
Olykor kilométereken át kígyózik a kamionsor a nagylaki autópálya-határátkelőhely előtt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogyasztó, a vásárló fizeti majd meg – figyelmeztetett a romániai közúti szállítmányozók több mint 2200 vállalkozást képviselő, aradi székhelyű szakmai érdekvédelmi szervezetének vezetősége.
2024. szeptember 25., 16:262024. szeptember 25., 16:26
2024. szeptember 25., 16:272024. szeptember 25., 16:27
A Szállítmányozó Vállalkozók „Európa 2002” Egyesületének (román betűszóval: APTE 2002) vezetői szerint aggodalmat keltő Németország döntése, mellyel ideiglenesen visszaállította az ellenőrzést a szárazföldi határátkelőhelyein. Felszólították a politikai szférát, hogy még határozottabban lépjenek fel Romániának a belső határőrizet nélküli schengeni övezethez való csatlakozása érdekében.
Adrian Pop, az érdekvédelmi szakmai szervezet elnöke az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott:
Köztudott, hogy Németország az illegális bevándorlás elleni védekezéssel indokolta a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását, és Romániával szemben is épp a migrációkezelési hatékonyság volt – osztrák részről megfogalmazott – a kifogás a csatlakozásról tartott legutóbbi szavazáson.
„Félő, hogy ez a németországi döntés lenullázta az esélyeinket a schengeni övezetbe való idei belépésre” – fogalmazott Adrian Pop. Az APTE 2002 elnöke szerint
„Egy sofőr, aki havonta 180 órát dolgozik, nyolc alkalommal kel át a határon, és minden esetben átlagosan négy órát várakozik. ez azt jelenti, hogy a 180 órából 32-őt a határon vesztegel. Közben fizetjük, a jármű is csak áll, nem hoz profitot – ez mind plusz kiadás a romániai fuvarozóknak, és a veszteséget végül a vásárlókra terhelik” – magyarázta a „láncreakciót”.

A közúti árufuvarozói ágazat 2022-ben 2,41 milliárd eurót, tavaly pedig 2,55 milliárd eurót veszített a határellenőrzések okozta késések miatt – jelentette ki Radu Dinescu, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) főtitkára.
Dorin Pop, a szakmai szervezet alelnöke azt nyilatkozta az Agerpresnek, hogy a német határokon bevezetett kontroll tovább növeli majd a költségeket. „Németország nagy és fontos piac Románia számára, ezért elkerülhetetlen, hogy ne érintsen hátrányosan bennünket ez az intézkedés. Egyelőre csak szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tartanak, de értesüléseink szerint ezek gyakoribbak lesznek, miután növelik az állományt. Mindez késést okoz az áru leszállításában, az átvételében, a terjesztésben, túlórákat, nagyobb költségeket jelent majd” – magyarázta.
Az aradi bejegyzésű APTE 2002 a nyugati országrész legnagyobb szállítmányozói érdekvédelmi tömörülése, több mint 2200 fuvarozó céget képvisel, amelyeknek a gépjárműflottája együttesen meghaladja a 15 ezer kamiont.
Mint köztudott, Németország szeptember 16-tól fél évre visszaállította a határellenőrzést a szárazföldi határátkelőhelyein. A belső határellenőrzés a schengeni egyezmény értelmében tilos a tagállamoknak, viszont rendvédelmi és közbiztonsági okokból hat hónaptól két évig terjedő időszakra visszaállítható. Ugyanakkor a schengeni egyezményt idén március 31-zől kiterjesztették Románia és Bulgária a légi-, tengeri és folyami kikötőire, viszont a közúti és vasúti átkelőhelyeken megmaradt a határellenőrzés.

A kolozsvári Avram Iancu repülőtérre Olaszországból érkeztek az első utasok, miután a határellenőrzés megszűnt a légi közlekedésben a schengeni térségből érkezők számára.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!