
Célkeresztben az infrastrukturális beruházások. Az autópálya-építések terén is előrelépést ígér a kormányprogram
Fotó: Facebook/Cătălin Drulă/CNAIR
Nagyszabású fejlesztéseket ígér a nagykoalíció kiszivárgott kormányprogramja: utak, kórházak, bölcsődék, sportlétesítmények épülnek, folytatódik a vasút korszerűsítése. Maga a program amúgy nagy vonalakban megegyezik a PNL–USR–RMDSZ-kabinet terveivel, alig néhány ponton találunk módosításokat.
2021. november 24., 13:062021. november 24., 13:06
A sajtó birtokába jutott kormányprogram számos beruházást, fejlesztést ígér a közúti infrastruktúra terén. A PSD–PNL–RMDSZ-koalíció célként tűzte ki egyebek mellett, hogy
A víz- és csatornahálózat bővítését a többéves, 2021–2028 között zajló Anghel Saligny-program keretében látják megvalósítónak, amelynek költségvetése 50 milliárd lej.

A foglalkoztatást és a családokat egyaránt támogató intézkedéseket tartalmaz a parlamenti bizalmi szavazásra váró Ciucă-kabinet kiszivárgott kormányprogramja. Változások várhatóak a nyugdíjrendszerben is.
Ami a közúti infrastruktúrát illeti, hosszú távon azt szeretnék elérni, hogy Románia bármely pontjáról elindulva legtöbb egy órán belül rá lehessen csatlakozni egy autópályára vagy gyorsforgalmi útra.
Az autópálya-építések terén a kormányprogramban a közlekedésügyi minisztérium vállalja a folyamatban levő beruházások folytatását és befejezését.
„Érett és kellőképpen megalapozott” dokumentációkat ígérnek továbbá a beruházás útvonaláról és a befektetés értékéről olyan, Erdélyt is érintő autópályák kapcsán, mint a Marosvásárhely–Ungheni-, a Brassó–Bákó-, a Temesvár–Temesmóra- vagy a Marosvásárhely–Brassó-autópályák, sztrádaszakaszok.
Tervezik továbbá a Ploiești–Brassó-autópálya tervezésének a lezárását, és a versenytárgyalás kiírását.
Fontos eleme az infrastrukturális terveknek ugyanakkor az ország reptereinek a „bekötése” a vasúti hálózatba – ez egyébként az USR és a PNL programjában is szerepelt.
A mindenkori kormányok által elhanyagolt vasúti fejlesztésekre is vannak ígéretek
Fotó: Haáz Vince
Nagyszabású vasútfejlesztési tervek is vannak ugyanakkor – ezek is nagyjából megegyeznek az előző kormány terveivel. Általánosságban véve a teljes hálózatot érintő beruházásokról, új szerelvények vásárlásáról, az elektromosvezeték-hálózat bővítéséről, a Román Vasúttársaság személyszállító ágazatának (CFR Călători) digitalizációjáról esik szó.
Fontos módosítás viszont az előző kormányprogramhoz képest, hogy immár nem 1001 kilométeren, hanem 2163 kilométeren tervezik gyakorlatba ültetni a sebességnövelést célzó QuickWins programokat.
Az oktatási és egészségügyi infrastruktúra fejlesztése is fontos szerepet kap a kormányprogramban.
Óvodák, bölcsődék, iskolák is épülnek, illetve újulnak meg
Fotó: Veres Nándor
A dokumentum szerint a nagykoalíció 500 bölcsőde, óvoda és iskola építését vagy felújítását vette tervbe. Tizenöt campust is kialakítanának, amelyekben iskolák, kollégiumok, sportpályák, műhelyek, laborok és étkezdék kapnának helyet. A listán szerepel még 20 egyetemi kollégium, 5 egyetemi központ, 20 diáktábor és 20 kiválósági központ is.
A sport is a PSD–PNL–RMDSZ-kabinet célkeresztjében van: 5, egyenként 2000–16 000 férőhelyes sportcsarnok, 8 olimpiai medence, 5, versenyek szervezésére is alkalmas műjégpálya, 7 sportkomplexum, 150 sportpálya, 30 tanmedence, 100 tanműjégpálya, 120 sporttelep, illetve 5 olyan sportközpont is szerepel a listán, amely lehetőséget teremt a profi sportolóknak az olimpiára való felkészülésre. Utóbbiakhoz tartoznának edzőtermek, iskola, kollégium, edzőiskola és orvosi központ is.
Az Országos Lakásügynökség (ANL) által lebonyolított lakásépítések terén újdonság, hogy a Tanító Háza, az Orvos Háza név alatt vidéki lakásépítési program indul, amelyek célja a szakemberek odacsábítása.

Lesz pénz a jövő évi költségvetésben nyugdíjakra, pótlékokra, illetve a minimálbér emelésére is, és 2022-ben nem vezetnek be más adókat és illetékeket – jelentette ki Kelemen Hunor ügyvivő kormányfő-helyettes, az RMDSZ elnöke.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!