
Maradnak a kérdőjelek. Még hónapokig nem tudhatják a nyugdíjasok, hoz-e majd több pénzt a postás
Fotó: Haáz Vince
Klaus Johannis államfő szerint nem a nyugdíjasokkal kellene megfizettetni a koronavírus-járvány számláját. De közben továbbra sem világos, hogy a nemzeti liberális párti (PNL) kormány tartani tudja-e a szavát, és tudja-e biztosítani a 2020-as évi állami költségvetésbe belefoglalt, szeptemberben esedékes 40 százalékos nyugdíjpontemelést.
2020. április 30., 13:282020. április 30., 13:28
2020. április 30., 13:502020. április 30., 13:50
Nem lenne tisztességes a nyugdíjasokkal fizettetni ki a járvány számláját – jelentette ki Klaus Johannis államfő, aki szerint a kormánynak alaposan mérlegelnie kell a nyugdíjak szeptembertől esedékes 40 százalékos emelésének kérdését. Az elnök úgy véli, az első fél év végére tervezett költségvetés-kiigazításig vélhetően elegendő információ áll majd a kormány rendelkezésére ahhoz, hogy dönthessen a nyugdíjemelés ügyében.
– idézi az Agerpres hírügynökség az államfő nyilatkozatát. Arra a kérdésre, hogy lesz-e mód az emelésre, vagy sem, illetve hogy mennyivel tudják emelni a nyugdíjakat, Johannis így felelt: „a kormánynak kell majd válaszolnia a megfelelő pillanatban.”
Korábban Ludovic Orban miniszterelnök úgy nyilatkozott, kormánya eltökélt a nyugdíjemelést illetően. Hangsúlyozta viszont, hogy
„Ami a nyugdíjakat illeti, világos választ adok. Persze, hogy akarjuk emelni a nyugdíjakat, emelni fogjuk a nyugdíjakat. Ez a célkitűzésünk, mi előirányoztuk a pénzösszegeket. Másrészt alaposan meg kell vizsgálnunk a költségvetés bevételeinek alakulását a gazdasági kontextusban” – mondta Orban.
Amint arról korábban beszámoltunk, a hétvégén Florin Cîțu pénzügyminiszter sem kívánt a nyugdíjemelés témájában konkrétumokkal szolgálni. Egy televíziós interjúban mindössze annyit mondott: az őszi nyugdíjemelés politikai döntés, amelyet a kormánynak kell meghoznia, de meghoznak minden szükséges erőfeszítést. Elismerte egyúttal, hogy
„A gond az, hogy egy olyan törvényről beszélünk, ami finanszírozási források nélkül ment át a parlamenten. Gazdasági boom idején szemet hunyhatsz, de válság idején ez nagyon nehéz. Még nem döntöttünk a témában” – jelentette ki Cîțu.
Közben a pénzügyi tanács is arra figyelmeztette a hétvégén a kormányt, hogy nem tükrözi a valóságot a nemrég elfogadott költségvetés-kiigazításba foglalt 6,7 százalékos deficit, a valóságban a hiány elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 10,4 százalékának megfelelő összeget, főként ha az Orban-kabinet nem mond le a nyugdíjemelésről, illetve a gyermeknevelési támogatás összegének megduplázásról.
Johannis: mérlegelni kell a „gyermekpénz” emelését
A gyermeknevelési pótlék megkétszerezése az egyik olyan intézkedés, amelyet alaposan mérlegelnie kell a kormánynak és a pénzügyminisztériumnak – nyilatkozta Klaus Johannis államfő. Emlékeztetett, hogy néhány hónappal ezelőtt már megduplázódott az úgynevezett „gyermekpénz” összege. „Elismerem, én is szeretném, hogy a román állampolgárok több pénzhez jussanak, de annak a pénznek valahonnan jönnie kell, valahol léteznie kell, és ezt az egyensúlyt a kormánynak és a pénzügyminisztériumnak kell megteremtenie. Az első fél év után minden bizonnyal ezt is megvizsgálják, és erre a kérdésre is választ ad majd a kormány” – válaszolt újságírói kérdésre Johannis.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
1 hozzászólás