
Fotó: Pixabay.com
Akkora méreteket ölt a bankszámlák zárolása a felhalmozott adósságok behajtása érdekében, hogy van olyan pénzintézet, amelyik külön ügyosztályt volt kénytelen létrehozni az esetek kezelésére.
2019. április 12., 09:512019. április 12., 09:51
2019. április 12., 11:302019. április 12., 11:30
Magánbankszámlák millióit zároltatta tavaly az Országos Adóhatóság (ANAF) – egy tartozás behajtása címén ugyanis minden számlát befagyasztatnak. Az ügy a héten került újra napirendre, amikor a szenátusban éles vita alakult ki a téma kapcsán.
Elemzők szerint az adótörvénykönyv tavalyi sorozatos módosításai, az adóhatóság online rendszerének akadozása vezettek oda, hogy az adófizetők késtek a befizetésekkel, majd arra ébredtek, hogy zárolták a számlájukat, amit aztán csak napok múlva, bonyodalmas ügyintézés révén tudtak újranyitni.
A jelenség mértékére nemrég Románia egyik legnagyobb pénzintézete, a Román Fejlesztési Bank (BRD Societe Generale) is ráirányította a figyelmet. Az ország harmadik legnagyobb bankja – a Transilvania Bank és a Román Kereskedelmi Bank (BCR) után – bejelentette, hogy tavaly az adóhatóság a náluk nyitott számlák egyharmadát zároltatta. Francois Bloch, a BRD vezérigazgatója rámutatott,
Elemzők utánaszámoltak, hogy ha a Román Fejlesztési Bank ennyi számlát zárolt, akkor ez országos szinten több millió befagyasztott számlát jelent, hiszen ennek a pénzintézetnek 14 százalékos a részesedése a romániai bankpiacon. A vezérigazgató a helyzet visszásságára is felhívta a figyelmet, hiszen míg a végrehajtók egyetlen számla zárolását kérik, az adóhatóság az érintett nevén levő összes számlát befagyasztatja.
Ez a kérdés a szenátusi vitán is felmerült. Mihaela Triculescu, az ANAF elnöke azzal védekezett, hogy a hatóság nem tudja a számlák egyenlegét, ezért minden banknak, az adós valamennyi számláját illetően kiküldi a zárolásra vonatkozó kérést.
Különben Eugen Teodorovici pénzügyminiszter az év elején azt ígérte, alapjaiban alakítják át a rendszert, a bankszámlazárolást átadják egy külsősnek, pontosabban a Transfond nevű pénzügyi cégnek, melyet a Román Nemzeti Bank és még 25 pénzintézet alapított, és amelynek minden adathoz, illetve bankszámlához hozzáférése van. Eddig azonban nem történt semmilyen előrelépés ebben az ügyben.
Az e heti szenátusi vitán azt is felrótták az ANAF elnökének, hogy mennyire macerás a zárolt számla újranyitása, arról faggatták, tervezi-e a procedúra egyszerűsítését. Daniel Fenechiu szociáldemokrata szenátor kérdésére a hatóság vezetője először azt mondta, hogy már létezik egy ilyen rendelet, majd utólag pontosított, hogy hamarosan rendezik a helyzetet, kiadnak egy rendeletet, hogy a 100 lejnél kisebb tartozások esetén ne zárolják a számlákat. Triculescu azt mondta, kiküldött egy körlevelet, hogy minden nap egy adófelügyelő járja végig a bankokat, és lehetőleg még az adósság törlesztésének napján nyissák újra a számlákat.
Arra is kitért, hogy 15 nap alatt az adófizető kérheti a tartozása átütemezését, ezzel elkerülve a számlái zárolását, ami nemcsak azért kellemetlen, mert a tulajdonos nem végezhet addig számlaműveleteket, és időigényes az újranyitás, hanem azért is, mert a bankok 15–30 lej közötti illetéket számolnak fel a zárolásért pénzintézettől és a tartozás értékétől függően.

Szigorítja a román adóhatóság (ANAF) az új, elektronikus naplós pénztárgépek használatának ellenőrzését.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!