
Fotó: Biró István
Az ország gazdasága az első negyedévben 8,2 százalékos növekedést produkált, ami az Országos Statisztikai Intézet szerint 1990 óta az egyik legnagyobb ütemű fejlődés ebben a negyedben. A hazai össztermék 23,5 milliárd euró volt. Az Európai Unió gazdasági fejlődésének átlaga azonban ebben az időszakban csupán 2,4 százalékos volt.
Az Országos Előrejelzési Testület szerint 2020-ig az ország gazdasági fejlődésének üteme meghaladja majd az évi 5 százalékos szintet, a hazai össztermék pedig eléri a 442,3 milliárd eurót. A testület szerint ugyanakkor az idei év utolsó negyedére a növekedés üteme 6,5 százalékosra lassul, és jövőre 6 százalék körül alakul.
Mugur Isărescu jegybankelnök szerint az éves gazdasági növekedés mértéke 2008-ban abban az esetben haladhatja meg a 6 százalékot, ha a mezőgazdaság kedvező évet zár. Mint kifejtette, ebben az esetben a mezőgazdasági termelés mértéke elérheti az egymilliárd eurót, ami a hazai össztermék 1 százalékának felel meg. Varujan Vosganian gazdasági és pénzügyminiszter szintén optimistán nyilatkozott, és úgy vélte, a második negyed végén is jelentős növekedést regisztrálnak, ami elérheti a 8 százalékot.
Az előrejelzési testület szerint a gazdasági fejlődés a béreken is meglátszik majd: 2020-ig az átlagbér szintje várhatóan 166 százalékkal nő, és eléri az 1133 eurót. (Az átlagbér átszámolva jelenleg 425 euró). Az elemzők szerint a fejlődés a román nemzeti valuta árfolyamára is kedvező befolyással lesz, és a befektetőkre is bátorítóan hat. Az osztrák Thomson Reuters Ügynökség és az Österreichische Kontrollbank felmérése szerint a romániai üzleti környezet egyike a legvonzóbbaknak Közép- és Kelet-Európában, a teljes régióban a befektetések összértéke a 2008-as évben várhatóan eléri a 100 milliárd eurót. A Mergermarket elemzői szerint az „új Európa” – elsősorban pedig Lengyelország és Románia – megelőzi majd Ázsiát, Oroszországot és Dél-Amerikát a nyugati befektetések terén.
Az Eurostat kimutatása szerint Románia tavaly a 15. helyet foglalta el az európai országok rangsorában a közvetlen külföldi befektetések szempontjából, az összeg elérte a 7,3 milliárd eurót. A romániai Külföldi Befektetések Ügynöksége szerint az első számú beruházó a francia Renault volt, amely több mint 670 millió eurót fektetett be.
A jó hírek mellett azonban negatívumok is vannak. Mint arról beszámoltunk, hétfőn a jegybank elnöke a gazdaság túlhevülésének veszélyeire figyelmeztetett, az Európai Bizottság pedig korábban a strukturális reformok felgyorsítására és a pénzügyi helyzet stabilizálására szólította Romániát. A brüsszeli testület figyelmeztetett, hogy a költségvetési hiány idén elérheti a 2,9 százalékot, ami a tavalyi 2,5 százalékhoz képest jóval kedvezőtlenebb adat.
Fejlődő kereskedelem
Az Európai Unió tagállamai közül Romániában növekedett a legnagyobb mértékben az éves kereskedelmi forgalom júniusban – derül ki az Eurostat kimutatásából. Románia 23,3 százalékos növekedést regisztrált, míg a második helyen jóval szerényebb eredménnyel az 5,7 százalékos Szlovénia, a harmadikon pedig az 5,2 százalékos Lengyelország áll. A havi növekedés terén is Románia áll az élen, 4,1 százalékos bővüléssel májushoz képest.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?