a bankok: a versenyhivatal megnyerte a ROBOR-ügy pénzintézetei által indított pereket
Hirdetés
Hirdetés