
Újratöltve. A szaktárca becslése szerint idén közel 12 ezer környezetkímélő autót vásárolhat a lakosság a Roncsautó Plusz program keretében
Fotó: Pixabay
Bár a gépkocsipiac zsugorodott, a környezetkímélő autók eladása töretlenül nőtt 2021-ben is: januártól április végéig 79,8 százalékkal több ilyen járművet értékesítettek, mint 2020 azonos időszakában. A Roncsautó Plusz program tovább erősítheti a trendet.
2021. május 27., 08:512021. május 27., 08:51
2021. május 27., 08:532021. május 27., 08:53
Április végére elérte a 11,6 százalékot a környezetkímélő autók piaci részesedése Romániában, ami szinte a kétszerese az egy évvel korábban jegyzett 5,5 százalékos részaránynak – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) adataiból. A hivatalos statisztikák azt mutatják, hogy bár a gépkocsipiac zsugorodott, a környezetkímélő autók eladása töretlenül nőtt 2021-ben is:
A 2021 első négy hónapjában eladott környezetkímélő autók közül 2203 teljesen hibrid hajtású volt – ez 74,2 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban –, 462 plug-in hibrid (155,2 százalékos növekedés tavalyhoz képest), a tisztán elektromos autók eladása pedig 59 százalékkal 501 darabra nőtt.
Az elektromos autók piacát továbbra is a Volkswagen vezeti 153 eladott járművel, a második helyen a Peugeot áll 56 darabbal, majd a BMW (51), a Renault (36), a Hyundai (30), a Mini (28), a Mazda (24), a Nissan (22), a Smart (17) és az Opel (14) következik a sorban. A legkelendőbb hibridautóknak a Toyota modelljei bizonyultak, amelyekből 1766-ot értékesítettek, aztán a Hyundai (268), a Ford (59), a Lexus (49), a Renault (23), a Honda (21), a Subaru (10), a Kia (5) és a Suzuki (2) jön.
A plug-in hibridautók közül a Mercedes Benz modelljeiből adtak el a legtöbbet január–áprilisban, 95 darabot, a további sorrend: Volvo (84), BMW (80), Renault (53), Ford (39), Mitsubishi és Porsche (23-23), Skoda (9), Volkwagen (8) és Mini (7).
Ez a szám pedig az év végéig még várhatóan látványosan emelkedni fog, miután a környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz program idei büdzséje kétszerese a tavalyinak.
Fotó: Pixabay
A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfői összesítése szerint pedig az április 26-ai rajt óta már 2234 kérést regisztráltak magánszemélyek részéről, és eddig 299 autót – 195 százszázalékosan elektromos meghajtású és 104 hibrid – vásároltak meg.
Eközben a hagyományos roncsautóprogram keretében magánszemélyek több mint 18 000 igénylést nyújtottak be, és 7336 gépkocsit és egy motorbiciklit vásárolt a lakosság. A jogi személyek esetében 115 dossziét fogadtak el eddig 157 jármű vásárlására a roncsautóprogram keretében, valamint 48 dossziét 90 környezetkímélő (49 százszázalékosan elektromos meghajtású és 41 hibrid) gépjármű beszerzésére a Roncsautó Plusz programban.
A Roncsautó Plusz program büdzséje 400 millió lej, kétszerese a tavalyinak, a szaktárca becslései szerint ebből akár 6600 százszázalékosan elektromos meghajtású járművet, illetve 5000 hibridet tud megvásárolni a lakosság. Idén az eddigi 6500 lejről 7500 lejre nőtt a roncsautóprogram klasszikus változatában megszerezhető voucherek értéke, és emelték az ökobónuszt a hibridautók, illetve azon járművek esetében, amelyek szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 96 grammot kilométerenként.
A százszázalékosan elektromos meghajtású járművek beszerzését idén is 45 ezer lejjel, a hibridek vásárlását 20 ezer lejjel támogatják. Ebben az évben motorkerékpárt is lehet vásárolni a program keretében, a leadott régi jármű ellenében 5500 lej értékű vouchert kap a pályázó.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!