2010. április 29., 09:142010. április 29., 09:14
Az együttműködés révén a kamara tagjai hozzájuthatnak azokhoz az információkhoz, amelyeket az ügynökség egy nyertes pályázata alapján bocsát a rendelkezésükre. Ingyen hozzáférhetnek a vállalatok így európai hálózat, az Enterprise Europe Network, valamint az erdélyi kis- és közepes vállalkozásokat támogató hálózat, a BISNet Transylvania adataihoz.
„Ki kell szállni a mókuskerékből, be kell törnünk az európai piacra, de ehhez birtokában kell lennünk az európai tudásnak, ismernünk kell az európai törvényeket, lehetőségeket” – magyarázta a gazdasági szakember. A kommunikációs rendszer kétoldalú, a háromszéki üzletemberek megtudhatják, hogy milyen ágazatokban keresnek az európai vállalkozók partnereket, de például az általuk gyártott faházikóknak is kereshetnek európai piacot. Ha valaki úgy dönt, ezentúl csiga- vagy békatenyésztéssel foglalkozik, erre is talál segítséget és eligazítást.
Rosner szerint, nagyon fontos ismerni az európai uniós szabályozásokat, például ha valaki festéket akar forgalmazni, akkor kötelező módon be kell jelentkeznie az európai nyilvántartásba. Ugyanígy a kutatáshoz is lehet partnert, információt, piacot találni, például a diófalevélből készített természetes színezőanyagra, ecsetelte a kamara elnöke. A gazdasági válság bebizonyította, hogy a legsikeresebb vállalkozásnak is kell egy B alternatíva, ezért kell a vállalkozónak mindig nyitottnak lennie az információra, az új partnerségre vagy más fejlesztési ágazatra.
Rosner ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a tudásközpontú vállalkozásnak van csak jövője, ha az üzletember megszerzi az EU-s pályázatról az információt, lehívja a támogatást, azzal az összeggel csökkennek a költségei, olcsóbban kínálhatja a termékeit, és ezzel növelheti a versenyképességét.
| Tavasszal kezdik el a kovásznai Őzike szálloda felújítását – közölte a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. A többségi részvényes SIF Transilvania befektetési társaság a legutóbbi közgyűlésén ugyanis eldöntötte, idén 4,8 millió eurót fordít a tulajdonában levő, a székelyföldi fürdővárosban található szállodák korszerűsítésére. Az Őzike hotelt és a hozzá tartozó kezelőközpontot a tervek szerint 9,4 millió eurós befektetéssel újítják fel, ebből idén 4,8 millió eurót költenek el. A kamara közleménye szerint, a munkálatokat jövő márciusban fejezik be. Ugyanakkor tervezik a Szarvas szálló átalakítását úgy, hogy a jelenlegi kétcsillagosból háromcsillagossá léphessen elő. Idén a tervek elkészítésére 111 ezer eurót költenek, a munkálatok összértéke 8,2 millió euró. Herman Rosner, a kamara elnöke úgy véli, a SIF Transilvania stratégiai döntést hozott, amikor a gazdasági válságban belevág az öszszesen több mint 20 millió eurós fejlesztési projektbe, hiszen a belföldi és a külföldi piacon egyaránt növekszik az érdeklődés a gyógy- és az egészségturizmus iránt. |
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.