
2009. február 17., 09:172009. február 17., 09:17
Két napon belül elfogadhatja a törvényhozás az idei költségvetést – legalábbis Emil Boc kormányfő szerint, aki tegnap bejelentette: ma 14 órától összeül a parlament, hogy az állami büdzséről és a társadalombiztosítás költségvetéséről tárgyaljon, így a miniszterelnök úgy vélte, csütörtökre akár a végszavazást is megtarthatják a honatyák. Hasonlóan vélekedett Gheorghe Flutur, a Demokrata-Liberális Párt alelnöke is, aki szerint csütörtök délig annak ellenére is megszülethet a végleges változat, hogy összesen hétezer módosító indítványt nyújtottak be a pártok a kormány tervezetéhez.
| Románia két héten belül dönt arról, hogy kéri-e a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi támogatását, közölte tegnap Emil Boc miniszterelnök. Elemzők már régebb óta úgy vélik, Románia lehet a következő uniós tagország, amely egy nemzetközi szervezettől támogatást fog kérni a világgazdasági válság miatt. A román jegybank elnöke február elején azt mondta, hogy 6-7 milliárd eurós pénzügyi segítségre lehet szüksége Romániának a külföldi fizetési kötelezettségek teljesítéséhez, a külső egyensúlyhiány finanszírozásához. Traian Băsescu államfő korábban elvetette, hogy Románia az IMF-től kérjen kölcsön, de nem zárta ki uniós hitel felvételét az IMF ellenőrzésével. Az ország gazdaságát recesszió fenyegeti, elemzők szerint egy megszorító költségvetés sem zárja ki nagyobb értékű külföldi pénzforrások igénybevételét. |
Flutur egyébként elárulta, hogy a ma a két ház elé kerülő szövegváltozaton tegnap reggelig dolgozott a kormány. A képviselőház és a szenátus költségvetési bizottsága még szombaton gyorsított eljárással szavazta meg a tervezetet, amely ellen csupán a két ellenzéki alakulat, a liberálisok és az RMDSZ szavazott. A bizottsági módosítás értelmében 120 millió lejjel növelik a tervezetthez képest az oktatás, az egészségügy, a művelődés, a közlekedés fejlesztési büdzséjét, ehhez 100 millió lejt az Országos Fejlesztési Alapból, húszat pedig a kormány pénzalapjaiból csoportosítanak át. Gheorghe Pogea pénzügyminiszter közölte: a kormány célja az, hogy a 2009-es költségvetési deficitet 2 százalékon tartsa.
A két ház házbizottságai ugyanakkor nem annyira derűlátóak, mint a kormányfő és Flutur: tegnap arról döntöttek ugyan, hogy a költségvetés tárgyalása akár éjfélbe is nyúlhat, ugyanakkor Dumitru Pardău képviselőházi jegyző közölte, a vita akár péntekre, sőt szombatra is átnyúlhat.
A ma vitára bocsátandó tervezet kapcsán Emil Boc elmondta, a költségvetés célja a gazdasági fellendülés beindítása. Leszögezte, a fellendüléshez szükséges, hogy a most útjára bocsátott költségvetéshez menet közben további intézkedések kapcsolódjanak. Kifejtette, rendkívül hasznos tárgyalást folytatott a szakszervezetek és a munkáltatói oldal képviselőivel, akik javaslatokkal is hozzájárultak a tervezethez.
A kormányfő figyelmeztetett, jelenleg sem Romániában, sem a világban senki sem képes megjósolni, meddig tart a gazdasági válság, és milyen következményekkel jár majd. Előrejelzésekre hivatkozva kijelentette, a kormány 2,5 százalékos éves gazdasági növekedésre számít, és 4 lejes euróárfolyammal, de megjegyezte, hogy a gazdasági körülmények és az infláció függvényében áprilisban esetleg szó lehet béremelésekről is. A kormány által előrejelzett gazdasági növekedési adatokat egyébként nem mindenki osztja: mint arról beszámoltunk, a közelmúltban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségének Bukarestben járt tagjai már egyenesen 1 százalék alatti növekedést jósoltak 2009-re.
Boc egyébként nem hagyta ki az alkalmat, hogy elverje a port az előző kormányon. „Tudniuk kell, hogy a világon minden kormány szeretné emelni a béreket, ahol azonban felelőtlenek voltak, és a munkaerő költségeit a reálgazdaság rovására növelték, ott bumerángként üt vissza. Ezt tette az előző kormány is, amely 5,2 százalékos költségvetési hiányt halmozott fel a 7,8 százalékos gazdasági növekedés mellett” – vélte Boc. Ezzel szemben kijelentette, az ő kormánya nem lesz „felelőtlen.”
Leszögezte: a választási kampányban tett ígéreteket csak abban a mértékben valósítják meg, amennyiben azt a gazdaság helyzete lehetővé teszi. Egyébként korábban hasonlóképpen nyilatkozott Gheorghe Pogea pénzügyminiszter is, aki szerint „a politikai ígéretek csak akkor érvényesek, ha azokat a gazdasági helyzet is megalapozza.”
Boc közölte, a kormány a jövőben folyamatosan egyeztetni kíván a jegybankkal, hogy összehangolják a gazdaságpolitikai döntéseket.
Mircea Geoană szociáldemokrata pártelnök a költségvetés kapcsán elmondta, pártja „nem a legboldogabb” a tervezet láttán, ám „annyi pénzt osztottak be, amennyi rendelkezésre állt”, ezért megszavazzák a büdzsét. A politikus felhívta a figyelmet a gazdasági válság elleni küzdelem fontosságára is, amelynek kapcsán egyeztetést kezdeményez a jegybankelnökkel, valamint a pénzügyi és a gazdasági tárca vezetőjével is. Geoană nem kívánta kommentálni Liviu Dragnea PSD-alelnök, a megyei tanácsok szövetsége elnökének felvetését, amelyben arra szólította pártját, ne támogassa a tervezetet, mert az nem szán elég pénzt a megyei önkormányzatoknak, és a politikai támogatás megvonását sem zárta ki az igennel voksoló képviselőktől. Bírálta tegnap a tervezetet Călin Popescu-Tăriceanu volt kormányfő, liberális pártelnök is, aki szerint a kabinet azért szeretné minél hamarabb elfogadtatni a szöveget, mert tudatában van: hamarosan úgyis módosítani kell, a tervezett költségvetési bevételek ugyanis irreálisak.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.