
Fotó: Pinti Attila
Egyre több olyan, már-már álhír kategóriába sorolható pánikkeltő üzenet, cikk kering a világhálón, amelyek egy európai szintű áramkimaradás közelgő veszélyével riogatnak. Legtöbbjük egy osztrák miniszter nyilatkozataira alapoz. Romániai szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy az ország és polgárai számára ennél jóval nagyobb problémát jelentek a már meglévő gondok, amelyeket közvetlen közelünkben nem érzékelünk, miközben megijedünk egy sokkal távolibb veszély esélyétől.
2021. november 19., 19:402021. november 19., 19:40
2021. november 19., 19:452021. november 19., 19:45
A téma nem új, számos katasztrófafilmben láthattuk már, mit eredményezhet, ha mindenhol lekapcsolják a villanyt: nincs telefon, nincs internet, semmi nem működik, valamennyi elektronikai, kommunikációs és infrastrukturális rendszer összeomlik, elszabadul a pokol, kész, végünk van. A nagyvilágban blackoutként (elsötétítést, de áramszünetet és emlékezetkiesést is jelent) emlegetett veszélyképzet manapság amiatt kapott aktualitást, valóságalapot, hogy a világ közismerten energetikai problémákkal küzd.

Kína energetikai válsága az egész világra, így Romániára is kihat: hónapokat késhet minden olyan termék kiszállítása, amelynek valamely alkotóeleme az ázsiai országban készül. Ez pedig jelentősen befolyásolhatja a karácsonyi ajándékozás folyamatát.
Több ilyen internetes tartalomban Klaudia Tanner osztrák védelmi miniszter nyilatkozataiból indulnak ki. A tárcavezető korábban valóban beszélt egy európai szintű blackout lehetőségéről, reálisnak nevezve egy ilyen forgatókönyvet. Olaj volt a tűzre, hogy az osztrák hadsereg októberben egy kampány keretében tájékoztatót adott ki arról, hogyan készülhetnek fel a lakosok és a hatóságok egy esetleges többnapos áramszünetre.
A hipotetikus vészhelyzetről szóló közléseket „készpénzként” vette a média egy része, és beindult a kattintásvadász riogató kampány, amelyre széles réteg volt vevő Európa-szerte. Így Romániában is, ahol az eszeveszett energiadrágulások miatt fokozottan „megnyerhető” közönséget céloznak a hasonló jellegű témafelvetések.
Ráadásul emlékezetes, hogy január 8-án számottevő áramingadozás történt az ország északnyugati régiójában, erdélyi megyékben. A történtek nyomán háztartási gépek, liftek, jelzőlámpák álltak le, a meghibásodás pedig a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátot is sújtotta. Mint kiderült, a probléma más országokban is jelentkezett, főként Dél-Kelet-Európában. A nemzetközi vizsgálatok azonban nem derítették ki a probléma pontos okát és forrását.

Számottevő áramingadozás történt pénteken kora délután az ország számos régiójában, mindenekelőtt erdélyi megyékben; a meghibásodás oka egyelőre ismeretlen.
Cosmin Păcuraru energiabiztonsági szakember a Hotnews hírportál csütörtöki cikkében úgy fogalmazott, minden országnak rendelkeznie kell a bécsi védelmi minisztériuméhoz hasonló „blackoutos” katasztrófamegelőző készenléti tervvel, tehát ebben nincs semmi szenzációs, csupán annyi történt, hogy az osztrákok nyilvánosságra hozták.
Fotó: Pinti Attila
Păcuraru szerint mondjuk mínusz 15 Celsius-fokos hidegben, sötétben vagy borús, szélcsendes időben – amikor a zöldenergia-termelés is áll – valóban kiszolgáltatottá válhatna az amúgy is energiaimportra szoruló Románia egy esetleges kontinentális áramszünet esetén. Ugyanakkor úgy véli, mindez teljes mértékben megelőzhető lenne legfőképp egy energiatermeléshez értő miniszternek és az energiaszállításban és -szolgáltatásban jártas államtitkárnak köszönhetően. Jelezte: áramválság esetén a gázellátás lehet a legfőbb mentőöv.
Cristian Presură fizikus szerint egy többnapos romániai blackout „gyakorlatilag nem lehetséges, de elméletben minden lehetséges”. A kutató és feltaláló a Hotnewsnak úgy fogalmazott,
„A felsoroltak sokkal erőteljesebben és gyakrabban érintenek minket, ráadásul mindezek javíthatók egy jó menedzsmenttel. Azt hiszem, Romániában gyakran szem elől tévesztjük a közvetlen közelünkben található dolgokat, miközben megijedünk sokkal távolabbi potenciális veszélyektől” – jelentette ki a fizikus.

Romániában csak nagyon kis valószínűséggel fordulhat elő országos áramszünet (blackout), mert a rendszer automatikusan elhárítja ezt a veszélyt – jelentette ki egy keddi konferencián Laurenţiu Urluescu, az AFEER elnöke.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!