
Fotó: Krónika
Szeptember elsejétől Nagyváradon is kifizethetik SMS-ben a parkolási díjat az autósok az Orange és Vodafone hálózaton keresztül. A bihari megyeszékhely az ország második városa, ahol bevezetik a szolgáltatást, Temesváron már működik a rendszer – tájékoztatta a Krónikát Ioan Simon, a polgármesteri hivatal parkolási részlegének vezetője. Az SMS-ek ára 10 eurócent áfa nélkül, ez a mobilszámlán jelenik majd meg.
Első lépésben a 1202-es számra SMS-t kell küldenie a felhasználónak, „OR CONT rendszám” tartalommal, ezt követően a www.tpark.ro honlapon számlát nyitnak számára. A következő lépésben egy úgynevezett vouchert kell vásárolni (például újságosbódéban), ez 10, 20 vagy 30 lej értékű, emellé egy úgynevezett sticker jár, amit a szélvédőre ragaszthat a tulajdonos, hogy igazolja: fizet a parkolásért. A vouchert ledörzsölve látható lesz a feltöltőkód, amelyet a már említett SMS-számra kell elküldeni „OR kódszám” formátumban. Amikor már csak tízpercnyi parkolásra marad fedezet, akkor erről a rendszer SMS-ben értesíti az autó tulajdonosát, hogy az időben újratölthesse számláját, magyarázta Simon. Nagyvárad parkolási szempontból úgynevezett A, B és C övezetre oszlik, 0,8 lejért az A zónában 30 percet, a B-ben háromnegyed órát, a C-ben pedig egy órát parkolhatnak a járművek, ezek a tarifák érvényesek az új szolgáltatásnál is. A parkolás kezdetekor az A övezetből a 0359/7140138-as, a B övezetből a 0359/7140139-es, míg a C övezetből a 0239/71140140-es számot kell hívni, míg a parkolás befejezésekor övezettől függetlenül a 0359/7140141-es számot kell tárcsázni. Ezek a hívások ingyenesek. Amennyiben valaki megfeledkezik a kijelentkezésről, a rendszer 18 órakor, a parkolási idő lejártakor automatikusan megszakítja a kifizetést. Legkevesebb 30 percet ki kell fizetni a parkolásért, ám amennyiben ezt az időt túllépik, attól kezdve percenként vonják le a parkolási díjat a számláról, magyarázta Simon.
Még fejlődőben
A Portfolio internetes portál által tegnap közzétett elemzés különben rámutat, hogy külföldön, különösen Japánban és az Amerikai Egyesült Államokban jóval fejlettebb mobilos fizetési technológiák ismertek, mint Közép-Kelet-Európában. A Juniper Research előrejelzései szerint azonban a következő öt évben további dinamikus bővülés várható a piacon, ami a mobilon keresztül beszerzett digitális és fizikai termékek értékét illeti. A három legjelentősebb régió 2013-ra Távol-Kelet és Kína, Észak-Amerika, valamint Nyugat-Európa lesz, utóbbiak ugyanis most kezdik felfedezni a potenciált a mobil web alkalmazások fizetési csatornaként történő alkalmazásában.
Csak oda kell érinteni a telefont
A Juniper Research tanulmánya szerint külföldön már több helyen bevezették az NFC, azaz Near Field Communication technológiára épülő fizetési rendszert. Ez a technológia azt feltételezi, hogy a fogyasztónak csak a leolvasóegység közelébe kell helyeznie a telefonját, és már fizethet is. Ehhez azonban speciális készülékkel kell rendelkeznie a vásárló és az eladó félnek is ahhoz, hogy a tranzakció létrejöjjön. A két készüléknek ugyanis információcserét kell végrehajtania egymás között a pénzügyi teljesítés előtt. Ilyen rendszer működik többek között Ausztriában, ahol a metró- és vasútállomásokon elhelyezett több mint 800 berendezésnél lehet jegyet venni, valamint ital- és ételautomatáknál mobillal vásárolni.
Fizetni SMS-ben
A másik mobilosfizetési kategória, mikor az eladó és a vevő nem „találkoznak” egymással, vagyis amikor digitális termékeket – például csengőhangot, játékot vagy jegyet – vásárol. Ebben az esetben a mobil nemcsak fizetési eszköz, hanem ide történik a termék leszállítása is. Lehet szó azonban valós, fizikai termék vásárlásáról is – legyen az könyv, CD vagy akár ruházati cikk. Az utóbbi, vagyis távoli mobilos fizetési formának természetesen számos típusa, csoportosítása létezik. A már említett digitális termékek, vagyis csengőhangok, játékok telefonra történő letöltésekor a fizetés többnyire az operátorok által vezetett, limitált egyenleg terhére történik. Ennél is egyszerűbb és elterjedtebb megoldás, amikor prémium SMS formájában lehet fizetni az adott termékért vagy szolgáltatásért. Ezt akárki igénybe veheti, aki mobiltelefonnal rendelkezik. Nem véletlen, hogy ez a forma a domináns a mobilos fizetési piacon, még ha körülményessé, és sokszor költségessé is teszi a folyamatot.
Online-vásárlás mobillal
A harmadik fizetési forma tulajdonképpen úgy működik, mint a számítógépen keresztül végrehajtott online-vásárlás, mobil esetében ez tehát WAP-on keresztül végrehajtott tranzakciót jelent. A brit mobilszolgáltatók által tavaly bevezetett úgynevezett PayForIt rendszer például lehetővé teszi kis értékű, 10 font alatti termékek vásárlását úgy, hogy azok ellenértékét a következő havi számlával kell kiegyenlíteni. A módszer kifejlesztésével azok számára kívántak alternatívát nyújtani, akik bizalmatlanok az emelt díjas SMS-ek formájában történő fizetésekkel szemben, a PayForIt használatakor a mobil képernyőjén ugyanis azonnal megjelenik, hogy mit vettek, milyen értékben, és kitől.
Szintén SMS küldésével indul az a mobilos fizetési tranzakció, amit a PayPal Mobile képvisel, itt azonban nem feltétlenül a telefonegyenlegből, vagy az előfizető számlájáról történik a kiegyenlítés, hanem bankkártyáról, ami lehet betéti vagy hitelkártya is. Ez tulajdonképpen annyi különbséget jelent az online-fizetéshez képest, hogy számítógép helyett elegendő egy mobiltelefon is hozzá.
A PayForIt-tal ellentétben az amerikai Digby vagy mPoria szintén wapon keresztüli vásárlást tesz lehetővé, azonban itt már nemcsak digitális, hanem fizikai termékek megvásárlására is lehetőség van, természetesen csak bizonyos üzletek és alkalmas mobilkészülék esetén.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?