2007. június 15., 00:002007. június 15., 00:00
Olcsóbb lesz hazatelefonálni
A rendelet eurótarifa bevezetését írja elő, amelyet az Unió valamennyi mobilszolgáltatója kötelezően kínálna a fogyasztóknak. A tárcsázott hívások díjszabása a rendelet életbelépésének első évében nem haladhatja meg a 0,49 eurót percenként (+ hozzáadottérték-adó – TVA). Ez a percdíj a következő két évben 0,46, illetve 0,43 euróra csökken. Fogadott hívások esetében a rendelet percenként 0,24 eurós (+ TVA) díjszabást engedélyez az első évben, mely az azt követő két évben 0,22, illetve 0,19 euróra módosul. A nagybani díjszabás (ez a roamingszolgáltatásokat biztosító cégekre vonatkozik) első évben 0,30 euró percenként (+ TVA), amely az azt követő két évben 0,28 és 0,26 euróra csökken. A rendelet kötelezi a szolgáltatókat, hogy a megjelenéstől számítva egy hónapon belül tájékoztassák ügyfeleiket az új tarifákról. A fogyasztóknak két hónap áll a rendelkezésükre, hogy válasszanak a régi és új díjszabások között, ha nem jelzik döntésüket, automatikusan az új tarifa lép érvénybe. A nagybani díjszabás a rendelet megjelenését követő két hónapon belül válik érvényessé. A távközlési tárca közlése szerint Románia is alkalmazza az új díjszabásokat, amint azok napvilágot látnak az uniós közlönyben.
Bosszankodó szolgáltatók
Miközben a fogyasztók fellélegeznek, s máris tervezgetik, hogy a nyaralás alatt gyakrabban hívják majd otthon maradt hozzátartozóikat, a mobilszolgáltatók többsége nem örvend az uniós szabályozásnak – derül ki a Hotnews hírportál munkatársai által megszólaltatott romániai szolgáltatók véleményéből.
Az Orange képviselői ugyan jogosnak tartják a roamingdíjak csökkentését célzó kezdeményezést, ám úgy ítélik meg, a jogszabályban megfogalmazottak miatt gondok merülnek fel a piacon. Problémát okoz majd szerintük, hogy egységes díjszabás lesz kötelező valamennyi szolgáltató számára, ami teljesen megszünteti majd az egészséges versenyhelyzetet. „Emellett a rendelkezés önkényesen állapítja meg a tarifákat, anélkül hogy kidolgozói szem előtt tartották volna a roaminggal járó költségeket, a szabályozás hatásait” – derül ki az Orange napokban kiadott közleményéből. Mint kifejtik, a szolgáltató mindenképp tiszteletben tartja majd a roamingszabályozásban foglalt tarifákat, ám arra is felhívják a figyelmet, hogy a rendelkezés túlzottan beavatkozik a piacgazdaságba, ez pedig nem tarthat sokáig.
„A Zapp által megszabott árak alapját a szolgáltatással járó költségek jelentik, és jóval alacsonyabb szinten mozognak, mint a hazai piacon működő más cégek ajánlatai” – fejtette ki Carmen Lazãr, a szolgáltató szóvivője. Hozzátette: mivel jelenlegi roamingdíjszabásaik majdnem megegyeznek az uniós rendelkezés által megszabott tarifákkal, könnyen átállnak majd.
A Cosmote képviselői szerint a szabályozás aránytalanul hat majd ki a helyi piacokra. Úgy látják, a roamingdíjak csökkenése a nemzeti piacokon alkalmazott belföldi tarifák emeléséhez fog vezetni.
A Vodafone képviselői közölték, a cég 2005 nyarához viszonyítva máris 40 százalékkal alacsonyabban biztosítja a külföldi telefonbeszélgetéseket. Arról biztosítottak, hogy amint érvénybe lép az uniós rendelkezés, a megszabott szintre csökkentik a tarifákat.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.