
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Derűlátó Florin Cîțu pénzügyminiszter a koronavírus-járvány begyűrűzése nyomán kihirdetett szükségállapotnak a román gazdaságra gyakorolt hatását illetően. Azt mondja, május 15-e után fokozatosan újraindul a tevékenység minden téren, megvan már a tervük erre.
2020. április 22., 18:322020. április 22., 18:32
2020. április 22., 18:582020. április 22., 18:58
Kevésbé volt negatív hatással Románia gazdaságára a koronavírus-járvány által okozott válság, mint más európai államokra, az ország pedig az előrejelzettnél jobban fog kijönni ebből a krízishelyzetből, mivel nagyon sok vállalat alkalmazkodott a kialakult helyzethez – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter kedd este a Digi24 hírtelevízió műsorában.
Mint részletezte, miután a nagyvállalatokat felkérte, hogy fizessék ki adóikat,
„A romániai cégek 90 százaléka kis- és közepes vállalkozás. Láttam, hogy újragondolták a tevékenységüket, és most maszkokat, fertőtlenítőket készítenek, és megpróbálnak lélegeztetőgépeket gyártani. Nagyon jó választ adtak, és bízom abban, hogy Románia gazdasága egy erősebb gazdaság lesz. A magánvállalkozók ezidáig jó választ adtak” – hangsúlyozta a pénzügyi tárca vezetője. Hozzáfűzte,
Beismerte ugyanakkor, hogy az állam bevételei „kicsit” elmaradnak a tavaly ilyenkor regisztrált szinttől. Az állam ebben a kontextusban – elmondása szerint – egyelőre csak a belföldi piacról igényelt hitelt, de – tette hozzá –
Cîțu azt mondja, Románia vészelt már át gazdasági válságokat, és megtanulta kezelni ezeket. „Amint túljutunk a csúcson, és elhárítjuk az egészségügyi problémát, már csak a gazdasági válság marad, amihez megvannak az eszközeink. Itt csak az volt a gond, hogy párhuzamosan volt egy egészségügyi válság is. Túl kell lépnünk ennek a csúcspontján. Amikor elkezdjük lazítani a korlátozásokat, meg fogják látni, hogy a válságra hozott megoldásokat jóval könnyebb lesz gyakorlatba ültetni. A szakértők azt mondják, még két hetünk van. A csúcs most van, és aztán tudunk arra gondolni, hogy mi következik” – fogalmazott a miniszter.
Meglátása szerint különben a korlátozások lazításának fordított sorrendben kell történnie, mint ahogy foganatosították azokat. „A második fázisra felkészültebbek vagyunk. Eddig volt bonyolult, egészséges embereket kellett otthonukban tartanunk úgy, hogy a gazdaság se omoljon össze. Ebből a fázisból, azt mondom, valamennyien jobban kerülünk ki, mint egy hónappal ezelőtt vártam volna” – adott hangot optimizmusának Florin Cîțu.
Több, mint 150 ezren kérték a hiteltörlesztés felfüggesztését
A bankok ügyfeleinek – magánszemélyek és cégek egyaránt – 10 százaléka kérte mostanáig a hiteltörlesztés felfüggesztését. A pénzintézetekhez nagyjából 150 000 igénylés érkezett magánszemélyek részéről, a vállalkozások esetében pedig ez a szám nem éri el a 10 ezret. A Digi 24 hírtelevízió információi szerint az Erste Bank tulajdonában levő BCR-től több mint 15 ezren kérték a törlesztés felfüggesztését, a Raiffeisen Bankhoz 25 000, az ING-hez pedig több mint 17 000 igénylés érkezett. A romániai bankoknak mintegy 1,5 millió magánszemély és 100 000 cég az ügyfele. Mint ismeretes, a kormány döntése értelmében a magánszemélyek és cégek egyaránt kérhetik hiteltörlesztő-részleteik befizetésének felfüggesztését az év végéig, a kérvényeket május közepéig kell benyújtani.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!