
Ludovic Orban miniszterelnök kétmilliárd eurót ígért a kis- és közepes vállalkozóknak
Fotó: Gov.ro
Ismertette hétfőn Ludovic Orban miniszterelnök a kormány gazdasági terveit a parlamentben, ahová az ellenzék hívta be, hogy adjon számot a koronavírus-járvány miatt kialakult válság kezelésére irányuló kormányzati elképzelésekről.
2020. május 18., 18:572020. május 18., 18:57
2020. május 18., 19:212020. május 18., 19:21
Egészséges gazdasági újraindítási programmal készülünk, amelyben a befektetések fognak prioritást élvezni – jelentette ki Ludovic Orban miniszterelnök a bukaresti törvényhozás ülésén. Az ellenzéki honatyák azért citálták a parlament elé a miniszterelnököt, hogy számot adjon a kormány terveiről a koronavírus-járvány miatti leállás okozta gazdasági válság kapcsán. A kormányfő felszólalásában emlékeztetett, a gazdasági korlátozásokat azért kellett foganatosítani, hogy védelmezzék a lakosság egészségét.
Ami pedig a vendéglátókat, szállásadókat illeti, Ludovic Orban jelezte, hogy a nap folyamán egyeztetett az ágazat képviselőivel, és megállapodtak a hogyan továbbról. A hiteltörlesztés felfüggesztését kérő több 100 ezer cég kapcsán anynyit mondott, hogy létezik egy törvény, ami lehetővé teszi számukra, hogy az év végéig ne törlesszenek a bankoknak. A kis- és közepes vállalkozásoknak kedvezményes kölcsönt biztosító IMM Invest program támadóinak pedig azt üzente, hogy tévesek a sajtóban megjelent információk, miszerint alig pár tucat cég kérését hagyták volna mostanáig jóvá, már több mint 5000 hitelt odaítéltek a programban részt vevő bankok.
Orban újfent hangsúlyozta egy „igazi befektetési alap” létrehozásának fontosságát, amelynek menedzselését azonban nem szabad politikai alapon kinevezett egyénekre bízni. Ugyanakkor felszólalásában hangsúlyozta a beruházások, az innováció, a versenyképesség növelésének fontosságát a gazdaság újraindításában. „Amit Románia képes legyártani, azt Romániában kell gyártani, és a kormánynak valamennyi befektető partnerének kell lennie” – szögezte le egyebek mellett. Beszélt a réz „intelligens hasznosításának” fontosságáról is. A konkrét cselekvési tervek közül megemlítette ugyanakkor, hogy hatalmas összegeket kívánnak fordítani a közúti, az energetikai és az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére, garantálni akarnak azon cégek hitelei után is, amelyek nem tudnak részt venni az IMM Invest programban, állami támogatást akarnak biztosítani a zöldmezős beruházások számára.
„Azonosítottunk erőforrásokat a kis- és közepes beruházások támogatására, 2 milliárd eurót” – jelentette be Orban. A miniszterelnök azt mondja, a kormány számításai szerint jelenleg nagyjából 800 ezerre rúg azoknak a száma, akik állást keresnek, mivel munkanélkülivé váltak. Nekik is nagyszabású foglalkoztatási programot ígért, és kilátásba helyezte azoknak a munkáltatóknak a megsegítését, akik újra alkalmaznak, vagy visszahívják a kényszerszabadságra küldött alkalmazottaikat.
A kormányfőt amúgy az ülés során keményen támadta Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, valamint Victor Ponta, a Pro Románia Párt vezetője. Előbbi a kormány megbuktatására irányuló bizalmatlansági indítvány benyújtását is meglebegtette, amennyiben nem lesz meg bennük a „méltóság”, hogy lemondjanak.
Telefonon tárgyalt hétfőn Klaus Iohannis államfő Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a gazdaságélénkítő javaslatokról és a 2021–2027-es büdzsé felülvizsgálatáról – tájékoztatott a bukaresti államelnöki hivatal. A közlemény szerint Iohannis úgy véli, a gazdaság újraindítását egy „erős, tartalmas és rugalmas” költségvetés segítené, és a brüsszeli testület elnökének azt mondta, hogy több pénzt kell előirányozni a kohéziós és az agrárpolitikára. Az államfő a hivatalos tájékoztatás szerint kiállt egy erős európai egészségügyi infrastruktúra biztosítása mellett, és támogatta, hogy erre dedikált pénzkeretet különítsenek el.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!