
Fotó: Agerpres
Varujan Vosganian gazdasági és pénzügyminiszter közölte, az idei első hat hónapban várhatóan 8 százalékkal erősödött a gazdaság, ami lehetőséget teremtett a minimálbér két szakaszban történő emelésére.
Ezentúl az átlagbérhez viszonyítanak
A hétvégi megállapodás azonban több, eddig nem említett kitételt is tartalmaz. Amint a kormányfő tájékoztatott, ezentúl a kabinet által garantált minimálbért nem a minimális fogyasztói kosárhoz fogják viszonyítani, hanem az országos átlagbérhez. Így – hangsúlyozta Călin Popescu- Tăriceanu – 2014-re, amikor Románia várhatóan csatlakozik az euróövezethez, a minimálbér értéke megfelel majd az európai szociális chartában rögzítetteknek, azaz kiteszi az átlagbér 50 százalékát. Jelen pillanatban a kormány által biztosított legkisebb fizetés alig 31 százaléka az átlagfizetésnek. A miniszterelnök különben azzal indokolta a kormány minimálbér-emelésre irányuló döntését, hogy egy versenyképes gazdaság nem építkezhet alacsony bérekre, a kis fizetések ugyanis a harmadik világ jellemvonásai.
A szakszervezetek és a kormány által aláírt dokumentum továbbá azt is előirányozza, hogy évente két alkalommal kell fizetési prognózist készíteni, az ötödik és a tizedik hónapban, ennek az előrejelzésnek pedig valamennyi alkalommal tartalmaznia kell a gazdasági mutatók alakulását. Amennyiben ez utóbbiak alakulása erre lehetőséget nyújt, akkor 2010 után a minimálbér évente 130 lejjel nő majd. Így 2014-ben az állam által garantált legalacsonyabb fizetés 1325 lej lenne.
Mindenki elégedett
A közösen kidolgozott megoldás pedig úgy tűnik, valamennyi érintett felet kielégíti. A munkáltatói szövetségek „előrelépésként” értékelték a megállapodást, s úgy gondolják, hogy a megállapodás révén megszűnik a minimálbér emelésére vonatkozó nyomás, míg a szakszervezeti vezetők szerint a dokumentumban rögzítettek biztosítani fogják a társadalmi kohéziót a jobban és kevésbé jól kereső alkalmazottak között.
Mint arról beszámoltunk, a kormány azt követően döntött a minimálbér emeléséről, hogy a szakszervezetek két héten keresztül országszerte megmozdulásokat szerveztek a döntés kikényszerítése végett. Az érdekvédelmi szervezetek arra a tavaly december 11-én aláírt megállapodásra hivatkoztak, amely leszögezte: 2008-tól egységes lesz a minimálbér, annak összege az év első felében 500 lej lesz, majd – amennyiben ezt a gazdasági mutatók lehetővé teszik – a második félévtől 540 lejre növekszik. A kabinet ugyanakkor kezdetben ódzkodott a béremeléstől. Varujan Vosganian szerint a termelékenység nem növekedett kellőképpen az év első felében, ráadásul az infláció is a vártnál kedvezőtlenebbül alakult, így félő, hogy az esetleges béremelés tovább gerjesztheti a pénzromlást. A szakszervezetek nagyobb szabású tiltakozó megmozdulások megtartására vonatkozó fenyegetései nyomán végül a kormány beadta a derekát, rámutatva: az utólagos elemzések alapján a gazdasági helyzet lehetővé teszi a minimálbér növelését, anélkül, hogy ennek káros hatásai mutatkoznának. Korábban a kormány azt tervezte, hogy júliustól emeli a minimálbért, feltéve, ha megfelelőek lesznek a gazdasági feltételek. Július elején azonban azt közölték kormányzati illetékesek, hogy túl magas az infláció ahhoz, hogy emeljék a legalacsonyabb bér összegét.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?