Hirdetés

Sokak pénztárcáját kiürítette a szükségállapot, költséges lesz az újrakezdés is

Fékezi a járvány a forgalmat. Országszerte negyedére csökkent a taxival közlekedők száma a szükségállapot kihirdetése óta •  Fotó: Gábos Albin

Fékezi a járvány a forgalmat. Országszerte negyedére csökkent a taxival közlekedők száma a szükségállapot kihirdetése óta

Fotó: Gábos Albin

A gazdaság számos területét érintette negatívan a koronavírus-járvány, illetve a vírussal karöltve érkező válság. A legsúlyosabban azok érezték meg, akiknek a szükségállapot kihirdetésekor le kellett húzniuk a rolót, és ha nem igényeltek állami bértámogatást, akkor tulajdonképpen nullára csökkentek a bevételeik. Olyanok is akadnak ugyanakkor, akik nyugodtan dolgozhatnának, ám nincsenek ügyfelek. Több szakma képviselőjével beszélgettünk, és találtunk olyat is, akinek több munkája lett a Covid-19-járvány idején.

Krónika

2020. május 12., 08:052020. május 12., 08:05

Nehéz helyzetbe sodorta a koronavírus-világjárvány azokat a cégeket, alkalmazottakat, amelyeknek, akiknek a szükségállapot kihirdetésekor ki kellett tenniük a zárva táblát. A szigorú óvintézkedések miatt ugyanakkor az újrakezdés is nem várt költségekkel jár.

Anyagilag megsínylette a kényszerszünetet a lapunknak nyilatkozó fiatal nagyváradi fodrásznő is. Mint részletezte, miután a szükségállapot kihirdetésével gyakorlatilag leállították a szépségszalonok tevékenységét, természetesen jól jött, hogy az állam biztosította a kényszerszabadságon levőknek a nettó átlagbér 75 százalékának megfelelő összeget. Igaz, eddig csak egy fél hónapnyit kapott meg ebből, azt az összeget, ami március második felére járt, de elmondható, hogy elmarad attól, amit jó hónapokban tisztán hazavitt volna. „Nagy szerencse viszont, hogy a szalonnak helyet adó ingatlan tulajdonosa megengedte, hogy ne fizessünk bérleti díjat a kényszerszünet idején” – mondta megkönnyebbülten.

Hirdetés

Derűlátásának oka ugyanakkor, hogy egyelőre úgy tűnik, bár sokaknak kell kevesebből boldogulniuk, mint a koronavírus-járvány begyűrűzése előtti időszakban, megmaradnak a vendégei.

Idézet
Már két hete, amikor még nem is volt hivatalos bejelentés, csak utalás, elkezdtek bombázni üzenetekkel. Igaz, volt olyan is, aki azt írta, hogy csak júniusra kér időpontot, hogy addig valamelyest helyreálljon anyagilag”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a fodrásznő.

Kitért egyúttal arra is, hogy az újranyitás pluszköltségekkel is jár. Vásárolniuk kell ugyanis a szalonba egy lázmérőt, ami több mint 300 lejbe kerül, fertőtlenítőszeres lábtörlővel is szeretnék távol tartani a koronavírust, és ott van még az ipari mennyiségű fertőtlenítőszer, maszk és gumikesztyű, amire szükségük lesz. Ráadásul ma már több mint kétszer annyiba kerül a gumikesztyű, mint amikor utoljára vásárolt. Fogyni pedig minden jobban fog, mint járványhelyzet előtt, hiszen minden vendég után teljes körű fertőtlenítésre lesz szükség, a maszkot pedig két-három vendég után muszáj cserélni.

Kérdésünkre, hogy a kiesés és a gyarapodó kiadások miatt készül-e drágítani, azt mondta, még nem tudja, de ha úgy alakul, akkor kénytelen lesz 10–20 lejjel megemelni az árait.

Meglátása szerint amúgy

a kisebb szalonok lesznek bajban, ahol a kötelező távolságtartás miatt nem fog tudni egyszerre minden alkalmazott dolgozni.

Továbbá azoknak a fodrászoknak fog látványosan megcsappanni a bevétele, akik korábban egy időben nemcsak egy vendéggel foglalkoztak, hanem például amíg az egyik vendég ült a festékkel a fején, levágta egy másik kuncsaft haját.

Nyitásra készülnek a szépségszalonok

Két hónap teljes jövedelemkiesés után értelemszerűen a műkörmösök is várják, hogy a szükségállapot feloldása után ismét dolgozhassanak, a nyitáshoz szükséges feltételek viszont köreikben is aggodalmat okoznak. „Nem is értem, hogy miért nem hagytak eddig dolgozni” – morfondírozott lapunk kérdésére egy nagyváradi manikűrös, hangsúlyozva, hogy a járvány előtt is kesztyűben és maszkban dolgozott, mint ahogyan a fertőtlenítés és a sterilizálás korábban is rutinszerűen zajlott a szalonjában. Egy esetleges plexifal beszerelésére ugyanakkor bevallása szerint már nem lenne pénzügyi kerete. A tartalékaikat felélték, és már az is elgondolkodtatja, hogy a minimális követelményeket hogyan fogják tudni biztosítani a megváltozott árak mellett.

Idézet
Eddig harminc lejért vettem száz darab kesztyűt, ötven baniért a maszkot. Ezeket minden egyes kliensnél kellene cserélni. De most 6-7 lej egy maszk, és a műkörömépítéshez használt termékek ára is felment”

– mondta. Jómaga nem igényelt kormánytámogatást, ugyanakkor bevallása szerint az az összeg amúgy sem fedezné a kiadásokat. Egyelőre nem számít sok kliensre, ugyanakkor tapasztalata szerint ügyfele válogatja, mert azok, akiknek a jövedelme nem csökkent az elmúlt időszakban, már a szalonok újranyitásának bejelentésekor siettek időpontot foglalni maguknak.

Új kezdet. Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a fodrászoknak a május 15-ei nyitáshoz •  Fotó: MTI/EPA/EFE/Fernando Villar Galéria

Új kezdet. Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a fodrászoknak a május 15-ei nyitáshoz

Fotó: MTI/EPA/EFE/Fernando Villar

Jól jött a segítség

A szükségállapot kihirdetése után kényszerszabadságra küldték a lapunknak nyilatkozó szilágysági születésű kinetoterapeutát is. A Kolozsvárott munkát vállaló fiatal masszőrnek egy kisebb hitele van, de a bank elhalasztotta a törlesztést. Kolozsváron albérletben lakik, de mint mondta,

szerencsére a tulajdonos megértő volt, és csökkentette a lakbért.

Mivel ebben az időszakban kevesebb fizetést kap, jobban be kell osztania a tartalékait. Ebben segítéségére van az is, hogy a kijárási korlátozások miatt kevesebbet közlekedik autóval, így legalább a benzinpénzen spórol. A masszőr reméli, hogy a dolgok mielőbb visszakerülnek a normális kerékvágásba, mert szerinte az ország gazdasága és a lakosság nem sokáig bírja ezt az állapotot. Addig is próbál optimista lenni, és a fontos, halaszthatatlan kiadásokat előtérbe helyezni.

Bajban a turkálósok is

Nagyon rossz a helyzet, mert március közepe óta gyakorlatilag teljesen leálltak az üzleteink – vont mérleget kérdésünkre egy kolozsvári turkálóhálózat tulajdonosa. Mint kifejtette,

négy használtruha-boltjuk működött a városban, ebből kettőt véglegesen be kellett zárniuk, mivel az üzlethelyiségek bérleti díját nem tudták már fizetni, az épületek tulajdonosai nem engedtek az árból.

„Az alkalmazottaink, az eladók egy része kényszerszabadságon van, a véglegesen bezárt boltjainkban dolgozókat el kell bocsátanunk. Az elmúlt hetekben a bevételünk gyakorlatilag nulla volt, és a kilátásaik továbbra sem jók, mert konkrét útmutatás még nincsen arra vonatkozóan, hogy hogyan lesz tovább: a ruhaboltok számára milyen szabályozás lesz érvényben, hány vásárlót lehet majd beengedni, mik lesznek a feltételek” – mondta el a boltok tulajdonosa.

Változó megrendelések a reklámiparban

Takaréklángon dolgozik eközben a szükségállapot ideje alatt egy reklámanyaggyártással foglalkozó sepsiszentgyörgyi cég. A tulajdonos lapunknak elmondta, a forgalom mintegy 30 százalékkal esett vissza, ám az alkalmazottait nem küldte kényszerszabadságra. Hosszú távon ilyen körülmények között nehéz fenntartani a tevékenységet, hiszen a költségek nem csökkennek, az erőforrások, a tartalékok lassan elapadnak – részletezte a vállalkozó. Hozzátette, a megrendelések teljesen megváltoztak a járvány alatt.

Miközben előtte a rendezvényeket népszerűsítő anyagok tették ki a megrendeléseik jelentős részét, ezek teljesen megszűntek. Január–februárban ezen a téren minden évben teljesen leáll az élet, márciusban indult volna újra, akkor beütött a járvány, minden rendezvényt lemondtak.

Viszont a cég kapott megrendeléseket a padlóra, ablakra ragasztható, távolságtartásra figyelmeztető anyagokra, a járvánnyal kapcsolatos tájékoztató plakátok nyomtatására. Tulajdonképpen az elmúlt másfél hónapban az ilyen jellegű anyagok tették ki a megrendeléseik 80 százalékát. „Alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez. Panaszkodásból nem lehet megélni” – mondta a vállalkozó. Hangsúlyozta, bízik benne, hogy lassan fellendül az ágazat, hiszen nyomtatott anyagok nélkül ma már elképzelhetetlen az élet.

„Lerongyolódott” ágazat. Sok ruhaboltot végleg be kellett zárni a hetekig tartó bevételkiesés miatt •  Fotó: Haáz Vince Galéria

„Lerongyolódott” ágazat. Sok ruhaboltot végleg be kellett zárni a hetekig tartó bevételkiesés miatt

Fotó: Haáz Vince

Kevesebben taxiznak

A taxisok forgalma eközben negyedére csökkent a szükségállapot idején Sepsiszentgyörgyön. Győr Árpád, a Sugás Taxiegyesület elnöke lapunknak elmondta, hajnaltól késő estig teljesítenek szolgálatot, az éjszakai ügyeletet megszüntették.

Ha korábban egy nyolcórás műszak alatt átlag négyszáz rendelés futott be a céghez, ezek száma a szükségállapot ideje alatt százra esett vissza.

Azt tapasztalják, hogy az emberek már csak jól megfontolt indokkal mozdulnak ki otthonról, korán reggel a munkába igyekvők hívnak taxit, nagyobb bevásárláskor igénylik a szolgáltatást, és több fuvar volt a gyógyszertárakhoz. A vidéki utak száma megcsappant, bár még mindig hívnak taxit a város környéki falvakba, hiszen már nem működik az alkalmi fuvar, az autóstop. Győr Árpád elmondta,

megtettek minden szükséges óvintézkedést, minden gépkocsiban van fertőtlenítő, a taxis védőmaszkot, kesztyűt visel.

A járművek egy részébe beszereltek plexi elválasztófalat, amely elkülöníti a gépkocsivezetőt és az utast. „Kérdés, hogy ez mennyire hasznos, védi, vagy sem a fertőzéstől a taxist és a vendéget. Ugyanakkor biztonsági gondokat is felvet, hiszen balesetnél az utas jobban ki van téve a sérülés veszélyének, ha beleüti a fejét az elválasztófalba” – részletezte az egyesület elnöke. Hozzátette, a választófal beszerelése nem tiltott, de nem is engedélyezett.

Győr Árpád abban bízik, hogy a korlátozások lazítása után valamelyest helyreáll a forgalom, bár meglátása szerint nem éri el a járvány előtti szintet. „Megváltozott az emberek mentalitása, megfontolják, hová mennek, ez befolyásolja a szállítást. Ugyanakkor a jövedelmek is lecsökkennek, így az emberek egy részének már nem lesz pénze taxira. Eddig sem voltak az emberek tehetősek, ezután mindenki kétszer meggondolja mire és mennyit költ. Attól tartok, évekbe telik, amíg a forgalom visszaáll a járvány előtti szintre” – szögezte le Győr Árpád.

Több idő jutott a kedvencre és állatorvosra

Manases Sándor magánrendelőben dolgozó kolozsvári állatorvos viszont megkeresésünkre arról számolt be, hogy a járványhelyzet nem befolyásolta különösebben a munkáját, hiszen az emberek, ahogy korábban, a karantén alatt is időzített program alapján jártak a rendelőbe.

Idézet
Érdekes, hogy ezekben a hetekben mintha több munkám lett volna, hiszen az embereknek most volt idejük otthon ülni házi kedvenceikkel, és több problémát is igyekeztek megoldani: ilyen például a sterilizálás vagy apró műtétek, amiket korábban elhanyagoltak”

– mondta az állatorvos. Hozzátette, a járvány alatt sokat hívták őt terepre is, talán gyakrabban is, mint korábban.

Az állatorvosi rendelők működésére vonatkozóan nem volt kimondottan szabályozás, az esetek sürgőssége függvényében döntötték el, hogy kell-e beavatkozni: az állatorvos azt mondta, próbálta kerülni a rendelőben, a váróteremben a zsúfoltságot, és a jelenlevőktől azt kérték, viseljenek maszkot, kesztyűt, használjanak kézfertőtlenítőt. „Két kliens látogatása közt igyekeztem félórás közöket hagyni, hogy lehessen takarítani, fertőtleníteni, és lehetőség szerint csak a sürgősségi ügyekkel igyekeztem foglalkozni. Ilyennek számít a kiskutyák első és második oltása is, hiszen ezeket nem lehet halogatni” – mondta el Manases Sándor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés