
A prémium gázolaj ára egyes töltőállomásokon alulról súrolja a 11 lejes lélektani határt
Fotó: Olti Angyalka
Egyelőre nem sikerült megállítani az üzemanyagárak növekedését: a szombati nap is újabb drágulással indult a romániai töltőállomásokon. Csütörtökhöz hasonlóan ugyanakkor ezúttal is csak a gázolaj ára nőtt, de az látványosan, literenként 15 banival; a benzin ára változatlan maradt. Viszont a mostani áremelés után akadnak olyan töltőállomások, amelyeknél a prémium gázolaj ára már csak egy hajszálnyira van az újabb, 11 lejes lélektani határtól.
2026. március 28., 11:032026. március 28., 11:03
2026. március 28., 11:092026. március 28., 11:09
A szombati áremelés nyomán a Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-töltőállomáson az előző napokhoz hasonlóan egy liter standard benzinért 9,30 lejt, egy liter standard gázolajért viszont már 10,30 lejt kell lepengetni.
Itt-ott az országban ugyanakkor továbbra is lehet valamennyivel olcsóbban is tankolni, mint a Petrom által gyakorolt árszint, és akad még standard gázolaj hajszálnyival a 10 lejes lélektani küszöb alatt is.
Szombaton reggel a Peco-online.ro ármonitor szerint a standard benzin literenkénti ára egy szászrégeni Petrolium kútnál a legolcsóbb, 9,08 lej, míg a gázolaj árminimuma 9,99 lej – ennyiért Kolozs megyében, egy szamosújvári DHR töltőállomáson lehet tankolni.
Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti:
Így az iráni konfliktus kirobbanása nyomán márciusban kieszközölt 16 áremelés után a standard gázolaj literenként 2 lejjel, a standard benzin pedig 1,32 lejjel drágult.
És a jelek szerint továbbra is a levegőben lóg, hogy mikor áll le a dráguláshullám.
Mint megírtuk, a kormány csütörtökön üzemanyagpiaci válsághelyzetet hirdetetett, de a kereskedelmi árrés szabályozása, illetve az export szigorú feltételekhez kötése önmagában még nem jelent árcsökkenést a töltőállomásokon. A válsághelyzet április 1.– június 30. között lesz érvényben, és szükség esetén meghosszabbítható.

Válsághelyzet hirdetett az üzemanyag-drágulás nyomán a kőolajtermékek piacán csütörtökön a bukaresti kormány azáltal, hogy hosszas huzavona, bojkott, politikai csörte nyomán végre elfogadta a vonatkozó sürgősségi rendeletet.
A hivatalos bejelentések szerint ugyanakkor a kormány már a jövő héten újabb intézkedéscsomagról tárgyal az üzemanyagárak megfékezésére, és „nagyon valószínű”, hogy a Bolojan-kabinet a jövedéki adó csökkentéséhez folyamodik.

A kormány már a jövő héten újabb intézkedéscsomagot tárgyal az üzemanyagárak megfékezésére, és „nagyon valószínű”, hogy a kabinet a jövedéki adó csökkentéséhez nyúl – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök.

A dráguló benzin és gázolaj hatására ismét sokan fordulnak a LPG, azaz cseppfolyósított gáz felé, de a váltás nem csak pénzügyi kérdés: szigorúan szabályozott műszaki és jogi folyamat, amelyet nem szabad félvállról venni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!