
A romániai revolutos fantomképe: 34 éves, nagyvárosokban él, és belföldön is fizet az „eszközzel”
Fotó: 123RF
Romániában is egyre többen veszik igénybe a bankolás új formáját biztosító fintech cégek szolgáltatásait, hiszen a digitális pénzügyek legújabb generációjával a banki szolgáltatások leegyszerűsödnek, felgyorsulnak, nem utolsósorban pedig olcsóbbak. A Revolut-felhasználók száma már elérte az egymilliót, amivel Európa élmezőnyébe lépett az ország. A fintechkel járó kockázatok felmérése viszont még zajlik.
2020. február 08., 12:112020. február 08., 12:11
2020. február 08., 12:192020. február 08., 12:19
Csaknem két évvel azután, hogy megjelent a romániai piacon a brit Revolut fintech cég a maga virtuális és fizikai formában is létező „bankkártyájával”, máris elérte az egymillió felhasználót, ezzel pedig a második legnagyobb piacnak minősül Nagy-Britannia után – adott hírt a fejleményről a vállalat.
Továbbá – mint a cég hangsúlyozza – nemcsak a fizetések válnak egyszerűbbé és olcsóbbá, hanem pénzküldésre is alkalmas, pár kattintással lehet utalni – nem csak revolutos – rokonoknak, ismerősöknek különböző összegeket.
A friss statisztika szerint mostanáig a román állampolgárok csaknem 4 milliárd euró értékben fizettek Revoluttal, a trend a 2019-es év második felében gyorsult fel, amikor bő 400 százalékos növekedést jelentettek. 2018 májusa óta összesen több mint 58 millió tranzakciót jelentettek. És bár nagyon sokan utazási kártyaként gondolnak a Revolutra, mivel többek között azzal reklámozta magát, hogy középárfolyamon fizethetünk ezzel az eszközzel bárhol a világon, nincs átváltási díj, banki illeték, ma már a mindennapok részévé vált, és a tranzakciók 62 százalékát belföldön bonyolítják a felhasználók. A leginkább kedvelt kereskedők a revolutosok körében az Uber, a Carrefour, a Lagardère Travel Retail, a McDonald’s, valamint az Auchan. Sok felhasználó él ugyanakkor a Vaults elnevezésű „persely” nyújtotta lehetőséggel, aminek köszönhetően különböző pénzösszegeket lehet félretenni például a soron következő külföldi kirándulásra.
A tavalyi óriási gyarapodás amúgy nagyban betudható egy „mézesmadzagnak”: a fintech cég újra bevetette időről időre alkalmazott tagtoborzó kampányát, 50 lejt kapott a kártyájára, aki meghívott egy új tagot, és az újonc számláján is megjelent egy kisebb összeg.
A Revolut még mindig nem nyereséges, startup cég, tehát finanszírozzák. De a startupokra általában az jellemző, hogy évekig esetleg veszteségesek, aztán tőzsdére mennek, és annyira felértékelődik a részvényük, hogy akár milliárdokat érő céggé válnak.
Ha előfizetéses csomagra vált az ügyfél, az ingyenes devizaváltási limitet eltörlik. Ezek a díjak nem nagyok, de sok felhasználó esetén, valamint további szolgáltatások értékesítésével a cégnek is meg fogja érni.
Sokan fogadták ugyanakkor kétkedve az új és korszerű fizetőeszközt; az esetleges kockázatokról Bálint Csabát, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsi tagját kérdeztük. „A fintech megjelenésével nagyon erős, innovatív versenytársat kapott a hagyományos bankszektor” – szögezte le megkeresésünkre a szakember, jelezve, jelenleg a kockázatok felmérésének szakaszában vannak.„Én örülök a fintech megjelenésének, hiszen a verseny előrevisz, ha tisztességes. Az előretörésük ugyanis arra készteti a bankokat, hogy felvegyék a kesztyűt, előremutató, hatékony megoldásokat keressenek, fejlesszenek ki az ügyfeleik részére” – részletezte a jegybanki illetékes. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy
„Érzésem szerint a bankok először csodálkozva, érdeklődve, néhányan ijedten néztek, amikor az új versenytárs megjelent, ám összességében a fintech egy kihívás, ami a pénzügyi szolgáltatások minőségét javítja, gyorsítja” – mondta Bálint Csaba.
A pénzügyi szakértő fontosnak tartja, hogy ha valami újdonság megjelenik, oda kell figyelni arra is, hogy milyen kockázatokat hordoz. „A fintech szolgáltatások egyre inkább jelen vannak a mindennapjainkban, ezért a Román Nemzeti Bank szemszögéből is fontos, hogy megnézzük, milyen kockázatokat rejt, és vannak ilyenek, azokra találjunk megoldásokat” – szögezte le a BNR tisztségviselője.
Hozzátette: még nagyon az elején tartunk ennek a hullámnak, ám szabályozói szempontból is több figyelmet kell ezekre fordítani, ezt a Román Nemzeti Bank már elkezdte, és több más európai központi bank is egyre jobban odafigyel. Kiemelte: a fintech cégek sokfélék, nagyon színes paletta, amit lefednek, ezért nem lehet általánosítani, egyenként kell megvizsgálni, melyik országban vannak bejegyezve, milyen szabályok szerint működnek. Ha egy cég nem Romániában van bejegyezve, meg kell találni azokat az eszközöket, amelyekkel követni, ellenőrizni lehet. „Jelenleg a kockázatok felmérése zajlik, egyelőre nem merem megnyugtatni a felhasználókat, de arra törekszem, hogy a Román Nemzeti Bankon belül több figyelmet fordítsunk erre az ágazatra” – összegzett Bálint Csaba.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!